Dokumentacja Steamworks
Analiza UTM (beta)
https://www.youtube.com/watch?v=K-qmYY69kqI

Analiza UTM na Steamworks zapewnia wgląd do rezultatów twoich kampanii marketingowych UTM. Możesz użyć parametrów UTM w linku do twojej strony w Sklepie Steam jako adresu docelowego, a Steamworks zapewni dodatkowe informacje na temat tego, jak ten link się spisuje.

Co to jest UTM?

UTM to będący normą w branży sposób na mierzenie, czy dane linki w twoich kampaniach marketingowych są klikane przez klientów. Link korzystający z UTM posiada konkretnie nazwane parametry UTM, które następują po docelowym adresie w linku. Te parametry UTM ujawniają, który link został kliknięty, gdy klient odwiedza adres docelowy (czyli powoduje odsłonę).

Jak to działa

Steamworks od teraz odnotowuje parametry UTM użyte, gdy klient wejdzie na stronę twojej gry w sklepie. Panel główny w Steamworks wyświetla te informacje UTM dla ciebie w celu oceny, czy twoje kampanie dobrze sobie radzą.

Raport ma trzy sekcje: informacje ogólne na temat sumarycznego ruchu sieciowego i konwersji, wykres ukazujący sumaryczny ruch sieciowy i współczynniki rozłożone w czasie, a także tabelę z zestawieniem ukazującym, jak radziła sobie każda unikalna kombinacja parametrów UTM. Możesz odfiltrować tę tabelę, by zobaczyć konkretne parametry UTM, a także pobrać dane w formacie CSV.

utmdash.jpg

Prywatność

Aby chronić prywatność klientów, przedstawiane informacje stanowią sumaryczny podgląd i nie zawierają żadnych danych osobistych. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, jak radzą sobie twoje kampanie marketingowe bez naruszania prywatności użytkowników. Oto kilka szczegółów na temat tego, jak Steam chroni prywatność klientów:
 • ID Steam ani inne informacje osobiste nigdy nie będą częścią raportu.
 • Zapewniamy tylko sumaryczne informacje dotyczące odsłon i konwersji.
 • Wykluczamy wyświetlanie unikalnych kombinacji parametrów UTM w tabeli z zestawieniem, jeżeli odsłony dla tych kombinacji nie przekraczają minimalnych progów.
 • Niektórzy użytkownicy nie będą zliczani w oparciu o ich konfigurację przeglądarki lub preferencje ciasteczek.

Dostęp do raportu

Dostęp do twojego raportu analizy UTM jest ograniczony do kont Steamworks z uprawnieniem „Wyświetlanie danych ruchu sieciowego marketingu” dla twojej gry.

Konwersje

Gdy użytkownicy odwiedzają twoją stronę w sklepie za pomocą linka UTM i zalogują się do Steam, to Steamworks zwiększy wartość licznika o nazwie „Zliczone odsłony”, a także zaraportuje konwersje dokonane przez tych użytkowników.

Typy raportowanych konwersji to:
 • Lista życzeń: klient dodał twoją grę do swojej listy życzeń.
 • Nabycie: klient kupił twoją grę.
 • Aktywacja: klient zainstalował twoją darmową grę lub aktywował klucz w celu zdobycia gry.

Przykład

Oto przykładowy link do strony w Sklepie Steam z poprawnie sformatowanymi parametrami UTM.
https://store.steampowered.com/app/480?utm_source=homepage&utm_campaign=summer_sale&utm_medium=web

Jeżeli ten link zostałby kliknięty przez klientów 20 razy, to raport Analizy UTM dla aplikacji o ID 480 pokazałby 20 odsłon w kolumnie „Suma odsłon” dla tej unikalnej kombinacji parametrów utm_source, utm_campaign i utm_medium.

clicks_conversions.png

Raport również pokazuje, że 6 z tych 20 odsłon zostało spowodowane przez klientów, którzy zalogowali się do Steam. Steamworks przypisał 2 dodania do list życzeń i 1 zakup do 6 „zliczonych odsłon”.

Pierwsze kroki

UTM Analytics in Steamworks is already enabled for your game. Here's how to get started.

Wyświetlanie raportu

You can access the UTM dashboard via a tab in the Marketing & Visibility section for your game. If you don't see the UTM Analytics tab, check if you have the "View Marketing Traffic Data" permission for the game as that permission is required.

utm_tabs.png

Tworzenie linku

Linki z parametrami UTM są odnotowywane przez Staem, jeżeli spełnione są poniższe kryteria:
 • Muszą odwoływać się do strony aplikacji na Steam. Linki do innych stron na Steam nie są obecnie obsługiwane.
  store.steampowered.com/app/TWOJE_ID_APLIKACJI
 • Muszą zawierać parametr utm_source lub utm_campaign.
Pełna lista obsługiwanych parametrów UTM wygląda następująco:
 • utm_source,
 • utm_campaign,
 • utm_medium,
 • utm_content,
 • utm_term.

Istnieją dwa sposoby oceniania danych raportowanych przez analizę UTM:
 • Wykres danych w czasie oraz tabela z zestawieniem, która obsługuje filtrowanie i sortowanie.
 • Pobranie danych jako plik w formacie CSV do użycia w wybranym przez ciebie narzędziu do analizy.

Testowanie linku

A tool to test if your link is valid is available on the UTM report via the "Test a Link" button. It's also a good idea to test links in a web browser. Note: visit counts on the UTM dashboard are updated hourly.

Najczęściej zadawane pytania

P: Dlaczego Steam zapewnia analizę UTM?

O: This was built in response to the frequent requests from game developers for UTM reporting tools in Steamworks.

P: Dlaczego nie widzę odsłon UTM dla mojej kampanii?

A. Here are some possible reasons:
 • Twoje konto Steamworks nie posiada uprawnienia o nazwie „Wyświetlanie danych ruchu sieciowego wywołanego marketingiem”. Aby uzyskać więcej informacji na temat uprawnień, przejdź do działu „Uprawnienia grupowe” w artykule „Zarządzanie swoim kontem Steamworks”.
 • Jeżeli twoja kampania właśnie się zaczęła, musisz odczekać na odświeżenie panelu głównego UTM. Liczby odsłon odświeżają się co godzinę.
 • Wykluczamy wyświetlanie unikalnych kombinacji parametrów UTM w tabeli z zestawieniem, jeżeli odsłony dla tych kombinacji nie przekraczają minimalnych progów.
 • Możliwe, że istnieje problem z linkiem. Użyj narzędzia do testowania linku UTM (dostępnego jako przycisk w panelu głównym UTM), by sprawdzić, czy link spełnia wymagania do raportowania.

P: Czym są zliczane odsłony?

O: Zliczane odsłony są powodowane przez użytkowników, którzy zalogowali się do Steam w przeglądarce, w której otworzyli link UTM. Tylko zliczone odsłony podlegają raportowaniu konwersji (lista życzeń, nabycie, aktywacja).

P: Czy fakt, że klient kupił inną grę z mojego katalogu, będzie się liczył jako konwersja?

O: Obecnie tylko dodanie do listy życzeń/nabycie/aktywacja tego samego ID aplikacji użytego w linku UTM będzie uznawane za konwersję. Być może rozszerzymy tę funkcjonalność w przyszłości, by tego typu przypadki zawierały się w konwersjach.

P: Czy pobranie dema lub DLC gry przez klienta będzie się liczyło jako konwersja?

O: Pobranie dema i DLC, które nie zawiera gry bazowej, nie jest obecnie dołączane do liczby konwersji dla linków UTM prowadzących do strony gry bazowej. Jeżeli pakiet DLC zawiera grę bazową, to będzie to zliczane jako konwersja.

P: Czy zliczacie konwersje poprzez nabycia w grze?

O: Obecnie nie obsługujemy raportowania konwersji za nabycia w grze.

P: Czy zliczacie konwersje poprzez klucze produktu/klucze detaliczne Steam?

O: Tak, te konwersje są zliczane na stronie panelu głównego UTM w sekcji „Aktywacje”.

P: Czy obsługujecie inne rodzaje linków społeczności i stron w sklepie takich jak „sub”, „curator” i „bundle”?

O: W tej chwili wspieramy tylko strony aplikacji (typ „app”). Być może rozszerzymy obsługę do dodatkowych rodzajów stron w przyszłości.

P: Czy linki UTM są odnotowywane, jeżeli strona w sklepie wyświetla bramkę wiekową?

O: Tak, kliknięcie linku UTM jest odnotowywane przed przekierowaniem do strony bramki wiekowej. Klienci, którzy zdecydują nie przechodzić przez bramkę wiekową, nadal są odnotowywani jako tacy, którzy kliknęli link UTM.

P: Jakie urządzenia są obsługiwane?

O: Obsługiwane są wszelkie urządzenia ze współczesną przeglądarką mogącą wyświetlać Sklep Steam. Wliczają się w to urządzenia mobilne i tablety. Obecnie nie wyświetlamy rodzajów urządzeń, z jakich korzystają klienci podczas odwiedzania strony w sklepie poprzez kliknięcie w link UTM. Jeżeli użytkownik zaloguje się do Steam na swoim urządzeniu mobilnym, na którym kliknął w link UTM, po czym doda grę do listy życzeń lub kupi ją na komputerze, to rozpoznamy to jako konwersję.

P: Dlaczego moja łączna liczba odsłon różni się od liczby raportowanej przez podmioty zewnętrzne?

O: Może wystąpić różnica między łączną liczbą odsłon raportowaną przez Steam a przez podmioty zewnętrzne, gdyż Steam zwiększa licznik łącznych odsłon za każdym razem, gdy klient odwiedza link z parametrami UTM w adresie URL. Ma to przykładowo miejsce, gdy klienci dzielą się linkiem do strony w sklepie z parametrami UTM z innymi użytkownikami lub odwiedzają link poprzez swoją historię przeglądarki. Na bieżąco oceniamy metody mierzenia łącznej liczby odsłon i będziemy aktualizować tę dokumentację, jeżeli wystąpią jakieś zmiany.

P: Czy mogę użyć UTM do stworzenia „programu partnerskiego” lub nagradzania graczy?

O: Program partnerski ma miejsce wtedy, gdy ktoś otrzymuje coś wartościowego w zamian za promowanie twojej gry. Steam nie oferuje marketingowego programu partnerskiego, ale niektórzy producenci pytali o stworzenie swojego własnego – zapłata za niego byłaby obsługiwana poza Steam, a UTM posłużyłoby do śledzenia działań. Przestrzegamy przed używaniem parametrów UTM do tworzenia swoich własnych programów partnerskich lub tego typu akcji, gdyż są one podatne na nadużycia ze strony klientów, którzy zachowują zakupiony produkt na tyle długo, by otrzymać od ciebie nagrodę, po czym dokonują zwrotu tego zakupu. Ciężko temu przeciwdziałać, gdyż raport UTM:
 • nie ujawnia, które nabycia należą do których parametrów UTM – wskazywana jest tylko całkowita liczba nabyć dla każdej unikalnej kombinacji parametrów UTM;
 • nie koryguje różnic z powodu zwrotu, który miał miejsce 4 dni po odsłonie UTM lub później. Uznajemy odsłonę UTM za w pełni przetworzoną po 4 dniach.

Jeżeli nadal interesuje cię stworzenie własnego programu partnerskiego z użyciem linków UTM prowadzących do strony twojej gry w Sklepie Steam, oto kilka zasad, które należy mieć na uwadze:
 • Działaj zgodnie z obowiązującymi wymaganiami prawnymi. Pamiętaj, że mogą się one różnić w zależności od kraju.
 • Wymagaj od każdej osoby uczestniczącej w twoim programie partnerskim, by ujawniła ten fakt swojej publiczności.
 • Nie reklamuj programów partnerskich na stronie swojej gry w sklepie.