Dokumentacja Steamworks
Funkcje i narzędzia – marketing
Steam różni się od innych sklepów tym, że jego funkcjonowanie nie jest uzależnione od płatnych reklam. W rzeczywistości w ogóle nie sprzedajemy przestrzeni marketingowej. Zamiast tego sklep jest spersonalizowany dla każdego gracza na podstawie tego, w co gra. Wszystkie materiały promocyjne wyświetlane użytkownikowi są rezultatem jego wcześniejszego zainteresowania.

Na jakiej więc podstawie twoja gra jest pokazywana użytkownikom w Sklepie Steam? Ten dokument poświęcony jest narzędziom i funkcjom obecnym na Steam, z których możesz korzystać, aby budować zainteresowanie użytkowników w tygodniach i miesiącach poprzedzających wydanie twojego produktu. Wspominamy w nim również o tym, jak najlepiej wykorzystać entuzjazm i ekscytację użytkowników w dniu premiery oraz utrzymać zainteresowanie graczy długo po niej. Aby poznać działanie funkcji automatycznej widoczności na Steam, zapoznaj się z dokumentacją widoczności w sklepie.

Ten dokument zawiera listę funkcji i narzędzi, których można używać na każdym etapie tworzenia gry:
  • Marketing przedpremierowy – działania, które możesz podjąć przed wydaniem gry.
  • Marketing premierowy – działania, które możesz podjąć w dniu wydania gry.
  • Marketing popremierowy – działania, które możesz podjąć w czasie cyklu życia gry.
  • Narzędzia i materiały spoza Steam – działania, które warto rozważyć w ramach szerszej kampanii marketingowej.

Nie wiesz nic o marketingu? Potrzebujesz powtórki?

Istnieje wiele podręczników o tematyce marketingowej i nie mamy zamiaru zagłębiać się tutaj w ten poziom szczegółowości. W skrócie, uważa się, że na marketing składa się kilka elementów: produkt (jaka jest twoja gra?), jego miejsce na rynku (czym twoja gra różni się od innych?), cena (co zyskuje osoba, która kupiła twoją grę po określonej cenie?), nabywcy (kim są twoi odbiorcy i kto może być zainteresowany twoją grą?) i promocje (jaka oferta może zwrócić uwagę rożnych grup twoich odbiorców?).

Zapoznaj się z naszym poradnikiem dotyczącym najlepszych praktyk marketingowych, aby poznać użyteczne definicje i narzędzia, które pomogą ci w zaklasyfikowaniu twojej gry, określeniu dla kogo jest przeznaczona i jak ma się do innych oferowanych obecnie gier i podobnych produktów. Wiele ze znajdujących się tam porad pochodzi z naszych konferencji ze Steam Dev Days. Sprawdź je wszystkie tutaj.

Marketing przedpremierowy

Załóżmy, że masz już opanowane podstawy. Wiesz, jaką grę tworzysz, jak się ona ma do innych gier na rynku i kto jest twoim odbiorcą (jeśli nie, sprawdź nasz poradnik – znajdziesz tam kilka wskazówek i sugestii). Oto narzędzia i materiały, które mogą ci pomóc w twoich dalszych pracach.

  • Strona twojego produktu w sklepie

    Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką możesz zrobić, jest stworzenie strony twojego produktu, gdzie zainteresowani gracze będą mogli podjąć jedno z wielu działań. Dzięki wczesnemu przygotowaniu strony produktu otrzymasz miejsce, w którym twoi fani będą mogli dowiedzieć się więcej o grze, dodać ją do swojej listy życzeń i automatycznie otrzymać powiadomienie, gdy zdecydujesz się na jej wydanie. Użyj tej strony, aby opowiedzieć o swojej grze i szybko przekazać najważniejsze informacje.

    Dowiedz się więcej: Edytowanie strony w sklepie.


  • Listy życzeń i powiadomienia

    Jeśli gracze dodadzą grę do swojej listy życzeń, to automatycznie otrzymają e-mail po tym, jak klikniesz przycisk „Wydaj”, a w przyszłości również wtedy, gdy zorganizujesz promocję na grę. Z tego też powodu bardzo przydatne może okazać się opublikowanie strony zapowiadającej produkt od razu, gdy będziesz w stanie pochwalić się zrzutami ekranu i opisać najważniejsze cechy twojej gry.

    Dowiedz się więcej: Listy życzeń.


  • Tagi gry

    Po skonfigurowaniu strony w sklepie udaj się na nią i dodaj wszelkie odpowiednie tagi. W tym celu wystarczy kliknąć symbol „+” znajdujący się obok zbioru już dodanych tagów (wybranych podczas konfiguracji strony) – dzięki temu zobaczysz interfejs, który umożliwi ci wybranie i wprowadzenie innych tagów. Przyjrzyj się innym grom podobnym do twojej i zobacz, jakich tagów używają, które mogą ci się przydać – mogą to być tagi tematyczne, dotyczące rodzaju rozgrywki, stylu grafiki lub określające podgatunek. Tagi te pomagają naszemu silnikowi rekomendacji i dostarczają graczom informacji o tym, jaka jest twoja gra.

    Pamiętaj, że jako producent możesz również usuwać tagi, jeśli gracze otagowali grę niepoprawnie. W tym celu wystarczy kliknąć małą flagę obok tagu w interfejsie tagowania.

    Dowiedz się więcej: Tagi Steam.


  • Festiwal Steam Next

    Festiwal Steam Next to wielodniowe święto, podczas którego fani mogą wypróbować dema, poczatować z producentami, obejrzeć transmisje na żywo i dowiedzieć się o nadchodzących grach na Steam. Z kolei dla producentów Festiwal Steam Next jest okazją na uzyskanie wczesnych opinii od graczy i stworzenie grupy odbiorców dla przyszłej premiery na Steam. Steam organizuje zwykle 3 edycje Festiwalu Steam Next w roku – mają one miejsce w lutym, czerwcu i październiku.

    Dowiedz się więcej: Festiwal Steam Next.

  • Ogłoszenia

    Podczas prac nad grą prowadzących do jej wydania i przez cały czas życia gry system wydarzeń i ogłoszeń Steam będzie przydatnym kanałem do informowania graczy o grze i do zbierania ich opinii na jej temat. Korzystaj z niego, aby publikować informacje o postępie prac nad grą, udostępnić nowe materiały graficzne lub opisywać interesujące funkcje, nad którymi właśnie pracujesz.

    Dowiedz się więcej: Narzędzia wydarzeń i ogłoszeń.

  • Widget sklepu

    Jeśli masz stronę internetową poświęconą swojej grze i chcesz udostępnić do niej link wraz z krótkim opisem, to możesz użyć do tego widgetu sklepu. Dzięki niemu utworzysz podgląd produktu, który można osadzić na innych witrynach internetowych i który zawiera cenę gry, grafikę i przycisk działania.

    Dowiedz się więcej: Widget sklepu.

  • Lokalizacja

    Podczas pracy nad grą warto pomyśleć o tym, w jaki sposób ułatwić dostęp do gry graczom z całego świata. Lokalizacja wpływa na grę na kilka różnych sposobów:

    Większość użytkowników Steam nie zna angielskiego. Przetłumaczenie zawartości gry (choćby interfejsu użytkownika i napisów) na inne języki może znacznie powiększyć potencjalny rynek dla twojej gry.

    Steam będzie kładł większy nacisk na polecanie twojej gry tym graczom, którzy posługują się wspieranymi przez ciebie językami. Jeśli więc twoja gra nie oferuje obsługi języka chińskiego, to będzie mniej widoczna dla graczy, którzy mówią tylko po chińsku.

    Nie wszystkie języki należy traktować jednakowo. Ogólnie rzecz biorąc, brak tłumaczenia ma większy wpływ na liczbę graczy w krajach azjatyckich, podczas gdy wielu klientów z Europy Zachodniej dość dobrze włada angielskim.

    Dowiedz się więcej: Lokalizacja i języki.


  • Testy alfa i beta

    Czasem trudno zdecydować o podzieleniu się swoją grą z innymi, jeśli jeszcze nie czujesz, że jest „gotowa” lub wystarczająco dopracowana. Zbieranie opinii jest jednak potrzebne, aby móc upewnić się, że rozumiesz odbiorców. Jest to również dobry sposób na komunikację o twojej grze. Dzięki Steam możesz przeprowadzać różne rodzaje testów, współpracując z zewnętrznymi grupami graczy. Oto kilka możliwych opcji:
    • Użyj Steam do dystrybucji kompilacji gry pomiędzy członkami zespołu w celach testowych. Steam może zostać użyty do udostępnienia gry całemu zespołowi jeszcze przed jej wydaniem, niezależnie od tego, gdzie się znajduje.
    • Użyj kluczy do beta testów, aby dać dostęp tym graczom, którym chcesz zezwolić na grę. W przyszłości będzie można wycofać dostęp, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zwróć uwagę, że gdy gracz aktywuje któryś z tych kluczy, spowoduje to usunięcie gry z jego listy życzeń. Korzystaj z tego rozwiązania rozważnie.
    • Wykorzystaj funkcję Steam Playtest, by umożliwić otwarty dostęp do twojej kompilacji testowej bezpośrednio z poziomu strony twojej gry w sklepie. Odbywa się to za pośrednictwem drugorzędnego ID aplikacji, które ma tę zaletę, że umożliwia prowadzenie wersji beta równolegle z tą, która ma się ukazać.

    Dowiedz się więcej: Testowanie na Steam.

  • Kontakt z kuratorami

    Kiedy nadchodzi moment wydania gry i chcesz przekazać jej kopię recenzentom, prasie, liderom opinii, streamerom lub innym osobom, które mogą pomóc w promowaniu i w informowaniu o niej innych, możesz to zrobić bezpośrednio przez Steam. Wielu popularnych streamerów i dziennikarzy (oraz serwisy społecznościowe) jest aktywnych jako kuratorzy na Steam. Możesz użyć funkcji kontaktu z kuratorami, aby wysłać im kopię swojej gry bez konieczności angażowania się w korespondencję e-mailową i używanie kluczy.

    Ci liderzy opinii mogą publikować swoje recenzje na Steam lub w innych miejscach, z których już w tym celu korzystają lub w których transmitują rozgrywkę z twojej gry.

    Dowiedz się więcej: Kuratorzy Steam i kontakt z kuratorami.

  • Egzemplarze recenzyjne poprzez klucze Steam

    Jeśli nie uda ci się znaleźć poszukiwanego przez ciebie dziennikarza lub lidera opinii poprzez kontakt z kuratorami, to zawsze możesz wysłać mu kopię swojej gry za pomocą klucza Steam.

    Dowiedz się więcej: Klucze Steam.

  • Transmisje na żywo (na Steam i w innych miejscach)

    W czasie prac nad grą, a nawet w dniu jej premiery, możesz transmitować na żywo rozgrywkę gry (prowadzoną przez ciebie, kogoś z zespołu albo kogoś ze społeczności, kto może zaprezentować twoją grę w najlepszym świetle). Możesz udostępnić transmisję na żywo bezpośrednio na stronie produktu w sklepie. Jest to świetny sposób do zademonstrowania, jak naprawdę wygląda rozgrywka.

    Dowiedz się więcej: Transmisje na żywo.

  • Strona/kolejka nadchodzących tytułów (funkcja automatyczna)

    Po publikacji strony produktu informującej, że twój tytuł będzie wkrótce dostępny, twoja gra zacznie pojawiać się na uporządkowanej według daty wydania liście zatytułowanej „Wszystkie nadchodzące tytuły”. Ponadto może pojawić się ona na innych listach nadchodzących produktów i stronach na Steam w zależności od zainteresowania klientów. Może być również polecana graczom na podstawie tagów przypisanych twojej grze.

    Dowiedz się więcej: Widoczność na Steam.

  • Strony producenta i wydawcy (funkcja automatyczna)

    Jeśli posiadasz stronę producenta i/lub wydawcy gry i powiązaną z nią grę, to Steam automatycznie wyświetli informacje o twoim nadchodzącym produkcie na stronie głównej, tak aby gracze mogli zobaczyć wszystkie gry stworzone przez ciebie lub twojego wydawcę.

    Dowiedz się więcej: Strony producenta i wydawcy.

Marketing premierowy

Na dzień premiery Steam posiada w zanadrzu wiele narzędzi, aby jak najlepiej wykorzystać ten czas. Istnieje także wiele automatycznych sposobów promowania gry w sklepie oraz szereg możliwości, dzięki którym może ona pojawiać się w wielu miejscach na platformie.

  • Transmisje na żywo (na Steam i w innych miejscach)

    W okresie wydania twojego produktu możesz transmitować na żywo swoją rozgrywkę (lub kogoś z zespołu, albo ze społeczności, kto może zaprezentować twoją grę w najlepszym świetle). Możesz udostępnić transmisję na żywo bezpośrednio na stronie produktu w sklepie. Jest to świetny sposób do zademonstrowania, jak naprawdę wygląda rozgrywka oraz daje ci szansę na porozmawianie o niej z zainteresowanymi graczami, którzy mogą mieć jakieś pytania.

    Dowiedz się więcej: Transmisje na żywo

  • Zniżka premierowa

    Zniżka na grę w pierwszym tygodniu sprzedaży nie jest obowiązkowa. To decyzja, którą należy podjąć w ramach ogólnego planu marketingowego i komunikacyjnego.

    Dowiedz się więcej: Zniżki.

  • E-maile dotyczące listy życzeń (funkcja automatyczna)

    Po kliknięciu przycisku „Wydaj” Steam automatycznie wyśle e-maile do użytkowników posiadających twoją grę na swoich listach życzeń, aby dać im znać, że gra jest już dostępna.

    Dowiedz się więcej: Listy życzeń.

  • E-maile do obserwujących producenta i wydawcę (funkcja automatyczna)

    Jeśli posiadasz stronę producenta i/lub wydawcy gry i powiązaną z nią grę, to Steam automatycznie wyśle e-maile do każdego użytkownika, który obserwuje producenta lub wydawcę.

    Dowiedz się więcej: Strony producenta i wydawcy.

  • E-maile do obserwujących stronę serii gier (funkcja automatyczna)

    Jeśli twoja gra jest częścią serii gier na Steam, to Steam automatycznie wyśle e-maile do każdego użytkownika, który obserwuje serię.

    Dowiedz się więcej: Strony serii gier.

  • Strona/kolejka nowych tytułów (funkcja automatyczna)

    Nowo wydana gra pojawi się na liście „Wszystkie nowe tytuły”. Ponadto produkt może również pojawić się na innych listach i stronach w ramach dostrzegania przez Steam stosunkowej popularności gry. Najczęściej wpływa na to liczba graczy kupujących i grających w grę, co powinno być naturalnym wynikiem różnych działań marketingowych przed wydaniem (przeczytaj informacje powyżej na temat narzędzi marketingowych i sugestii przed wydaniem).

    Dowiedz się więcej: Widoczność na Steam.

  • Rekomendacje (funkcja automatyczna)

    Gdy gra będzie już w sprzedaży, może pojawić się w wielu różnych miejscach na Steam i może od teraz być polecana użytkownikom grającym w podobne gry. Te rekomendacje mogą pojawić się na górze strony głównej Steam, w kolejce odkryć użytkownika i na indywidualnych stronach tagów i gatunków. Musisz jedynie upewnić się, że do twojej gry przypisane są odpowiednie tagi.

    Dowiedz się więcej: Widoczność na Steam i Tagi Steam.

Marketing popremierowy

W czasie cyklu życia gry istnieje wiele możliwości, aby zwiększyć zainteresowanie wokół niej i sprawić, by miała większą widoczność na Steam, co pozwoli ponownie zaangażować fanów.

  • Zniżki

    Posiadanie atrakcyjnej oferty, regularne zniżki i udział w sezonowych wydarzeniach to świetne sposoby, aby ponownie zwrócić uwagę na swoją grę.

    Kiedy twoja gra ma zniżkę, będzie pokazywana w kilku miejscach w sklepie i spowoduje wysłanie automatycznych e-maili do użytkowników, którzy mają ją na swojej liście życzeń.

    Dowiedz się więcej: Zniżki.

  • Aktualizacje

    Aktualizuj grę tak często, jak chcesz, a dzięki Steam twoi gracze będą je otrzymywać na bieżąco. Poprzez aktualizacje możesz rozwiązywać błędy zgłaszane przez fanów, dodawać nowe języki w celu rozszerzenia rynku, integrować nowe treści oraz zwiększać wartość twojej gry na wszelkie inne sposoby. Każda aktualizacja to dobry powód, aby przypomnieć graczom, że twoja gra jest świetna oraz że właśnie teraz jest dobry czas, aby ją kupić i zacząć grać.

    Dowiedz się więcej: Aktualizowanie twojej gry.

  • Okresy promowania po aktualizacji

    Mimo że każda aktualizacja twojej gry jest formą komunikacji z graczami, posiadamy również specjalną funkcję, dzięki której możesz rozesłać informacje o największych zaplanowanych przez ciebie aktualizacjach. Kiedy opublikujesz jedną z większych aktualizacji, możesz uruchomić specjalną opcję widoczności, która wyświetli grę oraz jej aktualizację na stronie głównej twoim graczom oraz osobom, które posiadają ją na swoich listach życzeń.

    Dowiedz się więcej: Okresy promowania po aktualizacji.

  • Ogłoszenia

    Korzystając z ogłoszeń na Steam, możesz dzielić się aktualnościami i wydarzeniami z twoimi graczami oraz potencjalnymi nabywcami odwiedzającymi stronę twojego produktu w sklepie. Każde ogłoszenie pojawia się na stronie aktywności użytkowników obserwujących twoją grę. Pojawi się ono również w centrum społeczności twojej gry oraz na jej stronie w sklepie.

    Dowiedz się więcej: Narzędzia wydarzeń i ogłoszeń.

  • Transmisje na żywo na stronie twojego produktu w sklepie

    Pokazując graczom faktyczną rozgrywkę z twojej gry oraz dobrą zabawę, jaka ich czeka, pomożesz im w podjęciu decyzji o kupnie twojej gry i zagraniu w nią. Transmisja na żywo z gry podczas okresu wyprzedaży lub innych wydarzeń specjalnych również może okazać się pomocna.

    Dowiedz się więcej: Transmisje na żywo.

  • Tymczasowa podmiana grafiki

    Jeśli planujesz specjalne wydarzenie takie jak aktualizacja lub transmisja na żywo, możesz użyć funkcji podmiany grafiki, aby tymczasowo zmienić obraz reprezentujący twoją grę. Możesz dostosować zestaw miniatur produktu tak, aby zawierał informacje o wydarzeniu. Domyślny obraz zostanie przywrócony zgodnie z ustawioną datą.

    Dowiedz się więcej: Tymczasowa grafika.

  • Funkcja rich presence

    Możesz używać funkcji rich presence do informowania znajomych użytkownika o jego statusie w grze (np. „Czeka w poczekalni” lub „Walczy z megabossem”) poprzez listę znajomych Steam i wszędzie, gdzie pojawi się dany gracz w społeczności. Poprzez tę funkcję możesz nieco ubarwić swoją grę lub organizować rozgrywki w trybie wieloosobowym.

    Dowiedz się więcej: Rich presence.

  • Analiza UTM

    Możesz użyć narzędzi analitycznych UTM do pomiaru skuteczności wszelkich zewnętrznych działań marketingowych, reklamowych lub linków z twojej witryny.

    Dowiedz się więcej: Analiza UTM.

Narzędzia i materiały spoza Steam

Chociaż Steam ma wiele narzędzi i systemów, które pomagają w odkrywaniu i budowaniu świadomości klientów wokół twojej gry, to wciąż jest wiele miejsc poza Steam, z których gracze korzystają, aby dowiadywać się o nowych grach. Możesz wykorzystać te kanały na swoją korzyść i upewnić się, że potencjalni klienci wiedzą, że twoja gra istnieje i będzie wkrótce dostępna. Tak jak w przypadku każdej formy marketingu, nie ma tu konkretnych wytycznych. Najlepsze wyniki dają rozmowy z twoimi użytkownikami w sposób szczery i naturalny dla ciebie i dla twojego produktu.

To tylko kilka ogólnych sugestii, dalekich od wyczerpującej listy działań, które możesz podjąć. Zachęcamy do zapoznania się z szerokodostępnymi informacjami w internecie, które omawiają różne podejścia do marketingu.
  • Media społecznościowe

    Wypróbuj różne techniki marketingowe i różne kanały mediów społecznościowych. Może się okazać, że jedne strony społecznościowe są lepiej dostosowane do pewnych form interakcji, a drugie są lepsze w czymś innym.

  • Społeczności graczy

    Zidentyfikuj miejsca w internecie, w których spotykają się twoi klienci i rozmawiają o ważnych zagadnieniach na temat twojej gry. Czy istnieje forum społeczności dla użytkowników grających w gry takie jak twoja? Czy istnieją grupy społeczności lub czaty, na których możesz się udzielać? Czy istnieją streamerzy gier takich jak twoja, którym możesz wysłać swoją grę?

  • Ucz się od innych producentów

    Producenci publikują wiele artykułów, w których opisują zabiegi marketingowe stosowane w celu dotarcia do graczy oraz uświadomienia i zaznajomienia ich z produktem. Szukaj takich artykułów i zbieraj przydatne informacje dotyczące twojej sytuacji i produktu. Możesz też spróbować skontaktować się z producentami, którzy zrobili coś interesującego, aby uzyskać od nich więcej szczegółów lub porady.

    Przykładowe źródła:
    – Gamediscover .co
    – Gameindustry .biz
    – r/gamedev
    – itd.

  • Festiwale dla graczy (np. PAX)

    Niektórzy producenci uważają, że warto zaznajamiać klientów z grą poprzez zaprezentowanie jej na stoisku podczas wydarzeń dla graczy. Takie wydarzenia są organizowane na całym świecie, więc prawdopodobnie znajdziesz jakieś w swojej okolicy, aby sprawdzić, czy to coś dla ciebie. Kilka sugestii, jeśli zdecydujesz się na taki krok:

    Porozmawiaj z innymi producentami, którzy brali udział w tego typu wydarzeniach. Dowiedz się, czego już próbowali i co może się przydać na festiwalach.
    Pamiętaj o kartach lub innych przedmiotach, które zainteresowani gracze będą mogli zabrać ze sobą, co pozwoli im pamiętać o dodaniu gry do swojej listy życzeń po powrocie do domu.

  • Reklamowanie się

    Niektórzy producenci cenią sobie kupowanie reklam w celu stworzenia bazy graczy i zwiększenia ruchu wokół gry. Warto to rozważyć, gdy gra będzie już dostępna w sprzedaży.