Dokumentace systému Steamworks
Viditelnost událostí a oznámení
Na této stránce je popsáno, kde a s jakou viditelností se mohou objevit různé typy událostí.

Události a oznámení jsou důležitým komunikačním kanálem se stávajícími i potenciálními zákazníky. Jakmile nějakou událost připravíte, dle potřeby ji doplníte obrázky a metadaty a následně ji zveřejníte, automaticky se objeví na všech vhodných místech ve službě Steam. Jediným požadavkem je nutnost disponovat pro danou hru nebo hry oprávněním „Upravování marketingových dat aplikace“.

docs_events_vis_overview.jpg

Události se mohou objevit na třech hlavních místech:
  1. Komunita služby Steam – Události se mohou objevit v komunitním centru hry a ve feedu aktivity uživatelů, kteří hru sledují.
  2. Obchod služby Steam – Události se mohou objevit na stránce hry v obchodu a během zviditelnění po aktualizaci také na hlavní stránce obchodu.
  3. Knihovna služby Steam – Události se mohou pro vlastníky hry objevit na domovské stránce knihovny a přímo na stránce dané hry v knihovně.

Při vytváření událostí je vždy nutné vybrat kategorii, která danou událost co nejlépe vystihuje, přičemž tento výběr následně ovlivní, jak bude událost vypadat, která políčka budou při jejím vytváření dostupná a kde se nakonec objeví. Související pravidla viditelnosti událostí jsme definovali na základě toho, kde uživatelé podle nás očekávají jednotlivé formy komunikace a zdali mají možnost na dané události adekvátně reagovat (resp. interagovat s nimi).

Viditelnost na domovské stránce knihovny

Pod domovskou stránkou knihovny je ve spojení s viditelností myšlena sekce „Co je nového“ umístěná navrchu domovské stránky knihovny služby Steam. Tato sekce slouží ke komunikaci s uživateli ohledně obsahu pro hry, které už vlastní, například ohledně aktualizací, turnajů, DLC a herních událostí. Účelem sekce je tedy udržovat uživatele v obraze a sem tam je pobídnout ke spuštění hry, kterou už dlouho nehráli. Tato sekce však není určena k propagaci jiných her nebo služeb.

Zároveň platí, že uživatelé si mohou přizpůsobit, které hry a typy událostí si přejí vidět, což konkrétně v případě sekce „Co je nového“ znamená, že mohou navýšit/snížit frekvenci nabízení událostí z daných her.

Abyste svým hráčům prezentovali aktuálně nejvhodnější událost, je třeba si hlídat a průběžně „třídit“ starší události. Viditelnost starších událostí na domovské stránce knihovny lze ovlivnit dvěma způsoby:

  • Když zveřejníte novou událost, bude Vám prezentováno dialogové okno s ostatními událostmi, které jsou aktuálně viditelné na domovské stránce knihovny a které lze skrýt.
  • Viditelnost událostí (nejen) na domovské stránce knihovny můžete kdykoli spravovat z panelu událostí a oznámení.
Pro jistotu dodáváme, že „skryté“ události nejsou mazány a nadále se v chronologickém pořadí zobrazují na stránce hry v knihovně a všude jinde, kde uživatelé mohou interagovat se staršími událostmi (někdy je nutné scrollovat, ale události jsou stále dostupné).

Kdy skrýt starší události

Ideálně by měla mít Vaše hra na domovské stránce knihovny jednu, nejvýše dvě události naráz. Když uživatelé uvidí více starších událostí, mohou se cítit zahlceni a začít Váš obsah úplně ignorovat.
  • Pro události některých kategorií můžete určit datum ukončení, kdy je služba Steam automaticky skryje z domovské stránky knihovny. Ručně je však můžete skrýt i dříve, například pokud by se kryly s jinými událostmi.
  • Když zveřejňujete více upoutávek vedoucích k vydání hry nebo zahájení velké události, hodí se s každou novou upoutávkou skrýt tu předchozí. Domovská stránka je tím udržována „svěží“.
  • Stejně tak když zveřejňujete sérii příspěvků o postupu nějaké události (například denní nebo dokonce častější příspěvky s výsledky probíhajícího turnaje), vyplatí se starší záznamy skrývat a na očích nechávat pouze ty nejnovější.

Vybraná událost

Na stránkách her v knihovně jsou události běžně zobrazovány v chronologickém pořadí od nejnovějších navrchu, nicméně vždy když uživatel stránku dané hry otevře, klient služby Steam také zkontroluje, zdali není přítomna událost se značkou „vybraná událost“. Pokud ano, je zobrazena nad všemi ostatními událostmi a zůstane tam až do té doby, než si ji uživatel prohlédne. Jakmile se tak stane, zůstane zvýrazněná ještě 48 hodin a poté se přesune na správné místo v chronologickém seznamu.

Přidání značky „vybraná událost“
Chcete-li pro událost vynutit zvýraznění navrchu stránky hry v knihovně, přejděte v editoru události do záložky „Možnosti“ a vedle textu „Zobrazit na stránce Vaší hry v knihovně jako „vybranou událost“?“ klikněte na „Ano“.

Výjimky

Většina událostí se může objevit na většině dostupných míst, nicméně určité typy událostí by na určitých místech nedávaly smysl.

Patche

Události typu „Malá aktualizace / patch“ se záměrně nemohou objevit na frekventovaných místech, jakými jsou domovská stránka knihovny nebo stránka Vaší hry v obchodu. Díky tomu můžete zveřejňovat (mnohdy častější) seznamy menších změn/oprav, aniž byste tím zastínili větší a důležitější aktualizace a oznámení.

Slevy/výprodeje

Události typu „Sleva na hru“ nebo „Bezplatná zkušební verze“ jsou zamýšleny pro potenciální zákazníky, a tak se primárně objevují na místech, kde by je tito uživatelé mohli spatřit, například na stránce hry v obchodu a v komunitním centru hry. V knihovně se neobjevují, protože je není třeba podsouvat stávajícím vlastníkům.

Křížové propagace

Události a oznámení týkající se primárně jiných her nebo obchodů/platforem musí být označeny kategorií „Křížová propagace“. Díky tomu se zobrazí pouze největším fanouškům Vaší hry – v komunitním centru a ve feedech aktivity uživatelů sledujících Vaši hru. Naopak se vůbec nezobrazí na domovské stránce knihovny nebo na stránce hry v obchodu.