Steamworks Belgeleri
Küratörler ve Küratör Bağlantısı

Genel Bakış

Oyununuzu pazarlarken oyununuzu direkt oyunculara sunmanız her zaman yeterli olmaz. Oyuncular, güvendikleri bir kişi tarafından yapılan inceleme sayesinde o oyunun onların ilgisini çekip çekmediğini ve oynayıp oynamamak istediklerine karar verebilirler. Ayrıca günümüzde oyuncuların vakit geçirmeyi seçebileceği birçok oyun da bulunmaktadır. Oyuncular, güvendikleri bir kişiden gelen bir yorum sayesinde oynayacakları bir sonraki ilginç ve heyecan verici oyunu keşfedebilirler. Steam küratörlerinin amacı; oyuncuların Steam'i keşfetmelerini ve oynayacak yeni oyunları bulmalarını sağlayacak güvenilir bir sözcü olmaktır.

Steam Küratörleri

Steam küratörü, Steam kataloğunda yer alan oyunları öne çıkartarak başkalarının alışveriş deneyimini iyileştirmeyi amaçlayan kişi veya kişilerdir. Küratörler kullanıcılarına tavsiye ettikleri oyunlar için olumlu yorumlar yazar, tavsiye etmedikleri içinse olumsuz yorumlar yazarlar. Küratörler, takipçilerinin yararlı bulabileceği oyunla ilgili ek bilgiler içeren bilgilendirici incelemeler de yazabilir.

Bazı küratörler küratör olmadan önce iyi bilenen ve kendi takipçileri olan kişiler veya basın kuruluşlarıyken; diğerleriyse tamamen Steam'in küratör sistemiyle sıfırdan başlayan ve belirli bir tür veya kesime hitap ederek takipçi kazanan küratörlerdi.

Steam küratörleriyle ilgili eksiksiz bir genel bakışa ulaşmak için lütfen http://store.steampowered.com/about/curators/ adresini ziyaret edin.

Küratör Bağlantısı

Küratör Bağlantısı oyununuz için doğru sözcü olabilecek, doğru kişilik ve takipçilere sahip Steam küratörlerine inceleme kopyaları göndermenizi kolaylaştırmak üzere tasarlandı. Küratör Bağlantısı içerisinde oyununuz için en uygun olacağını düşündüğünüz küratörleri arayabileceğiniz ve filtreleyebileceğiniz araçlar bulacaksınız. Ardından oyununuzun inceleme kopyasını, oluşturacağınız kişiselleştirilmiş mesaj ile birlikte doğrudan ve anında Steam üzerinden gönderebileceksiniz. E-posta veya CD anahtarlarıyla uğraşmaya son.

Documentation_CuratorConnect_Preview.jpg
Küratörler oyununuzun ön izlemesini, mağaza sayfanızda yer alan 3 ekran görüntüsünü ve eklediğiniz mesajı görür.

Nasıl Çalışır

Küratör Bağlantısı, oyun geliştiricisinin seçtiği bir Steam küratörüne oyununun kopyasını gönderebilmesine olanak tanır. Bu süreç, oyununuz için uygun takipçi kitlesine sahip küratörü arayabileceğiniz Steam üzerinden gerçekleşir.

Birçok küratörde inceleme yapan birden fazla kişi olduğu için oyununuzun birden fazla kopyasını tek bir küratöre gönderebilirsiniz. Eğer oyununuz çok oyunculu bir oyunsa ve küratör üyelerinin oyununuzu birlikte oynayıp düzgünce incelemelerini istiyorsanız bu oldukça kullanışlı bir özelliktir.

Küratörleri odaklandıkları türlerin etiketlerine göre filtreleyebilirsiniz. Ör. "Simülasyon", "RYO" veya "Sandbox". Dil veya işletim sistemine göre ya da sadece VR oyunlarını inceleyen küratörlere göre de filtreleme yapabilirsiniz. Her küratörün Steam'de sahip olduğu takipçi sayısını; YouTube, Twitter, Facebook ve Twitch'teki takipçi ve abone sayılarını görebilirsiniz. Bu sayede hangi küratörlerin yüksek sayıda takipçiye sahip olduğunu görebilir ve bu takipçilerin sizin oyununuz için uygun bir kitle olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Ama küratörleri sadece takipçi sayılarına göre değerlendirmeyin. Oyununuz için, az takipçiye ve belirli bir türe uygun tavsiyelere sahip bir küratör, daha geniş tavsiyelerde bulunan ve çok sayıda takipçiye sahip bir küratör kadar değerli olabilir.

Varsayılan olarak, öne çıkardıkları içeriğe özgü etiketlere sahip küratörlerle göndermeyi düşündüğünüz oyununuzla ilişkili etiketlerle uyuşan küratörler gösterilmeye çalışılır. Oyununuzdaki etiketlerle tam olarak uyuşan ve yüksek takipçi sayısına sahip küratörlere ağırlık verilir. Bazı küratörler farklı dillerdeki kişilere hizmet verdiğinden ötürü bunların sizin oyununuza uygun olup olmadığını anlayabilmeniz için küratörlerin kendi haklarında yazdıkları şeyleri çevirmelerine olanak tanıdık.

Küratör Bağlantısı'nı Kullanmak

Öncelikle yayınlanmış ya da herkese görünür mağaza sayfasına sahip bir oyununuzun olması gerekir.

Küratör Bağlantısı'na erişmek için Steamworks'ten uygulamanızı seçin. Uygulama açılış sayfanızda pazarlama kısmının altında "Küratör Bağlantısı"nı göreceksiniz. "Küratör Bağlantısı"na tıkladığınız zaman oyununuz için Küratör Bağlantısı'nı etkinleştirme ve ardından kopyaların gönderileceği küratörleri arama aşamalarından adım adım geçirileceksiniz.

Küratör Bağlantısı özelliğine erişebilmek için kullanıcılar Steamworks'te "CD Anahtarı Oluştur" iznine sahip olmalıdır.

Oyununuzun kopyalarını küratörlere gönderirken şunları aklınızda bulundurun:
  • Küratör seçmek - Seçim yapacağınız Steam küratörleri listesini kontrolleri kullanarak filtreleyebilirsiniz. Sizin oyununuza ilgi duyabilecek takipçilere sahip küratörleri bulmalısınız.
  • Mesaj yazmak - Küratörlere bir mesaj göndermelisiniz. Bu mesaj kısa olmalıdır. Yazdığınız mesaj dışında mesaja otomatik olarak oyununuzun adı, logosu, ekran görüntüleri ve birincil etiketleri gibi bilgileri de ekleriz. Mesajınızda konuya girmeli, küratöre neden takipçilerinin oyununuza ilgi duyacağını ve oyununuzun özel yanlarını söylemelisiniz. Eğer küratörle daha fazla bilgi için irtibata geçmek istiyorsanız lütfen irtibat bilgilerinizi de mesaja ekleyin.
  • İçerik - Varsayılan olarak, küratörlere gönderilen içerik oyununuzun temel mağaza içeriğiyle aynıdır. Eğer yeni depolar eklerseniz (yeni işletim sistemleri gibi), bunları küratör paketine de eklediğinizden emin olun. Eğer aynı zamanda oyununuzun DLC'lerini, müziklerini veya diğer depolarını da küratörlere göndermek istiyorsanız, bütün bunları da bu pakete ekleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

S. Küratör Bağlantısı'nı kullanabilmem için oyunumun çıkmış olması gerekli mi?

C. Oyununuzun kopyalarını Steam küratörlerine gönderebilmeniz için en azından oyununuzun herkese açık bir "pek yakında" sayfası olmalıdır. Mağaza sayfanız incelenip onaylandıktan ve canlı olarak ayarlandıktan sonra Küratör Bağlantısı'nı bu oyun için kullanabilirsiniz. Küratörlerin oynayabilmeleri için oyununuzun bir derlemesinin yüklenmiş olduğundan emin olmalısınız.

S. Kaç adet kopya gönderebilirim?

C. Her birine 5 kopyaya kadar olmak üzere en fazla 100 küratöre teklif gönderebilirsiniz. Bir küratörde birden fazla inceleme yapan kişinin olduğu ve oyununuzun da çok oyunculu olduğu durumlarda bu küratörlere birden fazla kopya göndermek iyi olabilir.

S. Oyunumun bir kopyasını gönderdiğimde ne olacak?

C. Belirli bir küratöre oyununuzun kopyasını gönderdiğinizde oyun, Küratör Bağlantısı yoluyla oyunları kabul etme yetkisine sahip küratör üyelerine bir pano içinde gösterilecektir. Ayrıca gerekli yetkiye sahip tüm üyeler Küratör Bağlantısı yoluyla bekleyen yeni oyunlar olduğunu bildiren bir e-posta alacaklardır. Daha sonra her bir üye oyunu kabul etmeyi veya oyunu yok saymayı seçebilir. Geliştirici olarak sizin de her küratöre gönderdiğiniz kopyaların sayısını ve kaç tanesinin kabul edildiğinin görebileceğiniz bir panonuz vardır.

S. Oyunumu Steam küratöründen geri alabilir miyim?

C. Oyunu kabul eden Steam küratörlerinden oyunu geri alamazsınız. Fakat henüz kabul edilmemiş bir kopya gönderdiyseniz, oyunu kabul etmeden önce bu teklifi iptal edebilirsiniz.

S. Oyunumun yayın öncesi bir kopyasını gönderebilir miyim?

C. Evet. Kuratörlere gönderdiğiniz oyun, henüz satın alınabilir olmasa bile anında oynanabilir. Bu şekilde kuratörlere oyununuzun erken bir kopyasını gönderip oyun piyasaya sürülmeden insanların haberi olmasını sağlayabilirsiniz. Pek tabii oyunu göndermeden önce oyununuzun zevkli bir oyun deneyimi sunacak durumda olduğundan emin olmalısınız.

S. En etkili küratörleri nasıl ayırt edebilirim?

C. Oyununuz için olan uygun olacak küratör oyununuzun türüne bağlıdır. Küratörleri etiketlere, dile, işletim sistemine veya ada göre arayabilirsiniz. Her küratörde odaklandıkları oyun türleriyle ilgili kısa bir açıklama göreceksiniz. Ayrıca sahip oldukları Steam, YouTube, Twitter, Facebook ve Twitch kullanıcılarını da görebilirsiniz. Küratöre tıklayarak mağaza sayfalarını ziyaret edebilir ve küratörün incelediği diğer oyunları da görebilirsiniz. Bunları kullanarak hangi küratörün size en uygun olacağını görebilirsiniz.

S. Küratörler oyunum için inceleme yazma mecburiyetinde mi?

C. Steam küratörlerinin oyununuzu kabul etme, oynama veya inceleme mecburiyetleri yoktur. Bir küratör oyununuzu kabul edip oynayabilir ancak ardından bu oyunun kendi takipçileri için uygun olmadığına karar verebilir. Eğer oyun küratörün takipçileriyle tamamen alakasızsa, küratör oyununuzu doğrudan reddedebilir.

S. Küratör Bağlantısı'na nasıl erişebilirim?

C. Küratör Bağlantısı özelliğine erişebilmek için Steamworks'te "CD Anahtarı Oluştur" iznine sahip olmalısınız. Eğer bu izne sahipseniz uygulamanızın Steamworks'teki açılış sayfasında yer alan "Pazarlama" kısmının hemen altında bir bağlantı göreceksiniz.

S. Küratör Bağlantısı'nda neden "_____" adlı küratörü bulamıyorum?

C. Küratör Bağlantısı listesini Steam Topluluğu'nda aktif olan profillerle sınırladık. Eğer Bağlantı aracında istediğiniz bir profili bulamıyorsanız muhtemelen bu küratör son 6 aydır herhangi bir ürün incelemesi yapmamış veya Topluluk'ta aktif olmamıştır.