Dokumentacja Steamworks
Kuratorzy oraz kontakt z kuratorami

Wprowadzenie

Podczas tworzenia marketingu swojej gry samo jej pokazanie nie zawsze wystarczy. Często kluczem do zrozumienia tego, co czyni ją interesującą, jest recenzja tej gry napisana przez kogoś, komu gracz ufa. Przed graczami istnieje szeroki wybór gier, na które mogą poświęcić swój wolny czas. Opinia zaufanej osoby może przyczynić się do odkrycia interesujących i ekscytujących gier. Taki jest właśnie cel kuratorów Steam - pomóc graczom odkrywać Steam oraz znaleźć nowe i ciekawe gry.

Kuratorzy Steam

Kurator Steam to osoba lub grupa osób, która jest zainteresowana pomaganiem użytkownikom w wybieraniu produktów na Steam poprzez wyróżnianie gier z katalogu Steam. Kuratorzy mogą pisać pozytywne recenzje gier, które chcieliby polecić użytkownikom, oraz negatywne, jeśli według nich nie są odpowiednie dla obserwujących ich użytkowników. Mogą oni również publikować recenzje informacyjne, przekazując obserwującym dodatkowe, pomocne dla nich informacje o grze.

Niektórzy kuratorzy rozpoczęli swoją działalność, będąc już rozpoznawalnymi osobami w społeczności. Inni z kolei zaczęli dopiero wraz z systemem kuratorów i stworzyli swoją publiczność, skupiając się na konkretnym gatunku lub fanach konkretnych gier.

Aby uzyskać więcej informacji o kuratorach na Steam, odwiedź stronę http://store.steampowered.com/about/curators/.

Kontakt z kuratorami

Kontakt z kuratorami ma na celu pomóc ci usprawnić proces wysyłania gier do kuratorów z odpowiednim stylem, przekazem i odbiorcami twojej gry. Dzięki tej funkcji znajdziesz odpowiednie narzędzia do wyszukiwania i filtrowania odpowiednich kuratorów dla twojej gry. Następnie możesz napisać własną wiadomość i natychmiast wysłać takiemu kuratorowi egzemplarz recenzyjny bezpośrednio przez Steam. Nie ma potrzeby pisać e-maili lub przesyłać klucze.

Documentation_CuratorConnect_Preview.jpg
Kuratorzy widzą podgląd twojej gry wraz z pierwszymi 3 zrzutami ekranu ze strony produktu oraz wiadomość, którą załączysz.

Jak to działa

Kontakt z kuratorami pozwala producentom przesłać kopię ich gier bezpośrednio wybranym kuratorom Steam. Ten proces odbywa się w całości na platformie Steam, gdzie możesz znaleźć i odfiltrować kuratorów, by określić tych, którzy najprawdopodobniej mają publiczność zainteresowaną twoją grą.

Wielu kuratorów składa się z kilku osób, dlatego umożliwiliśmy wysłanie kilku egzemplarzy gry do pojedynczego kuratora. Jest to również przydatne, jeśli masz grę wieloosobową i chcesz upewnić się, że osoby działające w ramach kuratora będą mogły zagrać razem i dokonać odpowiedniej oceny.

Możesz filtrować według tagów, na których skupiają się kuratorzy, np. „Symulacje”, „RPG” lub „Sandbox”. Możesz również filtrować według języka, systemu operacyjnego lub wybrać kuratorów, którzy recenzują tylko gry wirtualnej rzeczywistości. Możesz zobaczyć liczbę użytkowników, którzy obserwują danego kuratora na platformie Steam, a także liczbę obserwujących lub subskrybentów na platformach takich jak YouTube, Twitter, Facebook lub Twitch. Dzięki temu możesz zidentyfikować kuratorów z dużą publicznością i zdecydować, czy będzie ona zainteresowana twoją grą.

Nie oceniaj kuratorów tylko na podstawie rozmiaru ich publiczności. Kurator z mniejszą liczbą obserwujących i starannie napisanymi rekomendacjami może być równie wartościowy dla twojej gry co kurator z dużą publicznością i szerszym zakresem rekomendacji.

Domyślnie system stara się pokazać kuratorów, których tagi pokrywają się z tagami związanymi z grą, którą zamierzasz przesłać. System oceni wyżej kuratorów z większą liczbą obserwujących i z bardziej pokrywającymi się tagami. Niektórzy kuratorzy docierają do użytkowników w różnych językach, dlatego zawarliśmy narzędzie do tłumaczenia tego, co kuratorzy mówią o sobie, aby pomóc ci zrozumieć, czy są oni odpowiedni dla twojej gry.

Korzystanie z kontaktu z kuratorami

Na początek musisz posiadać grę, która została już wydana lub posiada publiczną stronę w sklepie.

Aby uzyskać dostęp do kontaktu z kuratorami, wybierz najpierw aplikację ze Steamworks. Na stronie docelowej aplikacji w dziale „Marketing” pojawi się pozycja „Kontakt z kuratorami”. Po kliknięciu „Kontakt z kuratorami” system poprowadzi cię przez proces włączania tej funkcji dla twojej gry, a następnie wyszuka kuratorów, do których można wysłać kopie.

Użytkownicy muszą mieć uprawnienia do generowania kluczy Steam na Steamworks, aby uzyskać dostęp do kontaktu z kuratorami.

Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy przed wysłaniem kopii swojej gry kuratorom:
  • Wybieranie kuratorów – możesz skorzystać z narzędzi w celu odfiltrowania kuratorów z listy. Najlepiej znajdź kuratorów z widownią, która najprawdopodobniej będzie zainteresowana twoją grą.
  • Napisanie wiadomości – musisz również załączyć wiadomość dla kuratorów. Powinna być krótka. Wraz z wiadomością automatycznie dodajemy informacje o twojej grze takie jak jej nazwa, logo, zrzuty ekranu i podstawowe tagi. W swojej wiadomości powiedz kuratorom, dlaczego ich publiczność będzie zainteresowana twoją grą i co stanowi o jej wyjątkowości. Jeśli chcesz, aby kurator skontaktował się z tobą w celu uzyskania większej ilości informacji, załącz swoje dane kontaktowe.
  • Zawarte treści – domyślnie pakiet wysyłany do kuratorów zawiera tą samą zawartość, co podstawowy pakiet sklepowy twojej gry. Jeśli planujesz dodać nowe magazyny zawartości (na przykład dla nowych systemów operacyjnych), upewnij się, że będą one obecne również w pakiecie dla kuratorów. Możesz także dodać więcej zawartości do tego pakietu, jeśli chcesz wysłać kuratorom DLC, ścieżki dźwiękowe lub inne dodatkowe magazyny.

Najczęściej zadawane pytania

P. Czy moja gra musi zostać wydana, aby móc korzystać z kontaktu z kuratorami?

O. Aby móc przesłać kopie swojej gry kuratorom na Steam, musisz przynajmniej utworzyć publiczną stronę gry w sklepie z informacją, że gra będzie wkrótce dostępna. Po sprawdzeniu, zatwierdzeniu i opublikowaniu strony twojego produktu w sklepie możesz wysłać grę w ramach tego programu. Uwaga: kompilacja twojej gry musi zostać przesłana na Steam, aby kuratorzy mogli ją uruchomić po otrzymaniu.

P. Ile kopii gry mogę wysłać?

O. Możesz wysłać swoją grę do 100 kuratorów z ograniczeniem w postaci 5 kopii dla każdego. Wysyłanie więcej niż jednej kopii gry jest użyteczne w przypadku, kiedy w twoją grę można grać w trybie wieloosobowym i kuratorzy będą mogli zagrać razem.

P. Co się stanie, gdy wyślę kopię mojej gry?

O. Gdy wyślesz kopię swojej gry danemu kuratorowi, pojawi się ona w panelu głównym członkom należącym do tego kuratora, którzy mają uprawnienia do akceptowania gier za pomocą kontaktu z kuratorami. Każdy członek z odpowiednimi uprawnieniami otrzyma powiadomienie e-mail o oczekującej nowej grze. Każdy członek może następnie zaakceptować grę, tym samym dodając ją do swojego konta, lub ją odrzucić. Jako producent możesz zobaczyć w panelu głównym, ile kopii wysłano do każdego kuratora oraz ile z nich zostało zaakceptowanych.

P. Czy mogę unieważnić licencję gry kuratorowi?

O. Kiedy gra zostanie zaakceptowana przez kuratora, nie możesz jej unieważnić. Jeśli wysłałeś(-aś) kopię, która nie została jeszcze zaakceptowana, możesz wycofać ofertę — zaakceptowanie gry nie będzie wtedy możliwe.

P. Czy mogę wysłać przedpremierową wersję mojej gry?

O. Tak. Niezależnie od tego, czy gra jest już dostępna w sprzedaży, kurator będzie mógł w nią zagrać natychmiast po jej zaakceptowaniu. Możesz użyć tej funkcji do wysłania kopii wstępnej wersji gry kuratorom, aby opowiedzieli o niej jeszcze przed wydaniem. Oczywiście przed wysłaniem najpierw upewnij się, że gra się w nią przyjemnie.

P. Jak rozpoznać wpływowych kuratorów?

O. To zależy od tego, jaką masz grę. Możesz wyszukiwać kuratorów według tagów, języków, systemów operacyjnych lub nazw. Przy każdym kuratorze zobaczysz krótką informację dotyczącą gatunków gier, na jakich się skupia. Możesz sprawdzić liczbę obserwujących ich osób na Steam oraz subskrybentów na platformach YouTube, Twitter, Facebook i Twitch. Możesz również kliknąć na każdego kuratora, by odwiedzić jego stronę i zobaczyć inny zrecenzowane przez niego gry. To powinno pomóc ci zadecydować, czy dany kurator będzie dobry dla twojej gry.

P. Czy kuratorzy są zobowiązani napisać recenzję dla mojej gry?

O. Kuratorzy nie są zobowiązani do przyjęcia, grania ani zrecenzowania twojej gry. Kurator może zaakceptować twoją grę, a po zagraniu w nią stwierdzić, że nie jest ona odpowiednia dla jego odbiorców. Może on również ją natychmiastowo odrzucić, jeżeli ewidentnie nie ma ona nic wspólnego z jego czytelnikami.

P. Jak uzyskać dostęp do kontaktu z kuratorami?

O. Musisz posiadać uprawnienia do generowania kluczy Steam na stronie partnerskiej Steamworks, aby mieć dostęp do kontaktu z kuratorami. Jeśli je posiadasz, zobaczysz link w dziale „Marketing” na stronie docelowej swojej aplikacji na Steamworks.

P. Dlaczego nie mogę znaleźć kuratora o nazwie „_____”?

O. Lista uczestników programu kontaktu z kuratorami zawiera tylko tych kuratorów, którzy aktywnie uczestniczą w Społeczności Steam. Jeśli nie możesz znaleźć danego kuratora, prawdopodobnie nie napisał recenzji dla żadnego tytułu ani nie był aktywny w społeczności w ciągu ostatnich 6 miesięcy.