Dokumentacja Steamworks
Najlepsze praktyki – marketing

Wprowadzenie

Jeżeli pracujesz nad wydaniem swojego produktu na Steam lub już miało to miejsce, mamy dla ciebie kilka sugestii i najlepszych praktyk, dzięki którym zastanowisz się nad swoim marketingiem i zadasz sobie właściwe pytania. Wiele z tych informacji pojawiło się już na wydarzeniu Dev Days.

Wszystkie wykłady z Dev Days można znaleźć tutaj.

Przydatne praktyki

Poniższe sugestie pomogą ci w kwestii marketingu i podejmowania innych decyzji biznesowych podczas wydawania twojego tytułu na Steam. Nie są to instrukcje, które trzeba wykonać, by osiągnąć sukces i nie zastąpią one stworzenia świetnej gry.

  • Potraktuj swój projekt jako unikatowy problem marketingowy – plan marketingowy dla jednego produktu niekoniecznie może być odpowiedni dla innego. Zamiast rozglądać się za sposobem „wciśnięcia” swojego produktu w zaplanowaną z góry strategię marketingową, zastanów się nad eksperymentowaniem nad różnymi aspektami marketingu i oceń wcześniej ich wpływ. Pomoże ci to w jak najlepszy sposób zaplanować strategię dla swojego tytułu.

  • Zacznij reklamować wcześnie – na początku rób niewielkie kroki. Jeśli to twój pierwszy produkt, istnieje szansa, że to również pierwsza próba rozreklamowania produktu. Jeżeli zachowujesz się jak większość osób, twoje pierwsze próby nie będą za dobre, więc poćwicz trochę. Tylko trenując nauczysz się tak rozmawiać o swoim tytule, by przyciągnąć i zachować uwagę swoich odbiorców. Przygotuj się na wiele porażek – trenuj w niewielkich ilościach.

  • Dodawaj funkcjonalności i narzędzia, które odpowiadają twojej grze i twoim klientom – istnieje wiele funkcji w Steamworks, z których możesz skorzystać, ale użycie ich wszystkich w twojej grze może nie być pożyteczne. Sprawdź, jakie funkcjonalności są korzystne dla twoich klientów i celów, jakie chcesz osiągnąć.

  • Dzień wydania to początek przygody, a nie jej koniec – istnieje duże prawdopodobieństwo, że twoja gra w dniu wydania nie będzie tak dobra, jak może być. Jeżeli podchodzisz z powagą do tworzenia świetnego produktu, wydawaj łatki i aktualizuj swoją grę. Na pewno napotkasz niespodziewane problemy podczas wydania, więc upewnij się, że wraz ze swoim zespołem jesteście gotowi naprawić wszelkie niedogodności.

  • Zwracaj uwagę na inne produkty – pamiętaj o tym, że walczysz z innymi tytułami o pieniądze oraz czas graczy. Jeżeli twój produkt jest nowy, unikaj wydawania go w krótkim czasie od premier bardzo wyczekiwanych produktów lub ważnych wydarzeń takich jak GDC, PAX lub E3. Warto przejrzeć listę nadchodzących premier na Steam, by dowiedzieć się, jakie gry mogą zostać wydane w tym samym czasie co twoja.

  • Tworzenie narracji w listach zmian będzie korzystne – dobrze jest dzielić się listami zmian w aktualizacjach z twoją istniejącą społecznością, ale same w sobie one nic nie mówią. Upewnij się, że nawet ktoś w ogóle niezaznajomiony z twoją grą po przeczytaniu listy zmian zrozumie, jak świetna jest twoja aktualizacja.

  • Kupowanie twojej gry nie powinno być skomplikowane – posiadanie złożonej oferty w twoim sklepie nie niesie ze sobą żadnej wartości. Sprzedawaj swoją grę w sposób łatwy w odbiorze.