Steamworks Belgeleri
Sıkça Sorulan Sorular

Şirket Bilgisi

 • S. Evrakları doldurmadan önce bir ABD Vergi Mükellefi ID'sine ihtiyacım var mı?

  C. Steamworks kurulumunuzu tamamlamadan önce gerekli tüm bilgileri tamamlamanız gerekecektir. Vergi stopajı için bir ITIN veya EIN talep ediyorsanız, dijital evrakları doldurmadan önce lütfen gerekli kimliği elde edene kadar bekleyin.
 • S. Bir şirket kurmam gerekli mi?

  C. Bu tamamen size kalmıştır. Birçok geliştirici bir şirket kurarak tüzel bir kişiliği haiz olmayı faydalı bulmuştur; ancak bu size ve içinde bulunduğunuz duruma bağlıdır. Eğer şüpheye düşerseniz, bir tüzel kişilik oluşturmanın faydaları ve maliyetleri hakkında doğru hukuki tavsiye almak için bir avukat tutmak isteyebilirsiniz. Bir tüzel kişilik oluşturmayı planlıyorsanız, dijital evraklara geçmeden önce bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekecektir.
 • S. Evrakları doldururken yerel dilime özgü karakterleri kullanabilir miyim?

  C. Hayır, İngilizce dışında bir dile özgü özel karakterleri kullanmayın.
 • S. Bir ortaklık olarak evrakları doldurabilir miyim?

  C. ABD'de kayıtlı bir ortaklığınız varsa veya ortaklığınız ABD dışındaysa ve ortaklık seviyesine göre vergilendiriliyorsa doldurabilirsiniz. Ancak, var olan ortaklığınız Amerika Birleşik Devletleri dışındaysa ve ortaklık bazında vergilendirilmek yerine, her bir ortak için tek tek vergilendiriliyorsa dolduramazsınız. Uygun vergi belgesini edinme karmaşıklığı nedeniyle, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ortaklıkları Steamworks'te bir tüzel kişilik olarak destekleyemiyoruz.
 • S. Katılma sürecinde takma ad girebilir miyim?

  C. Hayır. Katılma sürecinde yasal ad ve soyadınızı girmelisiniz. Katılma sürecinde bir takma ad girmeyin.
 • S. Şirketimin Yasal Adı olarak ne yazmalıyım?

  C. Oyunu yayınlayacak haklara veya oyuna sahip olan ve Steam Dağıtım Anlaşmasını imzalayacak tüzel kişiliğin adını girmelisiniz. Mümkünse, girdiğiniz şirket ismi, bankanızla olan resmî evraklarınızın üzerinde yazan ve Amerika Birleşik Devletleri MGİ vergi evrakları veya yabancı vergi evraklarında yazılı olan isimle uyuşmalıdır.
 • S. Tek malik bensem Şirketimin Yasal Adına ne girmeliyim?

  C. Faaliyet Gösterdiğiniz İsim (DBA), hatırlanabilir isim veya takma ad/rumuz girmeyin. Lütfen tam yasal adınızı girin. Buraya girdiğiniz şirket ismi, eğer uygulanıyorsa, bankanızla olan resmî evraklarınızın üzerinde yazan ve Amerika Birleşik Devletleri MGİ vergi evrakları veya yabancı vergi evraklarında yazılı olan isimle uyuşmalıdır.
 • S. Adresimi nereden değiştirebilirim?

  C. Steamworks ana sayfasındaki "Şirket Bilgimi Görüntüle ve Düzenle" seçeneğiyle adresini değiştirebilirsiniz. Bu bağlantı, sayfanın sağ tarafında yer alan Araçlar + Bağlantılar'ın altındadır. Lütfen kuruluşunuzdaki Açık Yetki haklarına sahip kişiyle irtibat kurun (bu kişi genelde Valve ile dijital evrak işlerini dolduran kişi olmaktadır). Eğer ikamet ettiğiniz ülkeyi değiştiriyorsanız yeni koşullara bağlı olarak stopaj vergisinin yeni oranını oluşturmak için vergi mülakatını tekrar yapmanız gerekeceğini lütfen unutmayın.
 • S. Yasal adımı değiştirdim (banka ve vergi bilgilerimi de). Bu değişiklikleri Steamworks'te nasıl yapacağım?

  C. Yeni adınıza yeni bir partner hesabı oluşturacağız ve sizi katılım sürecine tekrar sokacağız. Bu, yeni adınıza olan banka ve vergi bilgileriniz yeniden girmenizi gerektirecektir. Bu adım tamamlandığında size, eski şirketin IP haklarını sona erdiren belgeleri göndermek ve oyunları eski şirketten yeni şirkete taşımak zorundayız. Lütfen dijital evrakları doldurmak istediğiniz Steam hesap adını bu formu kullanarak sağlayın ve bizimle irtibat kurun.
 • S. Valve'in iş yapamayacağı ülkeler/bölgeler, tüzel kişilikler veya özel kişiler var mı?

  C. ABD Hazine Bakanlığı'nın Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), hedef yabancı ülkelere ve rejimlere, teröristlere, uluslararası uyuşturucu ticareti yapan kişilere, faaliyette bulunan kişilere, kitle imha silahlarının yaygınlaştırılması ve Birleşik Devletlerin ulusal güvenlik, dış politika ya da ekonomisine yönelik diğer tehditler karşı ABD dış politika ve ulusal güvenlik hedeflerine dayalı ekonomik ve ticari yaptırımları yönetir ve uygular. OFAC, ABD'li bir şirket olan Valve ile iş yapması yasak olan bu tür tarafların (Özel Belirlenmiş Ulusal Liste) listelerini yayınlar. OFAC ayrıca, ambargo uygulanan ülkelerle ilgili lisanssız işlemlerin yasaklanması veya kısıtlanması için belirli ülkelere (Yasak Ülkeler) karşı ticari yaptırımlar ve ambargo programları düzenlemektedir. OFAC'nin yürürlüğe koyduğu bu kısıtlamaların pek çoğunu A.B.D.'nin yanı sıra başka ülkeler de uygulamaktadır.

  Valve, yaptırımlara veya diğer ticari kontrol kısıtlamalarına tabi olan kişi veya kuruluşlarla iş yapmaz veya başka şekilde meşgul olmaz veya yaptıklar işleri kolaylaştırıcı eylemlerde bulunmaz. Bu ilişki durumuna ABD Hazine Bakanlığı tarafından idare edilen Özel Belirlenmiş Milletler (SDN) ve Yabancı Yaptırımlardan Kaçanlar (FSE) listelerinde yer alan taraflar dâhildir ancak bunlarla da sınırlı değildir. Bunlara ek olarak; Kırım, Küba, İran, Kuzey Kore, Sudan ve Suriye de dâhil olmak üzere, Yaptırım Uygulanan Ülkelerdeki kişiler veya kuruluşlarla iş yapmaz veya yaptıkları işleri kolaylaştırıcı eylemlerde bulunmaz.
 • S. Bankacılık bilgisi, vergi stopajı veya ödeme ile ilgili ayrıntılı bilgileri nereden bulabilirim?

  C. Lütfen Ödeme SSS ve Vergi SSS belgelendirmelerine göz atın.
 • S. Ürünümü yayınlamayla ilgili başka sorularım var. Nereye gitmeliyim?

  C. Geçmişte, geliştiricilerin sorduğu çeşitli soruları yanıtlamak için oluşturduğumuz Steamworks belgelendirmeleri ve SSS'ler bulunmaktadır. Ayrıca belgelendirmelerde cevaplandırılmayan sorularınızı Steamworks Geliştirici grubunda sorabilirsiniz. Valve çalışanları diğer birçok geliştiriciyle birlikte sıklıkla soruları yanıtlamaktadır. Tartışmalara göz atmak birçok kişi için sorunun çözümünde genellikle en hızlı yol olmaktadır.
 • Ürünümde Source Engine kullanmayla ilgili sorularım var

 • Eğer bir Source Engine modunuz veya oyununuz varsa lütfen Source Engine SSS'sine göz atın.

Vergi Bilgisi

Vergi Mülakatı

 • S. Geçerli banka bilgilerimi vermeden önce Steam'de oyunlarımı yayınlayabilir miyim?

  C. Hayır. Geçerli bankacılık ve vergi bilgilerinizi bize bildirmeden önce Steam'de oyunlarınızı yayınlayamazsınız.
 • S. Gerekli vergi bilgisini Valve'a nasıl vereceğim?

  C. Partner katılma sürecinin bir parçası olarak, size vergi mülakatını başlatmak için bir bağlantı sağlanacaktır. Vergi mülakatı 5-10 dakika sürer ve size, vergi formlarının (W-9 veya W-8BEN) tamamlanmasına rehberlik etmek için bir dizi soru sorulacaktır. Vergi mülakatına, Steamworks ana sayfasındaki "Şirket bilgilerini görüntüle ve düzenle"ye tıklayarak da erişebilirsiniz.

  Vergi bilgilerinizi değiştirmek için Steamworks'teki Kullanıcıları Yönet kısmında Açık Yetki ayrıcalıklarına sahip olmanız gerekmektedir. Lütfen, Steamworks'te bulunan kuruluşunuzda Açık Yetki haklarına sahip olan kullanıcı (bu genellikle Valve ile ilk evrak işlerini yapmış olan kişidir) ile iletişime geçin.
 • S. Vergi mülakatına girmeden önce nelere ihtiyacım var?

  C. A.B.D. vergi beyanı yönetmeliğine uymak için bütün partnerlerin geçerli bir vergi kimlik numarası sunmalarını talep ediyoruz. A.B.D.'deki partnerlerin V.K.N.'leri ya İşveren Kimlik Numarası (EIN) ya da Sosyal Güvenlik Numaralarıdır (SSN). A.B.D.'de olmayan partnerlerin vergi anlaşmasından yararlanabilmeleri için bir Amerikan veya yabancı V.K.N. gerekmektedir.
 • S. Neden vergi mülakatını başlatmak için bağlantıya tıkladığımda Valve'e ait olmayan bir URL görüyorum?

  C. Vergi görüşmelerini gerçekleştirmek için, Lilaham adlı üçüncü taraf bir şirket tarafından sağlanan TaxIdentity programını kullanıyoruz.
 • S. Vergi görüşmemi yarıda kesip daha sonra devam edebilir miyim?

  C. Hayır. Vergi görüşmesinin tek seferde tamamlanması gerektiği için görüşmeyi yarıda kesemezsiniz. Vergi görüşmesi 5-10 dakika sürer.
 • S. Vergi görüşmesini gerçekleştirmek için, İletişim Bilgilerinde sağladığım isimden başka bir isim kullanabilir miyim?

  C. Hayır. Vergi görüşmesi, Şirket Bilgilerinde belirtilen isimle aynı isimde olmalıdır.
 • S. Neden VKN ile anlık bir doğrulama alamıyorum?

  C. Vergi kimlik numaranız, Milli Gelirler İdaresi (IRS) tarafından doğrulanmaktadır. Bu işlem, işlemi geciktirebilecek MGİ veritabanı kesintilerine tabidir. Ek olarak, yakın zamanda çıkartılmış VKN'lerin işlemi, MGİ'nin, bizim de kontrol etmek amaçlı kullandığımız, veritabanlarını güncellemek zorunda olacaklarından 30 günü bulabilir.
 • S. Vergi görüşmesi tekrar yapılırsa ne olur?

  C. Önceki vergi görüşmeniz, vergi bilgilerinizin doğru ve onaylanmış olmasına rağmen silinecektir. Vergi görüşmesi, ancak durumunuzda bir değişiklik (ör. başka bir ülkeye taşınmanız durumunda) olmuşsa veya ortada, başlangıçta dahil edilmemiş bir Amerikan veya yabancı VKN gibi ek bir bilgi varsa tekrardan yapılmalıdır.
 • S. Ben yeni taşındım. Vergi görüşmesini tekrar yapmam gerekir mi?

  C. Eğer taşındığınız yer, ilk vergi görüşmesinde belirttiğiniz ülke içerisinde ise vergi görüşmesini tekrardan yapmanıza gerek yoktur. Ancak başka bir ülkeye taşındıysanız vergi görüşmesini tekrar yapmanız gerekmektedir.

A.B.D. Vergi Kimlik Numaraları

 • S. Neden bir Bireysel Vergi Kimlik Numarası (ITIN) edinmeliyim?

  C. Genellikle yabancı bir kişi A.B.D. kaynaklı gelirinde A.B.D. vergisine tabii tutulur. Yabancı bir kişi tarafından kazanan A.B.D. kaynaklı gelirlerin çoğu türü %30 oranında A.B.D. vergi oranına tabii tutulur. Vergi serbestisi dahil düşürülmüş bir oran, yabancı kişinin yaşadığı ülke ile Amerika Birleşik Devletleri arasında yapılmış bir vergi anlaşması var ise uygulanabilir. Vergi anlaşmasının yararlarının kullanımı için bir W-9BEN formunu doldurmanız gerekli. Bu form ya A.B.D. ya da yabancı bir Vergi Kimlik Numarası sunmanızı gerektirir. A.B.D. ile vergi anlaşmalarına sahip ülkelerin tam listesini burada bulabilirsiniz:
  http://www.irs.gov/Businesses/International-Businesses/United-States-Income-Tax-Treaties-A-to-Z

  Eğer yaşadığınız ülke Slovakya ise, vergi anlaşmasının yararlarını ve düşürülmüş bir vergi kesinti oranı için W-8BEN formuna bir A.B.D. vergi kimlik numarası sunmanız gerekli. Yabancı bir vergi kimlik numarası yeterli değildir.
 • S. Bir vergi kimlik numarasına başvuru yapmam bir A.B.D. vergi beyanı doldurmamı gerektirecek mi?

  C. Bir vergi anlaşmasının yararları için bir vergi kimlik numarasına başvurmak bir A.B.D. vergi beyanı gerektirmemektedir.
 • S. Kaç tür A.B.D. vergi kimlik numarası vardır?

  C. A.B.D. dışındaki kişiler için bir vergi kimlik numarası yerine bireysel kişiler ve iş yerleri için bir İşyeri Kimlik Numarası (EIN) kullanılabilirken bireysel kişiler için Bireysel Vergi Kimlik Numarası (ITIN)'de kullanılabilir.
 • S. Bireysel olarak başvuruyorsam bir EIN veya ITIN için başvuru yapabilir miyim?

  C. Evet. Bireysel başvurular EIN veya ITIN için başvurabilirler.
 • S. Nasıl bir A.B.D. vergi kimlik numarası edinebilirim?

  C. Bir İşyeri Kimlik Numarası (EIN) bireysel kullanım (tek başınıza işin sahibi olmanı gerekli) ve iş yerleri için telefon ile (267) 941-1099 numarası aranarak edinilebilir. Bu ücretsiz bir numara değildir ve uzun mesafeden yapılan aramalar ücrete tabi tutulabilir. Bir EIN numarası için aynı zamanda "Form SS-4, İşyeri Kimlik Numarası için Başvuru" formu doldurularak da başvurulabilir. Faks ile yapılan başvurular dört iş günü sürerken posta ile yapılan başvurular yaklaşık dört hafta sürebilir. SS-4 Formu hakkında ayrıntılı bilgiyi IRS İnternet sitesinde bulabilirsiniz.

  http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/fss4.pdf
 • S. IRS'in bir Bireysel Vergi Kimlik Numarası (ITIN) vermesi ne kadar sürer?

  C. Bir Bireysel Vergi Kimlik Numarası elde edilmesi birkaç ay sürebilir.