Steamworks Belgeleri
Özellikler
Steamworks, ürününüze değer katmanızı sağlayacak geniş bir araç koleksiyonu sunar. Bunlardan bazıları eşleştirme, başarımlar ve Steam Atölyesi'dir (kullanıcılar tarafından oluşturulmuş içerik). Hoşunuza giden Steamworks özelliklerinden istediğiniz kadarını kullanmakta özgürsünüz. Tüm Steamworks özellikleri her ürün için uygun değildir.

Koleksiyon kartları gibi bazı özelikler tamamen Steamworks portalından ayarlanabilirken bazı diğer özelliklerin ürününüze entegre edilmesi gerekir. Daha fazla teknik bilgi için Steamworks API Referansı veya Steamworks Web API Referansı belgelendirmelerine bakın.

Bu bölümde Steamworks özelliklerine genel bir bakış sunulur. Varsa belirli konular hakkında sunumlar ve eğitimler de mevcuttur.

Ortak DepolarSteam, oyununuz veya uygulamanızın düzgün çalışması için gereken belirli ortak bileşenleri (Microsoft Visual C++ tekrar dağıtılabilirlerin birçok sürümü dahil) yüklemeyi seçmenin kolay bir yolunu sunar.
Oyun BildirimleriSteam oyun bildirimleri kullanıcılara satranç gibi aynı zamanda oynanmayan çok oyunculu oyunlar için çevrimdışı bildirimler iletmek için olan bir sistemdir.
Mikrohareketler (Oyun İçi Satın Alımlar)Steam oyun içi satın alımlar için dünya standartlarında destek sağlar. Bu satın alım öğe, oyun içi para veya aklınıza gelen farklı herhangi bir şey olabilir. Steam Mikrohareket API'larını kullanarak müşterilere daha fazla seçenek sunabilirsiniz.
Çok OyunculuSteam, Counter-Strike 1.6'nın çıkışıyla birlikte çok oyunculu bir oyun platformu olarak hayatına başladı ve buna olan bağlılığımız hâlâ değişmedi. Steam, geliştiricilerin ve oyuncuların çok oyunculu deneyimini daha iyi hâle getiren birçok farklı özellik ve API sağlamaktadır. Bu özelliklerden biri olan Steam Eşleştirme API'ını kullanarak oyuncuların kolayca birbirlerini bulmalarına ve birlikte oynamalarına olanak sağlayabilir veya Steam Oyun Sunucuları API'ı ile oyuncuların etrafında bir topluluk oluşturabileceği kalıcı özel sunucular kurabilirsiniz.
İstatistikler ve BaşarımlarSteam istatiktikleri ve başarımları kullanıcılarınız için oyununuzun kalıcı, takibi kolay ve istatistiklerini tutmanın kolay bir yolunu sunar. Kullanıcının verisi Steam hesaplarıyla ilişkilendirilir ve her kullanıcının sahip olduğu başarımlar ve istatistikler Steam Topluluk profillerinde gösterilebilir.
Geliştirilmiş Detaylı DurumYeni çıkan Steam arkadaş ve sohbet arayüzü ile detaylı durum sistemimizi, oynanan oyunlarla ilgili daha fazla bilgi gösterecek şekilde geliştirdik. Bir oyuncunun detaylı durumunun o oyuncunun arkadaşlarıyla etkileşime girebilme yöntemlerinden biri olarak düşünüyoruz. Örneğin aynı oyuna sahip arkadaşlar bu özellik sayesinde ne zaman birbirlerinin oyunlarına katılabileceklerini ya da o oyun hakkında konuşabileceklerini bilirler. Aynı zamanda, bu oyunla ilgili detaylı durumları gören ve oyuna sahip olmayan arkadaşlar da hakkında pek bir şey bilmedikleri bu oyuna karşı ilgi duymaya başlayabilir.
Steam CloudSteam Cloud, oyununuz için kolay ve şeffaf bir uzakta dosya depolama sistemidir. Auto-Cloud yapılandırmasında belirtilen dosyalar
veya Cloud API'ı kullanılarak diske yazılan (oluşturulan, değiştirilen, silinen, vb.) dosyalar, oyundan çıkıldıktan sonra otomatik olarak Steam sunucularına kopyalanır.
Steam GirdisiSteam Girdisi Xbox, PlayStation, Nintendo Switch ve Steam kontrolcülerinin tüm yaygın varyantları dahil üç yüzden fazla aygıtı destekleyen esnek bir girdi kütüphanesidir.
Steam DRMSteam DRM sarmalayıcısı, oyun sahipliğini doğruladığı ve oyun başlatılmadan önce Steam'i çalıştırarak Steamworks özelliklerinin düzgün bir şekilde çalışmasını sağladığı için Steam platformunun önemli bir parçasıdır.
Steam Hata BildirimiSteam hata bildirimi entegre edildiyse Steam, benzer 10 olağan dışı durumun meydana geldikten sonraki diğer bütün olağan dışı durumların küçük dökümlerini (mini dump) otomatik olarak yükler.
Steam HTML SurfaceSteam HTML Surface API'yı HTML tabanlı sayfaların oyunlarda veya uygulamalarda doğrudan görüntülenebilmesine olanak tanır. Chromium Embedded Framework temel alınarak geliştirilmiştir ve HTML5 biçimlendirmesini desteklemektedir.
Steam Envanter HizmetiSteam Envanter Servisi, kullanıcıları veya öğeleri yönetmek için özel bir sunucuya ihtiyaç duymadan bir oyunun oyunculara kalıcı envanter sahibi olması olanağı veren bir dizi özellikten ibarettir.
Steam AnahtarlarıSteam'de bulunan herhangi bir ürününüz için, müşterilerin bu ürünleri Steam'de etkinleştirmede kullanabilecekleri anahtarlar oluşturabilirsiniz. Ana ürünler, DLC veya ücretsiz demolar dahil olmak üzere Steam'deki herhangi bir paket için anahtar oluşturulabilir.
Steam Sıralama ListeleriSteam, otomatik olarak kendi içerisinde sıralama yapan ve kalıcı sıralama listelerini desteklemektedir. Bu sıralama listeleri, oyununuzdaki genel ve arkadaş sıralama listelerini oyunun içinde ve topluluk internet sayfanızda göstermek için kullanılabilir. Steamworks kullanan her oyun toplamda 10.000'e kadar sıralama listesi oluşturabilir ve bu listelerden her biri oyuncunun skoru listeye girdiği anda çağrılabilir.
features/music_playerSteam Müzik Çaları sayesinde Steam'de oyun oynarken koleksiyonunuzda bulunan müzikleri kolayca dinleyebilirsiniz.
Steam ArayüzüSteam arayüzü, Steam kullanıcı arabiriminin bir parçası olarak Steam'de başlatılan neredeyse her oyunda etkinleştirilebilir. Kullanıcıların arkadaş listesine, internet tarayıcısına, sohbete ve oyun için DLC satın alımına erişimine imkân tanır.
Steam Remote PlayOyununuzu telefon, tablet ve TV dahil her tür cihazda uzaktan oynanmak üzere optimize edebilirsiniz.
Steam Ekran GörüntüleriEkran görüntüsü desteği Steam Arayüzü aracılığıyla Steam üzerindeki bütün oyunlara otomatik olarak sağlanır. Ayrıca, Steamworks bu sistem ile etkileşime geçmek için tasarlanmış bir API seti de sağlar. Steamworks Ekran Görüntüleri API'ı ekran görüntüsü almanıza ve onları kullanıcıların yerel ekran görüntüsü kütüphanelerine, oyun içerisindeki mekanın adı veya ekran görüntüsünde yer alan kullanıcıları etiketlemek gibi ek üst veriler ile eklemenize izin verir.
Steam SesSteam Voice API'ı, kullanıcının mikrofonundan sıkıştırılmamış veya sıkıştırılmış biçimde ses kaydetmenizi sağlayan bir dizi işlevdir. Bu, sesli sohbet veya bir sesli komut sistemi entegrasyonu yapmak için kullanılabilir.
Steam AtölyesiSteam Atölye'si hayranlarınızın ve topluluk üyelerinizin oyununuz için içerik oluşturabileceği bir yer olarak tasarlanmıştır. Topluluk üyeleri tarafından bu yaratımın şekli, oyunun doğasına ve oyununuzdaki içerik üzerinde ne tür bir kontrol sahibi olmak istediğinize göre değişiklik gösterebilir.
Steam VideoSteam, oyunlar haricinde müşterilere farklı eğlence türleri sunabilecek iyi bir pozisyondadır. Bundan yola çıkarak Steam, MPEG-DASH Standard temelli hem kısa hem uzun içeriklerin müşterilere teslim edilmesini sağlayan bir video platformu geliştirdi. Uygun video içeriğine sahip bütün Steam partnerlerimizi video platformunu kullanmaya davet ediyoruz.
Kullanıcı Doğrulama ve SahiplikSteamworks, bir Steam kullanıcısının kimliğini ve bir uygulamanın sahipliğini doğrulamak için çeşitli yollar sunar.
Valve Anti Hile (VAC) ve Oyun YasaklamalarıSteam, çevrimiçi video oyunlarında hilenin yönetimine yardımcı olmak için birkaç araç sağlar. İster bizim anti hile API'ımızı, isterseniz kendi çözümlerinizi entegre edin; ancak müşterilerinizi böyle bir sistemin varlığından haberdar etmek için mutlaka bir uyarı gösterin ve yasaklamayı oyununuz içerisindeki kullanıcı arayüzünde açıkça anlatın.
Sanal GerçeklikSteam ve Steamworks, SteamVR aracılığıyla sanal gerçeklik tecrübeleri için iyi bir destek sağlar. Bu bölümde, Steam'de dağıtımı yapılmak üzere SteamVR uygulamalarının ve ek gereksinimlerinin nasıl gerçekleştirileceğinin bilgisi aktarılmaktadır.