Steamworks Belgeleri
Özellikler
Steamworks, ürününüze değer katmanızı sağlayacak geniş bir araç koleksiyonu sunar. Bunlardan bazıları eşleştirme, başarımlar ve Steam Atölyesi'dir (kullanıcılar tarafından oluşturulmuş içerik). Hoşunuza giden Steamworks özelliklerinden istediğiniz kadarını kullanmakta özgürsünüz. Tüm Steamworks özellikleri her ürün için uygun değildir.

Koleksiyon kartları gibi bazı özelikler tamamen Steamworks portalından ayarlanabilirken bazı diğer özelliklerin ürününüze entegre edilmesi gerekir. Daha fazla teknik bilgi için Steamworks API Referansı veya Steamworks Web API Referansı belgesine bakın.

Bu bölümde Steamworks özelliklerine genel bir bakış sunulur. Varsa belirli konular hakkında sunumlar ve eğitimler de mevcuttur.

Ortak DepolarSteam, oyununuz veya uygulamanızın düzgün çalışması için gereken belirli ortak bileşenleri (Microsoft Visual C++ tekrar dağıtılabilirlerin birçok sürümü dahil) yüklemeyi seçmenin kolay bir yolunu sunar.
Oyun BildirimleriSteam oyun bildirimleri, satranç gibi eşzamansız çok oyunculu oyunlar için kullanıcılara çevrimdışı bildirim iletilmesini sağlayan bir sistemdir.
Mikrohareketler (Oyun İçi Satın Alımlar)Öğe, oyun içi para birimi veya aklınıza gelebilecek başka herhangi bir şey için Steam, oyun içi satın alma işlemleri için birinci sınıf destek sağlar. Müşterilerinize daha fazla seçenek sunmak için Steam Mikrohareket API'larını kullanabilirsiniz.
Çok OyunculuSteam, Counter-Strike 1.6'nın çıkmasıyla çok oyunculu bir oyun platformu olarak başladı ve çok oyunculu oyun her zaman büyük bir odak noktası oldu. Steam, çok oyunculu oyun deneyimini geliştiriciler ve müşteriler için daha iyi hâle getirmek amacıyla birçok farklı özellik ve API sağlar. Bu özelliklerle, oyuncuların Steam Eşleştirme API'larını kullanarak kolayca birbirlerini bulmalarına ve birlikte oynamalarına olanak tanıyabilir veya oyuncularınızın topluluklar oluşturabileceği kalıcı özel sunucular sağlamak için Steam Oyun Sunucuları API'ını kullanabilirsiniz.
İstatistikler ve BaşarımlarSteam istatistikleri ve başarımları kullanıcılarınız için oyununuzun kalıcı, takibi kolay ve istatistiklerini tutmanın kolay bir yolunu sunar. Kullanıcının verileri Steam hesabıyla ilişkilendirilir ve her kullanıcının başarıları ve istatistikleri, Steam topluluk profilinde biçimlendirilebilir ve görüntülenebilir.
Geliştirilmiş Detaylı DurumYeni Steam Arkadaşlar ve Sohbet istemcisi ile, oynanan oyunlar hakkında daha fazla bilgi göstermek için detaylı durum sistemimizin niteliklerini geliştirdik. Bir oyuncunun detaylı durumunu, oyuncunun arkadaşlarını etkinliklerine dâhil etmenin bir yolu olarak görüyoruz. Örneğin, oyuna sahip olan arkadaşlar oyuna katılmak için doğru zamanı bilerek veya oyuncuyla bunun hakkında konuşarak etkileşime girebilirler. Oyunun sahibi olmayanlar ise çeşitli detaylı durum dizeleriyle karşılaştıklarında bu, ilgilerini çekebilir. Bu onlara hakkında fazla bir şey bilmedikleri bir oyuna dair daha fazla bilgi verir.
Steam CloudSteam Cloud, oyununuz için kolay ve şeffaf bir uzak dosya depolama sistemi sağlar. Auto-Cloud yapılandırmasında belirtilen dosyalar
veya Cloud API'ı kullanılarak diske yazılan (oluşturulan, değiştirilen, silinen, vb.) dosyalar, oyundan çıkıldıktan sonra otomatik olarak Steam sunucularına kopyalanır.
Steam GirdisiSteam Girdisi Xbox, PlayStation, Nintendo Switch ve Steam kontrolcülerinin tüm yaygın varyantları dahil üç yüzden fazla aygıtı destekleyen esnek bir girdi kütüphanesidir.
Steam DRMSteam DRM sarmalayıcısı, Steam platformunun önemli bir parçasıdır çünkü oyunun sahiplik bilgisini doğrular ve oyunu başlatmadan önce Steam'i başlatarak Steamworks özelliklerinin düzgün çalışmasını sağlar.
Steam Hata BildirimiSteam hata raporlaması uygulanırsa Steam, 10 benzer istisna atıldıktan sonra herhangi bir istisnanın minidump'ını otomatik olarak yükler.
Steam HTML SurfaceSteam HTML Surface API, HTML tabanlı sayfaların doğrudan bir oyun veya uygulamada görüntülenmesini ve oluşturulmasını sağlar. Chromium Embedded Framework temel alınarak geliştirilmiştir ve HTML5 biçimlendirmesini desteklemektedir.
Steam Envanter HizmetiSteam Envanter Hizmeti, bir oyunun, kullanıcıları veya öğeleri yönetmek için özel sunucular çalıştırmaya gerek kalmadan kalıcı oyuncu envanterlerini etkinleştirmesine olanak tanıyan bir dizi özelliktir.
Steam AnahtarlarıSteam'de bulunan herhangi bir ürününüz için, müşterilerin bu ürünleri Steam'de etkinleştirmede kullanabilecekleri anahtarlar oluşturabilirsiniz. Ana ürünler, DLC veya ücretsiz demolar dahil olmak üzere Steam'deki herhangi bir paket için anahtar oluşturulabilir.
Steam Sıralama ListeleriSteam, otomatik olarak sıralanan girişlerle kalıcı sıralama listelerini destekler. Bu sıralama listeleri, oyununuzda ve topluluk internet sayfanızda küresel ve arkadaş sıralama listelerini görüntülemek için kullanılabilir. Her Steamworks oyunu 10.000'e kadar sıralama listesi oluşturabilir ve her liste, oyuncunun puanı girildikten hemen sonra alınabilir.
Steam ArayüzüSteam arayüzü, Steam kullanıcı arabiriminin bir parçası olarak Steam'de başlatılan neredeyse her oyunda etkinleştirilebilir. Kullanıcıların arkadaş listesine, internet tarayıcısına, sohbete ve oyun için DLC satın alımına erişimine imkân tanır.
Steam Remote PlayOyununuzu telefon, tablet ve TV dâhil her tür cihazda uzaktan oynanmak üzere optimize edebilirsiniz.
Steam Ekran GörüntüleriEkran görüntüsü desteği Steam Arayüzü aracılığıyla Steam üzerindeki bütün oyunlara otomatik olarak sağlanır. Ayrıca, Steamworks bu sistem ile etkileşime geçmek için tasarlanmış bir API seti de sağlar. Steamworks Ekran Görüntüleri API'ı ekran görüntüsü almanıza ve onları kullanıcıların yerel ekran görüntüsü kütüphanelerine, oyun içerisindeki mekanın adı veya ekran görüntüsünde yer alan kullanıcıları etiketlemek gibi ek üst veriler ile eklemenize izin verir.
Steam Zaman ÇizelgeleriZaman çizelgesi bir oyunun Steam'e oyundaki olayları ileterek yapılan oyun kaydında bu olayların gösterilmesini destekler. Bu sayede de kullanıcılar oyunlarındaki önemli anları daha kolay bulabilir ve paylaşabilir.
Steam SesSteam Voice API'ı, kullanıcının mikrofonundan sıkıştırılmamış veya sıkıştırılmış biçimde ses kaydetmenizi sağlayan bir dizi işlevdir. Bu, sesli sohbet veya bir sesli komut sistemi uygulamak için kullanılabilir.
Steam AtölyesiSteam Atölyesi hayranlarınızın ve topluluk üyelerinizin oyununuz için içerik oluşturmaya katılabileceği bir yer olarak tasarlanmıştır. Topluluk üyeleri tarafından bu yaratımın şekli, oyunun doğasına ve oyununuzdaki içerik üzerinde ne tür bir kontrol sahibi olmak istediğinize göre değişiklik gösterebilir.
Kullanıcı Doğrulama ve SahiplikSteamworks, bir Steam kullanıcısının kimliğini ve bir uygulamanın sahipliğini doğrulamak için çeşitli yollar sunar.
Valve Anti Hile (VAC) ve Oyun YasaklamalarıSteam, çevrimiçi video oyunlarında hilenin yönetimine yardımcı olmak için birkaç araç sağlar. İster bizim anti hile API'ımızı, isterseniz kendi çözümlerinizi entegre edin; ancak müşterilerinizi böyle bir sistemin varlığından haberdar etmek için mutlaka bir uyarı gösterin ve yasaklamayı oyununuz içerisindeki kullanıcı arayüzünde açıkça anlatın.
Sanal GerçeklikSteam ve Steamworks, SteamVR aracılığıyla sanal gerçeklik tecrübeleri için iyi bir destek sağlar. Bu bölümde, Steam'de dağıtımı yapılmak üzere SteamVR uygulamalarının ve ek gereksinimlerinin nasıl gerçekleştirileceğinin bilgisi aktarılmaktadır.