Dokumentacja Steamworks
Funkcje
Steamworks oferuje duży zbiór narzędzi, które pomogą ci zwiększyć wartość twojego produktu. W skład wchodzą między innymi system wyszukiwania gier, osiągnięcia i Warsztat Steam (treści tworzone przez użytkowników). Możesz wykorzystać tyle funkcji, ile chcesz – nie wszystkie funkcje Steamworks są odpowiednie dla wszystkich produktów.

Niektóre z nich, na przykład karty kolekcjonerskie, można w całości skonfigurować przez portal Steamworks, ale inne należy zaimplementować bezpośrednio w swoim produkcie. Zobacz informacje na temat API lub WebAPI, by poznać więcej informacji technicznych.

W tej sekcji znajduje się przegląd funkcji Steamworks. Tam, gdzie to możliwe, dołączane są prezentacje i samouczki na dany temat.

Pospolite pakiety redystrybucyjneSteam umożliwia łatwy, opcjonalny sposób instalacji niektórych współdzielonych komponentów wymaganych do prawidłowego działania twojej gry lub aplikacji, w tym wielu wersji pakietów redystrybucyjnych Visual C++.
Powiadomienia grySystem powiadomień w grze na Steam służy do wysyłania powiadomień offline do użytkowników w grach, które obsługują asynchroniczny tryb wieloosobowy, np. szachy.
Mikrotransakcje (płatności w grze)Steam zapewnia światowej klasy obsługę transakcji w grze, niezależnie od tego, czy dotyczy to przedmiotów, waluty w grze lub czegokolwiek innego. Możesz użyć API mikrotransakcji Steam, aby zapewnić klientom więcej możliwości.
Tryb wieloosobowyHistoria Steam jako platformy dla gier wieloosobowych rozpoczęła się wraz z wydaniem Counter-Strike 1.6. Od zawsze kładziono ogromny nacisk na ten tryb. Steam udostępnia wiele funkcji oraz API zarówno dla producentów, jak i klientów, które zwiększają komfort rozgrywki wieloosobowej. Możesz łatwo pozwolić graczom na dobieranie się i wspólną grę poprzez użycie API wyszukiwania gier Steam lub wykorzystać API serwerów gier Steam, by zapewnić trwałe dedykowane serwery, wokół których gracze będą mogli tworzyć swoje społeczności.
Statystyki i osiągnięciaOsiągnięcia i statystyki Steam są łatwym sposobem na zapewnienie użytkownikom stałego śledzenia ich osiągnięć i statystyk. Dane użytkownika są kojarzone z jego kontem Steam, a osiągnięcia i statystyki każdego użytkownika mogą być formatowane i wyświetlane w ich profilach Społeczności Steam.
Rozszerzona funkcja rich presenceDzięki niedawno wydanej nowej wersji znajomych i czatu Steam udało nam się zwiększyć możliwości naszego systemu rich presence, by możliwe było wyświetlanie większej ilości informacji o grach, w które ludzie grają. Uważamy, że rich presence jest sposobem na zainteresowanie znajomych gracza jego aktywnością. Przykładowo znajomi gracza posiadający tę samą grę będą znać właściwy moment na dołączenie do rozgrywki lub będą mogli porozmawiać z nim o niej. A ci, którzy nie posiadają gry, mogą się nią zainteresować, widząc różnorakie opisy z funkcji rich presence dotyczące gry, o której zapewne niewiele wiedzą.
Steam CloudUsługa Steam Cloud zapewnia łatwy i przejrzysty system zdalnego przechowywania plików twojej gry. Pliki określone podczas konfigurowania Auto-Cloud lub zapisane na dysku (utworzone, zmodyfikowane, usunięte itd.) za pomocą API chmury zostaną automatycznie powielone na serwery Steam po opuszczeniu gry.
Steam InputSteam Input to elastyczna biblioteka wprowadzania danych wejściowych, która obsługuje ponad 300 urządzeń wejściowych, w tym Steam Controllera oraz najpopularniejsze modele kontrolerów do konsol Xbox, PlayStation i Nintendo Switch.
DRM SteamWrapper DRM Steam jest ważną częścią platformy Steam, ponieważ weryfikuje stan posiadania gry przez użytkowników i upewnia się, że wszystkie funkcje Steamworks działają poprawnie, uruchamiając Steam przed rozpoczęciem gry.
Zgłaszanie błędów przez SteamJeśli zgłaszanie błędów przez Steam zostanie zaimplementowane, Steam automatycznie prześle pliki małego zrzutu pamięci (tzw. minidump) dotyczące każdego wyjątku po tym, jak zgłoszone zostanie 10 podobnych wyjątków.
Steam HTML SurfaceAPI Steam HTML Surface umożliwia wyświetlanie i renderowanie stron opartych na języku HTML bezpośrednio w grze lub aplikacji. Jest ono oparte na Chromium Embedded Framework i obsługuje znaczniki HTML5.
Usługa Ekwipunku SteamUsługa Ekwipunku Steam to zbiór funkcji umożliwiających grze włączenie trwałych ekwipunków graczy bez konieczności utrzymywania specjalnych serwerów do zarządzania użytkownikami lub przedmiotami.
Klucze SteamMożesz wygenerować klucze do każdego z twoich produktów, by umożliwić klientom ich aktywację na koncie Steam. Klucze można wygenerować dla wszelkich pakietów na Steam, w tym dla podstawowych wersji gier, DLC lub darmowych dem.
Rankingi SteamSteam obsługuje trwałe rankingi z automatycznie sortowanymi wpisami. Te rankingi mogą być używane do wyświetlania najlepszych graczy globalnie i wśród znajomych użytkownika zarówno w twojej grze, jak i na twojej stronie społeczności. Każdy produkt obsługujący Steamworks może utworzyć do 10 000 rankingów, a dostęp do każdego z nich można uzyskać natychmiast po przesłaniu wyników danego gracza.
Nakładka SteamNakładka Steam to część interfejsu użytkownika, która może zostać aktywowana dla prawie każdej uruchomionej gry na Steam. Daje ona użytkownikowi dostęp do listy znajomych, przeglądarki, czatu oraz pozwala na kupowanie DLC w grze.
Steam Remote PlayMożesz zoptymalizować swoją grę tak, aby umożliwić zdalne granie na wszystkich rodzajach urządzeń, w tym telefonach, tabletach i telewizorach.
Zrzuty ekranu SteamObsługa zrzutów ekranu jest oferowana automatycznie poprzez nakładkę w każdej grze na Steam, a Steamworks zapewnia zbiór API stworzonych do interakcji z tym systemem. API Steamworks dla zrzutów ekranu pozwala ci wykonać zrzut ekranu i dodać go do lokalnej biblioteki zrzutów ekranu użytkownika z dodatkowymi metadanymi jak np. nazwa lokacji w twojej grze lub oznaczyć użytkowników, którzy pojawili się na zrzucie ekranu.
Oś czasu SteamObsługa osi czasu pozwala grze przesyłać wydarzenia mające w niej miejsce do Steam, by mogły one być wyświetlane wraz z nagranym materiałem wideo. Ułatwia to użytkownikom znajdywanie ważnych momentów w ich rozgrywce, aby mogli je udostępnić.
Steam VoiceAPI Steam Voice jest zestawem funkcji pozwalających na nagrywanie dźwięku za pomocą mikrofonu użytkownika w skompresowanym lub nieskompresowanym formacie. Można to wykorzystać do implementacji czatu głosowego lub systemu poleceń głosowych.
Warsztat SteamWarsztat Steam został zaprojektowany jako miejsce, w którym fani i członkowie społeczności mogą uczestniczyć w tworzeniu treści do twojej gry. Tworzenie treści może przybierać różne formy w zależności od charakterystyki gry i stopnia kontroli, jaką chcesz sprawować nad treściami w twojej grze.
Uwierzytelnianie użytkownika i stan własnościSteamworks ma kilka różnych metod uwierzytelniania tożsamości użytkownika Steam i weryfikacji, że jest on posiadaczem aplikacji.
Valve Anti-Cheat (VAC) i blokady na grySteam oferuje kilka narzędzi, które pomagają panować nad oszustwami w grach online. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na integrację naszych API do przeciwdziałania oszustwom, czy skorzystasz z własnego rozwiązania, upewnij się, aby w stosowny sposób ostrzec klientów, że taki system jest wbudowany w grę i znajduje się w niej interfejs użytkownika, który jasno wyjaśnia przyczynę nałożenia blokady.
Wirtualna rzeczywistośćSteam i Steamworks zapewniają niezawodną obsługę wirtualnej rzeczywistości dzięki SteamVR. Ta sekcja zawiera informacje na temat tworzenia aplikacji SteamVR i dodatkowych wymagań dotyczących ich dystrybucji na Steam.