Dokumentace systému Steamworks
Funkce
V systému Steamworks je k dispozici rozsáhlá sbírka nástrojů, které vývojářům pomáhají s implementací funkcí navyšujících přidanou hodnotu jejich titulů. Mezi tyto funkce patří například vyhledávání zápasů, achievementy nebo workshop služby Steam (tzn. podpora uživatelského obsahu), a přestože ne všechny hry využijí všechny funkce, vývojáři je mohou implementovat dle libosti a plně zdarma.

Některé funkce, jako třeba sběratelské karty, lze pak nakonfigurovat bez nutnosti opustit stránky systému Steamworks, zatímco jiné vyžadují položení základů přímo v produktu. Technické informace na toto téma naleznete na stránkách Steamworks API Reference a Steamworks Web API Reference.

Tato sekce dokumentace nabízí přehled funkcí systému Steamworks, a kde je to možné, poskytuje prezentace nebo návody na dané téma.

Common RedistributablesVe službě Steam je snadné nechat se hrou instalovat také určité sdílené komponenty vyžadované pro správné fungování Vaší hry nebo aplikace. Příkladem budiž různé verze podpůrných programů Microsoft Visual C++ a dalších.
Game NotificationsSystém offline upozornění najde využití ve hrách podporujících asynchronní hru pro více hráčů (např. šachy).
Microtransactions (In-Game Purchases)Služba Steam poskytuje prvotřídní podporu nakupování ve hrách. Ať už jde o položky, herní měnu, nebo cokoli jiného, související API nenechají Vás ani Vaše zákazníky na holičkách.
MultiplayerSlužba Steam začala s vydáním hry Counter-Strike 1.6 jako multiplayerová herní platforma a podpora multiplayeru zůstává dodnes její nedílnou součástí. Obecně je nabízena celá řada funkcí a API, které vylepšují zážitek ze hry více hráčů pro vývojáře i zákazníky, nicméně mezi nejdůležitější patří vyhledávání zápasů zjednodušující spojování jednotlivých hráčů a herní servery umožňující správu dedikovaných serverů, kde se mohou sdružovat hráčské komunity.
Stats and AchievementsStatistiky a achievementy jsou všeříkající funkcí, neboť umožňují Vaší hře sledovat a uchovávat statistiky a achievementy jednotlivých hráčů. Uživatelská data jsou následně spojena s daným účtem služby Steam a lze je formátovat pro zobrazení na profilech v komunitě.
Enhanced Rich PresenceSeznam přátel ve službě Steam nabízí pokročilou podporu informačních statusů, které poskytují doplňující údaje o hraných titulech. Informační statusy obecně vnímáme jako způsob, jak do aktivity zapojit také přátele Vašich zákazníků, protože když už hru vlastní, mohou se na základě změny statusu připojit do hry nebo s kamarádem probrat právě dohranou sekci, zatímco když hru ještě nevlastní, statusy je mohou zaujmout a pobídnout k obhlédnutí samotné hry.
Steam CloudSteam Cloud poskytuje Vaší hře transparentní vzdálené úložiště. Díky automatickému cloudu lze pak zajistit, že specifikované soubory nebo soubory zapsané na disk (vytvořené, upravené, odstraněné apod.) pomocí API jsou po ukončení hry automaticky replikovány na servery služby Steam.
Steam InputSteam Input je flexibilní knihovna, která podporuje více než tři stovky vstupních zařízení, a to včetně nejčastějších variant ovladačů Xbox, PlayStation, Nintendo Switch nebo Steam Controller.
Steam DRMZaváděcí nástroj ochrany Steam DRM je důležitou součástí služby Steam, jelikož ověřuje vlastnictví hry daným uživatelem a ověřuje správnost funkcí systému Steamworks ještě před spuštěním titulu.
Steam Error ReportingJe-li implementováno nahlašování chyb, služba Steam automaticky nahraje soubor s výpisem související s výjimkou, pokud se podobných výjimek vyskytne 10 rychle po sobě.
Steam HTML SurfaceAPI HTML Surface umožňuje zobrazení a vykreslení stránek formátu HTML přímo ve hře nebo v aplikaci. Toto API je vystavěno na frameworku Chromium Embedded a podporuje jazyk HTML 5.
Steam Inventory ServiceFunkce Inventář je sada nástrojů, které umožňují ve hře povolit trvalé inventáře bez nutnosti vlastnit speciální servery pro správu uživatelů či položek.
Klíče služby SteamPro každý ze svých produktů distribuovaných ve službě Steam můžete vygenerovat klíče, po jejichž aktivaci je uživateli do knihovny přidán související produkt. Klíče lze vygenerovat takřka pro všechny balíky, a to včetně základních her, DLC nebo demoverzí.
Steam LeaderboardsVe službě Steam jsou podporovány trvalé žebříčky s automaticky řazenými položkami. S pomocí této funkce můžete ve své hře a na svých stránkách prezentovat globální žebříčky nebo třeba žebříčky personalizované pro dané uživatele. Každá hra k sobě může mít přiřazeno až 10 000 žebříčků a data žebříčků lze stahovat okamžitě po provedení změn.
Steam OverlayPřekrytí služby Steam je součástí uživatelského rozhraní a lze ho aktivovat nad vrstvou skoro každé hry spuštěné z klienta služby Steam. Z překrytí mají uživatelé rychlý přístup k seznamu přátel, prohlížeči serverů, konverzacím nebo mikrotransakcím.
Steam Remote PlayChcete-li, můžete svoji hru snadno optimalizovat pro vzdálené hraní ze všech možných zařízení včetně mobilních telefonů, tabletů a televizí.
Steam ScreenshotsPodpora snímků obrazovky je každé hře poskytována automaticky skrze Steam Overlay, nicméně v systému Steamworks je dostupná sada API pro interakci s těmito snímky. Díky těmto API je tak například možné přidávat snímky do místní knihovny uživatele společně s doplňkovými metadaty, mezi něž patří místo pořízení nebo označení dalších uživatelů na snímcích zachycených.
Steam VoiceAPI Steam Voice je sada funkcí, které se starají o nahrávání zvuků z uživatelova mikrofonu v komprimovaných i nekomprimovaných formátech. Díky tomuto API lze ve hře implementovat hlasovou konverzaci nebo hlasové ovládání.
Steam WorkshopWorkshop služby Steam je místem, kde se komunita kolem Vaší hry může přímo zapojit do vytváření jejího obsahu. Samotný proces vytváření a sdílení obsahu se pak liší v závislosti na hře a na tom, jak chcete uživatelský obsah spravovat.
User Authentication and OwnershipSystém Steamworks nabízí vícero metod ověření identity uživatele a jeho vlastnictví dané aplikace.
Valve Anti-Cheat (VAC) and Game BansSlužba Steam nabízí hned několik nástrojů, jak se vypořádat s podváděním v online hrách. Ať už se ale rozhodnete integrovat naši ochranu proti cheatování, nebo přijdete s vlastním řešením, nezapomeňte o tom své hráče informovat a ideálně přímo ve hře vysvětlit, jak a za co se banuje.
Virtual RealitySlužba Steam a systém Steamworks nabízí robustní podporu zážitků ve virtuální realitě prostřednictvím speciálního režimu SteamVR. Zde se dozvíte více o tom, jak vyvíjet aplikace pro virtuální realitu a jaké dodatečné požadavky se vztahují na jejich distribuci.