Steamworks Belgeleri
Steam Ses
Steam Ses Uygulama Programlama Arayüzü, kullanıcının mikrofonundan ses kaydetmenizi sağlayan bir fonksiyonlar kümesidir. Bu, sesli sohbet veya bir sesli komut sistemi uygulamak için kullanılabilir.

Sesli Sohbet Entegrasyonu

Aşağıdaki adımlar kullanılarak oyununuz için sesli sohbet özelliğini ekleyebilirsiniz:

 • Kayıt
  İlk olarak ISteamUser::StartVoiceRecording çağırılarak kullanıcının mikrofonu kaydedilmeye başlanır. Bu çağrı, kullanıcı bir bas konuş tuşuna bastığında veya eğer mikrofon her zaman kayıt halinde ise oynanış oturumunun başında çağırılmalıdır. Oyununuza bağlı olarak tercihiniz tek yönlü olabilir ancak oyunculara hem her zaman açık bir kayıt hem de bas konuş ile çalışan bir kayıt tercihi sunmak daha idealdir. Her zaman açık kayıtın varsayılan bir ayar olarak açık olması çok nadiren iyi bir fikirdir ve eğer oyununz dörtten fazla oyuncuyu destekliyorsa her zaman açık kayıt asla tavsiye edilmez. Bu durumda, oyuncu bas konuş tuşuna basmayı bıraktığı zaman veya oynanış oturumu sona erdiği zaman ses kaydetmeyi durdurmak için ISteamUser::StopVoiceRecording çağrısını yapmalısınız.

  Eğer kullanıcı bas konuş sesli sohbeti kullanıyorsa o zaman, kullanıcının Steam arkadaşlar kullanıcı arayüzü aracılığıyla yapabilieceği herhangi bir sesli sohbeti susturmak için kaydı durdurmak veya başlatmak için ISteamFriends::SetInGameVoiceSpeaking çağrısını çağırabilirsiniz. İdeal olarak bu işlevin etkinleştirilmesi veya devre dışı bırakılması ayarı oyunculara bırakılır.

  Kayda başladıktan sonra her karede ISteamUser::GetAvailableVoice çağrısını yaparak herhangi bir sıkıştırılmış ses verisinin varlığını kontrol edebilirsiniz. Eğer bir ses verisi mevcut ise, mikrofondan en güncel ses verisini almak için ISteamUser::GetVoice çağrısını yapmalısınız.
 • Gönderim
  Ses verisini aldıktan sonra bunu diğer oyunculara göndermek isteyeceksiniz. Steam Ses Uygulama Programlama Arayüzü bunu direkt olarak yapabilmenin yollarını sağlamamaktadır ancak bu tercih edebileceğiniz herhangi bir ağ kütüphanesi ile gerçekleştirilebilir. Steam eşler arası ağ iletişimi Uygulama Programlama Arayüzleri bunun için harika bir seçenektir.
 • Alım
  Hedef kullanıcılar ses verisini aldıklarında ISteamUser::DecompressVoice çağrısını yaparak sıkıştırılmış veriyi sese dönüştürür.
  Opsiyonel olarak, ISteamUser::DecompressVoice çağrısını yapmadan önce ISteamUser::GetVoiceOptimalSampleRate çağrısını yaparak Steam Ses açıcının örnek oranlarını alabilirsiniz böylece daha az işlemci kullanımı sağlanır ancak ses kötü olabilir.

Örnek

Steamworks API Example Application (SpaceWar), Steam Ses Uygulama Programlama Arayüzünün yüksek kaliteli uygulanmasını içerir. voicechat.cpp/h dosyalarında uygun parçaları bulabilirsiniz.

Yardıma İhtiyacınız mı Var?

Steamworks Geliştirici Tartışmalarını ziyaret ederek başkalarının sorduğu soruları arayabilir veya kendi sorularınızı sorabilirsiniz.