Steamworks Belgeleri
SteamVR

Genel Bakış

SteamVR, sanal gerçeklik deneyimlerine güç veren Steam istemcisine eklenmiş bir runtime'dır. Steam, kullanıcının bilgisayarına bir başlık bağladığını algıladığında otomatik olarak yüklenir. SteamVR'ı harici olarak kendiniz de yükleyebilirsiniz.

Özellikler

SteamVR aşağıdakiler de dâhil olmak üzere kullanıcıların VR tecrübesinin birkaç bölümü yönetmelerine imkân tanır:
  • Oda Kurulumu - Oyun alanının belirlenmesi
  • Cihaz Durumu ve Yönetimi - Yazılım güncelleştirme, yeni cihaz eşleştirme, ses ayarlarını değiştirme, yansıtma ve Hareket Düzeltmesi gibi özellikler

Sistem Raporu

Sistem Raporları, donanımınızın sorunlarını teşhis etmede oldukça kullanışlıdırlar ve müşteri desteği için bir tane oluşturmanız gerekebilir. SteamVR'da bir Sistem Raporu oluşturmak için Ayarlar->Genel sekmesinin altında Sistem Raporu Oluştur seçeneğini seçin ve dosyayı kaydedin.

Oyun İçi Satın Alım

SteamVR oyun için satın alımı diğer Steam uygulamalarında kullandığı aynı mikro ödeme API'ını kullanarak desteklemektedir. Ayrıntılı bilgi için Mikrohareketler (Oyun İçi Satın Alımlar) belgesine göz atın.

SteamVR Home

SteamVR Home, SteamVR'daki kullanıcıların başlangıç noktasıdır. Oyuncular uygulamaları başlatabilir, arkadaşlarıyla bağlantı kurabilir, özel ve herkese açık lobilere katılarak farklı mekânları keşfedebilir, avatarlar ve mekânlar oluşturup özelleştirebilir ve Steam mağazasına ve topluluğuna göz atabilir. SteamVR Home'un çıkış duyurusunu okuyun

SteamVR Koleksiyon Öğeleri

SteamVR Koleksiyon Öğeleri kullanıcıların VR oyunlarına sahipliği ve oynanış süreleri temel alınarak onlara verilen 3B öğelerdir. Geliştiriciler, SteamVR Home mekânlarında dekorasyon olarak kullanılmak üzere oyuncuların sahip olabileceği özel öğeleri oluşturabilirler.

Şu anda SteamVR Koleksiyon Öğeleri'nin Valve tarafından yüklenmesi gerekmektedir. Eğer bir Koleksiyon Öğesi gönderme fikrine sahipseniz lütfen bizimle iletişime geçin.

SteamVR Koleksiyon Öğeleri hakkında ayrıntılı bilgi edinin

SteamVR Kurumsal

SteamVR Steam'le birlikte dağıtılacak ve güncellemeleri Steam aracılığıyla alacak şekilde tasarlandı. Örneğin eğer şirket politikası Steam istemcisinin yüklenmesine izin vermiyorsa, bazen SteamVR'ı Steam olmadan kullanmak isteyebilirsiniz. SteamVR'ı bağımsız yüklemelerde çalıştırmakla ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

SteamVR Arayüz Uygulamaları

Diğer VR uygulamaları çalışırken bile ek sekmeler eklemek veya diğer işlevleri etkinleştirmek gibi SteamVR arayüzüyle doğrudan etkileşime girecek uygulamalar geliştirebilirsiniz. Arayüz uygulamaları geliştirmesi hakkında ayrıntılı bilgiyi OpenVR GitHub sayfasından edinebilirsiniz:
https://github.com/ValveSoftware/openvr/wiki/IVROverlay_Overview

Arayüz uygulamaları Steam'de aynı diğer uygulamalar gibi "SteamVR Arayüzünü Başlat" başlatma seçeneği etkinleştirilerek dağıtılabilir.

Steam'deki SteamVR arayüz uygulamalarına iki örnek:

OVRDrop:
https://store.steampowered.com/app/586210/OVRdrop/

TurnSignal:
https://store.steampowered.com/app/689580/TurnSignal/