Steamworks Belgeleri
Steam Ekran Görüntüleri

Genel Bakış

Ekran görüntüsü desteği Steam Arayüzü aracılığıyla Steam üzerindeki bütün oyunlara otomatik olarak sağlanır. Ayrıca, Steamworks bu sistem ile etkileşime geçmek için tasarlanmış bir API seti de sağlar. Steamworks Ekran Görüntüleri API'ı ekran görüntüsü almanıza ve onları kullanıcıların yerel ekran görüntüsü kütüphanelerine, oyun içerisindeki mekanın adı veya ekran görüntüsünde yer alan kullanıcıları etiketlemek gibi ek üst veriler ile eklemenize izin verir.
NOT: Ekran görüntüleri sisteminin erişilebilir olması için Steam Arayüzünün oyununuzda etkin olması zorunludur.

Kullanıcılar Steam tarafından kontrol edilen bir tuşa basarak (varsayılan ayar olarak F12) bir ekran görüntüsü yakalayabilirler.

Kullanıcı bu tuşu ve oynadıkları her oyunda etki gösteren diğer ekran görüntüsü ayarlarını Steam içerisinde Ayarlar -> Oyun İçi sekmesine giderek değiştirebilirler.

screenshot_hotkey.png

Ekran Görüntüsü Yükleyicisi

Bir oyundan çıkış yapıldıktan sonra Ekran Görüntüsü Yükleyicisi otomatik olarak bir önceki oturumda yakalanmış ekran görüntüleri ile açılacaktır. Kullanıcılar bu davranışı Ayarlar -> Cloud kısmına giderek "Ekran görüntüsü alındıysa oyun kapatıldıktan sonra ekran görüntüsü yükleyicisini aç" seçeneğindeki kutucuğu kaldırarak kapatabilirler.

screenshot_uploader.png

Ekran Görüntüsü Yükleyicisii Steam üzerinden herhangi bir zaman erişilebilir. Steam'de Görüntüle -> Ekran Görüntüleri yoluyla veya Steam Arayüzündeyken "Ekran Görüntüleri" seçeneğine tıklayarak erişilebilir.

Eğer kullanıcı herhangi bir ekran görüntüsünü yüklerse bu ekran görüntüleri topluluk profillerinde ve oyunlarınızın topluluk merkezlerinde görüntülenebilir olacaklardır.

Steam Ekran Görüntüleri API'ı

Steamworks SDK, ISteamScreenshots çağrısına erişim sağlar ve Steam Ekran Görüntüleri sistemini, müşterilerinize en iyi deneyimi sunmak için oyununuza bu sistemi ekler ve gelişmiş özellikleri kullanmanıza izin verir.

Varsayılan ayar olarak, Steam ekran görüntülerini yakalamayı kendisi halleder. Ancak ISteamScreenshots::HookScreenshots çağrısı ile ekran görüntüsü yakalama kontrolünü ele alabilirsiniz. Eğer ekran görüntülerini siz yakalıyorsanız, kullanıcılar ekran görüntüsü tuşuna bastıklarında ScreenshotRequested_t geri çağrısını alacaksınız. ISteamScreenshots::IsScreenshotsHooked ile şu anda ekran görüntülerini sizin yakalayıp yakalamadığınızı öğrenebilirsiniz.

Ekran görüntülerini kimin yakaladığından bağımsız olarak ekran görüntüleri başarılı bir şekilde diske kaydedildiğinde ScreenshotReady_t geri çağrısını alacaksınız. Bu geri çağrıyı aldıktan sonra sonucu kontrol etmelisiniz. Ve eğer başarılı bir sonuç var ise o zaman ScreenshotHandle çağrısını aşağıda belirtilen etiketler ile kullanabilirsiniz:

Eğer kendi tuşunuz ile veya otomatik olarak bir noktada, mesela raunt sonu gibi, ekran görüntüsü almak istiyorsanız bunu programlanabilir bir şekilde ISteamScreenshots::TriggerScreenshot ile veya RGB baytlarını ISteamScreenshots::WriteScreenshot ile yazdırarak veya ISteamScreenshots::AddScreenshotToLibrary/ISteamScreenshots::AddVRScreenshotToLibrary ile diskten bir dosya ekleyerek yapabilirsiniz.