Dokumentacja Steamworks
Steam Remote Play

Wprowadzenie

Poszerz spektrum swoich wrażeń i graj w gry ze Steam na telefonie, tablecie lub telewizorze dzięki funkcji Steam Remote Play z aplikacją Steam Link. Steam Remote Play jest również wykorzystywany do grania we własne gry zdalnie, gdy zalogowano się do Steam na innym komputerze oraz podczas zapraszania znajomych do gry z użyciem funkcji Remote Play Together.

Każdy komputer lub urządzenie połączone za pomocą funkcji Remote Play ma własną sesję. Więcej informacji na temat połączonych urządzeń uzyskasz tutaj.

Jeżeli twoja gra została zoptymalizowana do gry zdalnej na różnych rodzajach urządzeń lub jeżeli twoja gra działa dobrze wraz z funkcją Remote Play Together, możesz zaznaczyć odpowiednie pola znajdujące się w sekcji „Podstawowe informacje” na stronie administratora strony w sklepie na stronie partnerskiej Steamworks. Dzięki temu twoja gra pojawi się w wynikach wyszukiwania, gdy klienci będą szukać gier, które współgrają z tą funkcją.

RemotePlayFeatures_1.png

Remote Play Together


Zaznaczenie tej funkcji umożliwi użytkownikom zapraszanie znajomych ze Steam do gry tak, jakby siedzieli przy tym samym komputerze i grali razem. Tylko gracz będący hostem musi posiadać i zainstalować grę, podczas gdy pozostali łączą się za pośrednictwem technologii strumieniowania Steam Remote Play.

Wspomniana funkcja jest włączana automatycznie w przypadku gier oznaczonych tagami lokalnej kooperacji, lokalnego trybu wieloosobowego lub wspólnego/dzielonego ekranu. Możesz jednak aktywować lub dezaktywować ją ręcznie, w zależności od tego, czy uważasz tę funkcję za odpowiednią dla swojej gry.

Użytkownicy mogą zapraszać znajomych ze swojej listy znajomych za pomocą nakładki Steam. Jeżeli chcesz, możesz również utworzyć interfejs użytkownika służący do zapraszania znajomych bezpośrednio ze swojej gry, korzystając z funkcji ISteamRemotePlay::BSendRemotePlayTogetherInvite().

Testowanie Remote Play


Możliwe jest użycie Remote Play Together i skonfigurowanie swojej gry w taki sposób, by publiczność mogła testować ją z producentami bez pobierania plików na ich komputery. Można wykorzystać to do testowania nowej zawartości, tworzenia przewodników dla prasy, wirtualnych targów itp.

https://www.youtube.com/watch?v=XpeDNV1qUBk&feature=youtu.be

  1. Upewnij się, że domyślna gałąź posiada zawartość, którą publiczność może bez problemu pobierać i widzieć. W przypadku niewydanej gry powinien być to prawdopodobnie pusty magazyn zawartości.
  2. Stwórz lub ustaw gałąź chronioną hasłem z zawartością, do której chcesz zapraszać użytkowników w celu zdalnego testowania.
  3. Przejdź do strony partnerskiej, potem do edycji ustawień Steamworks, wybierz zakładkę „Aplikacja”, po czym wybierz „Steam Remote Play”. Wybierz gałąź, której chcesz użyć do testowania, a następnie zapisz i opublikuj swoje zmiany.

    RemotePlayTogetherPartnerConfiguration_1.png

  4. Jeżeli twoja gra jest niewydana, wyślij klucz produktu do użytkowników, których chcesz zaprosić do testowania. Przyzna im to dostęp do domyślnego magazynu zawartości, więc możliwe, że będziesz chciał(a) utworzyć konta specjalnie do tego celu.
  5. Przygotuj swój system testowania, by używał gałęzi chronionej hasłem. Uruchom grę na systemie testowym i kliknij prawym przyciskiem myszy na osobach na liście znajomych, by zaprosić ich do sesji wspólnej rozgrywki! Każda sesja wymaga nowego zaproszenia od producenta.

Ten poradnik zakłada, że prezentujesz zawartość, ale możesz również wykorzystać to do włączenia Remote Play Together na gałęzi i wypróbować to prywatnie przed włączeniem tej funkcji w twojej grze w ustawieniach strony w sklepie.

UWAGA: ta funkcja wymaga, by system testowy korzystał z klienta Steam w wersji z 23 maja 2020 lub nowszej.

Remote Play na telefonie


Jeżeli ta funkcja została zaznaczona, oznacza to, że utworzyłeś(-aś) zalecaną konfigurację kontrolera dotykowego Steam Input dla twojej gry i zweryfikowałeś(-aś), że elementy interfejsu użytkownika i rozmiary czcionek działają dobrze na małych urządzeniach przenośnych.

Remote Play na tablecie


Jeżeli ta funkcja została zaznaczona, oznacza to, że utworzyłeś(-aś) zalecaną konfigurację kontrolera dotykowego Steam Input dla twojej gry i możesz dostosować swoją grę do różnych proporcji obrazu (4:3 i 16:9) używanych przez tablety.

Możesz użyć funkcji ISteamRemotePlay::BGetSessionClientResolution(), aby uzyskać informacje na temat proporcji obrazu i rozdzielczości urządzenia zdalnego.

Remote Play na telewizorze


Jeżeli ta funkcja została zaznaczona, oznacza to, że twoja gra posiada pełną obsługę kontrolerów i zweryfikowałeś(-aś), że rozmiary czcionek i elementów interfejsu użytkownika są czytelne z odległości, w jakiej znajduje się telewizor.

Jak dodać konfigurację kontrolera dotykowego


Rzuć okiem na post na blogu dotyczący optymalizacji pod kątem Remote Play, by zobaczyć kilka przykładów.

  1. Rozpocznij strumieniowanie gry na swoje urządzenie mobilne. Na komputerze stacjonarnym przejdź do konfiguracji kontrolera w trybie Big Picture dla swojej gry. Usuń wszelkie niepotrzebne przypisania nieużywane w twojej grze i dodaj niestandardowe, które są w niej używane. Więcej informacji znajdziesz tutaj:
    https://partner.steamgames.com/doc/features/steam_controller/getting_started_for_players

    TouchBindings.PNG

  2. Na urządzeniu mobilnym kliknij przycisk [...] i przeciągnij na ekran elementy sterowania z poprzednio dodanymi przypisaniami. Dostosuj układ i rozmiar każdego przycisku zgodnie z potrzebami. Więcej informacji znajduje się w tym artykule wprowadzającym oraz bardziej szczegółowym poradniku wizualnym.
  3. Gdy prace nad twoją konfiguracją zostaną zakończone i będziesz gotów ją opublikować, przejdź do konfiguracji kontrolera w trybie Big Picture na pulpicie (podczas strumieniowania na urządzenie mobilne) i kliknij „Eksportuj konfigurację”. Zapisz ją jako nową konfigurację osobistą i nadaj jej odpowiednią nazwę, na przykład „Oficjalna konfiguracja kontrolera dotykowego dla GRY” oraz zamieść przydatny opis.
  4. Przejdź do „Przeglądaj konfiguracje”, wybierz swoją nową konfigurację i kliknij „Udostępnij konfigurację”.
  5. Przejdź do strony partnerskiej, a następnie do Ustawienia Steamworks → Aplikacja → Steam Input. W dziale „Steam Input – domyślna konfiguracja dotykowa” wybierz niestandardową konfigurację. Kliknij „Dodaj niestandardową konfigurację” i wklej adres URL swojej nowej konfiguracji, po czym kliknij „Zapisz”.

    TouchPartnerConfiguration.png

  6. Opublikuj zaktualizowane ustawienia Steamworks dla swojej gry tak jak zwykle.

Jeśli chcesz zmienić swoją oficjalną konfigurację, to musisz opublikować nową w taki sam sposób jak w przypadku Steam Controllera.

Jak dodać zaawansowaną konfigurację kontrolera dotykowego


Jeśli twoja gra ma kilka trybów gry, możesz utworzyć zestaw działań z osobnym układem przycisków dla każdego trybu gry.

Po prostu dodaj zestaw działań do konfiguracji dotykowej dla swojej gry, przełączaj się między zestawami działań na swoim urządzeniu mobilnym i przygotuj ich układ, a następnie wywołaj API SteamInput, by zmienić na stosowny zestaw działań w trakcie działania gry.

Przykładowo, jeżeli chcesz dodać zestaw działań menu, możesz to zrobić w ten sposób:

TouchBindings_1.PNG

TouchLayoutMenu.png

#include "steam/isteaminput.h" void GameInit() { SteamInput()->Init(); } void GameQuit() { SteamInput()->Shutdown(); } void GameLoop() { GameInit(); while ( bRunning ) { const InputActionSetHandle_t k_ActionSetGame = 1; const InputActionSetHandle_t k_ActionSetMenu = 2; SteamInput()->ActivateActionSet( STEAM_INPUT_HANDLE_ALL_CONTROLLERS, BInMenu() ? k_ActionSetMenu : k_ActionSetGame ); ... } GameQuit(); }