Документація Steamworks
Steam Playtest
Steam Playtest надає розробникам безкоштовний і малоризикований спосіб зібрати дані для своїх ігор, не переймаючись роздаванням ключів Steam, впливом користувацьких рецензій та списків бажаного. За допомогою окремого «дочірнього» AppID, який пов’язано з основною грою, можна проводити необхідне тестування без втручання в саму гру.

Ось короткий огляд цієї функції:
https://youtu.be/0_HhCEJ_kZ0

Steam Playtest також дозволяє легко налаштувати доступ до тестувальної збірки. Ви можете допустити до тестування потрібну вам кількість гравців та будь-коли вимкнути можливість тестувати.

Як це працює?

AppID Steam Playtest має доступ до тих самих технічних особливостей Steamworks, що й основна гра, лише зі зменшеною кількістю налаштувань крамниці й центру спільноти. Steam Playtest не має окремої сторінки крамниці. Долучитися до нього можна на сторінці основної гри — так користувачі отримають доступ до тестування і водночас матимуть змогу додати основну гру до списку бажаного чи почати відстежувати її.

Ось як виглядає реєстрація на Steam Playtest для користувачів:

Приєднання до Playtest

Якщо потенційні тестувальники зацікавляться, вони зможуть надіслати запит на доступ до вашого Steam Playtest. Коли ви будете готові розпочати тестування, зможете додати будь-яку кількість гравців з групи зацікавлених. Ви зможете будь-коли вимкнути застосунок Playtest або ж лишити його, якщо забажаєте надалі перевіряти майбутні зміни в грі.

Як налаштувати цю функцію?

  1. Створіть новий застосунок Playtest для своєї гри на сторінці «Пов’язані пакунки й завантажуваний вміст».

    Створити новий Playtest

  2. Налаштуйте свій застосунок у Steamworks.

    Ви маєте щонайменше надати необхідні зображення капсули й спільноти (докладніше в статті про зображення для бібліотеки). Окрім того, ви можете змінити видиму для користувачів назву застосунку Playtest (разом із локалізованими назвами), оскільки не зможете зробити цього після випуску.

  3. Коли будете готові, завершіть процес випуску застосунку Playtest у Steam. Це включає спрощену перевірку сторінки крамниці. Примітка: ваше тестування не має власної унікальної сторінки крамниці. Воно показується як розділ на сторінці базової гри. Контрольний список перевірки для Playtest включає лише капсульні зображення й піктограми.

  4. Тепер ви можете додати до сторінки крамниці вашої основної гри кнопку реєстрації на Steam Playtest. Для цього перейдіть до вкладки «Особливі налаштування» в редагуванні сторінки крамниці. Щойно ви опублікуєте зміни сторінки, користувачі побачать кнопку реєстрації на сторінці крамниці.

    playtest_special_settings_screenshot0.png

    Ви будь-коли можете приховати чи знову показати цю кнопку.

  5. Тепер ви можете підготувати потрібний вміст для охочих долучитися до тестування. Як і у випадку гри чи демоверсії, вивантажте в сховища й підготуйте збірки Steam Playtest. Ви можете впровадити технічні функції Steamworks, налаштувати шаблони введення Steam, хмарні збереження тощо. Якщо ви раніше цього не робили, скористайтеся нашим посібником із вивантаження до Steam.

    Ви також можете натомість запитати ключі Steam для свого застосунку Steam Playtest і розповсюдити їх безпосередньо серед тестувальників. Більше інформації — у розділі нижче.

  6. Коли застосунок Playtest буде готовий, а збірка опублікована, ви можете розпочати приймати гравців. У налаштуваннях Steamworks вашого застосунку Playtest перейдіть за посиланням «Управляти посиланням на Playtest» (або ж зайдіть до налаштувань Playtest на вкладці застосунку). Тепер ви можете додавати групи гравців. Гравці обираються випадковим чином із-поміж зареєстрованих.

    Ви також можете вибрати конкретні країни, щоб уникнути затримки під час тестування у випадку, якщо доступність ваших серверів обмежена.

    granting.png

  7. Щойно ви закінчите збір даних тестування, можете вимкнути тестування, натиснувши кнопку «Не можна зіграти» на сторінці налаштувань Steam Playtest на партнерському сайті. Тоді ця функція не показуватиметься як доступна, хоча на сторінці в крамниці все ще можна зареєструватися на участь. Після вимкнення Steam не буде запускати застосунок Playtest.

    Уважно поміркуйте над цією дією! Ви можете розгнівати чи розчарувати спільноту, якщо приберете застосунок без жодного попереднього сповіщення. Тож ми рекомендуємо ще заздалегідь розповісти їм, що очікувати. Скористайтеся інструментами подій та оголошень Steam, щоби повідомити про деталі свого ігрового тестування.

  8. Якщо ви бажаєте повторно розпочати Playtest після того, як він закінчився (можливо, ви внесли якісь зміни чи збільшили потужності сервера), позначте його видимим знову. Гравці, яким вже було надано доступ до Playtest, зможуть і надалі ним користуватися. Їм не потрібно реєструватися чи отримувати доступ знову.

Тип реєстрації

Стандартною є обмежена реєстрація: потенційні тестувальники надсилають запит на доступ, а ви надаєте їм його тоді, коли можете прийняти тестувальників.

Якщо ваша гра готова для більшої кількості людей, тоді ви можете зробити тестування відкритим: коли гравці надсилатимуть запит на доступ зі сторінки основної гри, їх буде автоматично додано до тестування.

Перейшовши від стандартної обмеженої реєстрації до відкритої, ви додасте всіх тестувальників у черзі. Цей процес зазвичай починається за кілька хвилин.

Вибір типу реєстрації також контролюється зі сторінки Steam Playtest на партнерському сайті. Ви будь-коли можете змінити тип реєстрації.

Використання ключів Steam для тестувального застосунку


Ви можете розповсюдити ключі Steam для свого тестувального застосунку. Ваше тестування не вимагає публічної реєстрації, і ви можете створити й розповсюдити ключі для тестування, навіть коли ваша сторінка в крамниці ще не загальнодоступна. Це дасть вам змогу точно контролювати процес запуску тестування гри.

Більшості розробників буде зручніше й безпечніше використовувати для своєї основної гри ключі Steam, ніж ключі обходу стану випуску. Playtest краще підтримує випуск більших партій ключів, у той час як кількість ключів обходу стану випуску зазвичай обмежена 2500. До того ж ви можете контролювати доступ до тестування за допомогою налаштування «Можна грати». Майте на увазі, що після надання ключ не відкликається, якщо Playtest позначається таким, у який не можна грати.

Щоби використати ключі Steam для свого тестування, виконайте такі дії:

  • Надішліть запит на ключі Steam для свого тестувального застосунку. Ви можете запитати для тестування лише ключі стандартного випуску. Це означає, що коли ключ буде активовано, протестувати застосунок можна буде лише після його «випуску», тобто в стані «Можна грати». Надіслати запит на ключі обходу стану випуску (бета) для Steam Playtest не можна.
  • Встановіть стан «Можна грати» для свого Steam Playtest. Для проведення тестування за допомогою ключів Steam не обов’язково робити сторінку в крамниці Steam загальнодоступною.
  • Коли вам знадобиться зупинити тестування, переведіть застосунок у стан «Не можна грати». Майте на увазі, що після надання ключ не відкликається автоматично, якщо Playtest позначається таким, у який не можна грати.

Ключі Steam — це безкоштовна послуга, яку Steam надає розробникам для проведення тестувань, проте їхня кількість не є необмеженою. Якщо настане момент, коли вам знадобиться понад 50 000 ключів для Steam Playtest, ваше тестування можна буде вважати відкритою бетою, тому для вас матиме сенс відкрити реєстрацію на сторінці в крамниці Steam. Valve розглядає запити на ключі Steam окремо для кожного випадку та зберігає за собою право відмовити в їх наданні.

Якщо маєте запитання, зверніться до нас. Правила й настанови щодо ключів Steam можна переглянути тут.

Конфіденційні тестування неоголошених ігор


Будьте обачні, проводячи конфіденційні тестування неоголошених ігор. Навіть якщо все правильно налаштувати, тестування буде лише таким конфіденційним, як ваш «найменш конфіденційний» тестувальник. Крім того, з огляду на швидкість розповсюдження інформації в Інтернеті, будь-який витік з тестування, включно зі знімками екрана чи відео, може за лічені хвилини поширитися світом. З цієї причини краще спершу офіційно оголосити про вихід гри, а вже потім проводити будь-які тестування за межами своєї організації.

Однак якщо ви справді хочете конфіденційно потестувати неоголошену гру (це ще називають «альфа-тестуванням серед друзів і рідних»), найбезпечнішим способом є ключі обходу стану випуску для невипущеного основного застосунку (тобто не окремий тестувальний застосунок). Цей процес в загальних рисах розписано в розділі «Використання ключів Steam для тестувального застосунку» вище, проте пам’ятайте: для збереження конфіденційності потрібно виконати кілька додаткових кроків, а ще воно несе певні ризики та фактори, які слід врахувати:

  1. Гравці, які отримують ключ Steam для участі в конфіденційному тестуванні, не підписували з вами угоду про нерозголошення, тому, якщо ви хочете зареєструвати їх, слід виробити власний підхід, як упевнитись у тому, що вони погодяться на умови такої угоди до моменту отримання ключів. Після реєстрації вам також потрібно визначити процес безпечного надання їм ключів обходу стану випуску.

  2. Можливо, ваші тестувальники мають інстальовані сторонні програми або веброзширення, які автоматично показують інформацію про будь-які запущені через клієнт Steam застосунки, включно з невипущеними та неоголошеними іграми. Деякі з цих програм навіть можуть попросити тестувальника надати більше інформації про вашу неоголошену гру, наприклад: «Ми не впізнаємо цю гру. Чи не могли б ви розповісти про неї докладніше?».

  3. Задля додаткової безпеки варто також використовувати для тестування непримітну кодову назву й тимчасові зображення для бібліотечних капсул, піктограм тощо. Звісно, після оголошення гри ці елементи слід замінити.

  4. Кількість ключів обходу стану випуску не може перевищувати 2500 на застосунок. Якщо вам потрібно більше для конфіденційного тестування, ймовірність витоку інформації підвищується настільки, що ви скоріш за все фактично «оголошуєте» свій продукт. У такому разі краще спершу оголосити про вихід своєї основної гри, а вже тоді провести зовнішнє тестування за допомогою звичайного застосунку Playtest, для якого ви зможете попросити максимум 50 000 ключів.

  5. Пам’ятайте: ключі обходу стану випуску надаватимуть доступ до вашої гри, допоки ви їх не заблокуєте. Тому уважно прочитайте інструкції з керування ключами та виробіть план щодо того, що з ними робити після завершення тестування.
Поява застосунку в Steam. Ключі ключами, але подробиці про застосунок у Steam стануть видимі багатьом гравцям і стороннім пошуковим роботам, коли: 1) буде опубліковано сторінку застосунку в крамниці; 2) його можна буде дочасно завантажити; 3) його буде випущено — навіть із «прихованою» сторінкою в крамниці. Настійно радимо запланувати оголошення не пізніше, ніж застосунок перейде в будь-який із цих станів.

Типові конфігурації

У Playtest НЕ можна грати; реєстрація на Playtest НЕ доступна.
Це стандартна конфігурація для початкового налаштування тестування, що виконується перед публікацією збірки та відкриттям реєстрації на тестування. Ця ж конфігурація буде завершальною, щойно ваше тестування повністю завершиться.

notplayablehidden.png

У Playtest НЕ можна грати; реєстрація на Playtest доступна.
Цю конфігурацію варто вибрати для початкового налаштування, що дозволить гравцям реєструватися на участь у тестуванні ще до його публікації. Інший приклад використання цієї конфігурації: якщо тестування завершено, але в майбутньому планується провести інше, до якого потрібно буде долучити більшу кількість тестувальників.

notplayablevisible.png

У Playtest можна грати; реєстрація на Playtest доступна.
Ця конфігурація буде доречною, якщо збірку опубліковано, і в майбутньому планується долучити більшу кількість тестувальників (наприклад, ви збільшуватимете потужності сервера чи впроваджуватимете нові функції, і додаткові гравці знадобляться для тестування майбутньої збірки).

playablevisible.png

У Playtest можна грати; реєстрація на Playtest НЕ доступна.
Ця конфігурація підійде для випадків, коли не планується долучити більшу кількість тестувальників у майбутньому, але потрібно, щоб у поточних тестувальників лишився доступ до збірки.

playablehidden.png

Отримання відгуків від гравців

Збирати чи не збирати відгуки гравців — вирішувати вам. Ми бачили, що деякі розробники додають велику кнопку «Відгук» одразу до головного меню своєї гри, яка переспрямовує в те місце, де вони бажають збирати ці відгуки та керувати ними. Це може бути форум Steam, канал у Discord, ПЗ для відстеження помилок, ваш сайт чи будь-що інше.

Радимо залучити до цього процесу вашу аудиторію — повідомте їй, відгук якого типу вас цікавить та де його краще залишити. Ви можете також надати посилання на обрану вами систему відгуків чи спілкування в оголошенні для спільноти.

Часті питання

П. Чому у Valve вирішили працювати над цим інструментом?
В. Нова функція Steam Playtest з’явилася внаслідок постійних запитів від великих та малих студій і є способом здійснювати обмежене тестування з невисоким рівнем ризику за допомогою наявних користувачів. Команди розробників потребують свободи для здійснення ігрового тестування без переживань стосовно користувацьких рецензій і кількості ігор у списку бажаного… Вони також хочуть контролювати початок, призупинення й завершення ігрових тестувань. Ми сподіваємося, що цей набір інструментів допоможе розробникам стати ближчими до своїх гравців і, як наслідок, допоможе робити кращі ігри.

Ми бачили багато інших цікавих та неофіційних способів вирішення цих проблем. Наприклад, пропонування демоверсії, яка насправді була відкритою бетою, або випуск безкоштовного «прологу» до гри з метою зацікавлення аудиторії. Розробники використовували всі доступні інструменти для розбудови спільноти та збору тестувальних даних. Це серйозні виклики, тож ми хотіли розробити офіційне й добре підтримуване рішення, яке було б простішим для розробників і зрозумілішим для гравців.

П. Чи можу я розпочати ігрове тестування й контролювати доступ за допомогою ключів Steam?
В. Так, ви можете надіслати запит на ключі для Steam Playtest. Наразі це рекомендований спосіб проводити бета-тестування гри, якщо вам потрібна велика група тестувальників. Пам’ятайте, що ви завжди можете тестувати за допомогою AppID вашої основної гри за допомогою ключів перезапису випуску. Додаткову інформацію можна знайти в документації про тестування в Steam. Правила й настанови щодо ключів Steam можна переглянути тут.

П. Як можна звернутися до вас із запитанням чи відгуком?
В. Якщо у вас виникне проблема або ви матимете для нас відгук стосовно цієї функції, будь ласка, скористайтеся нашою контактною формою.

П. Коли варто використовувати Steam Playtest?
В. Ми гадаємо, що найкращий та, імовірно, найзвичніший час для використання цієї функції — перед випуском вашої гри. Вашим першим пріоритетом має бути створення для вашої гри сторінки «Незабаром», щоби гравці могли додати її до списку бажаного й почати розбудову спільноти. Після цього Steam Playtest дасть вам можливість отримати відгуки гравців до випуску гри.

Якщо хочете, можете продовжувати використовувати AppID свого Playtest для перевірки нових інструментів чи функцій… але пам’ятайте: Steam Playtest є безкоштовним для користувачів. Продовження тестування після виходу гри, імовірно, має сенс, лише якщо ваша гра у вільному доступі.

П. Як Steam вибирає тестувальників, яких запрошує до закритого тестування?
В. Steam випадковим чином вибирає акаунти, власники яких надіслали запит на приєднання до тестування. Ви також матимете змогу надавати доступ до тестування гравцям із конкретних країн, однак таке рішення найдоречніше у випадках, коли доступність ваших серверів обмежена чи наявні проблеми із затримками.

П. Яким чином гравців буде сповіщено про надання доступу до Playtest?
В. Гравці отримають електронний лист від Steam після долучення до Playtest. Вони також бачитимуть свій статус на сторінці базової гри в крамниці.

П. Чи отримають гравці сповіщення, коли Playtest буде налаштовано на «Можна грати»?
В. Steam не надсилатиме електронного листа, коли змінюється стан збірки для Playtest. Ми рекомендуємо використовувати оголошення системи подій та оголошень Steam для сповіщення гравців про ігровий стан Playtest.

П. Як можна завершити тестування Steam Playtest?
В. Ви можете позначити тестування як «Не можна грати» на сторінці Steam Playtest партнерського сайту. Переконайтеся, що спершу вимкнули реєстрацію на сторінці в крамниці.

П. Чи є мій Steam Playtest конфіденційним?
В. Ні. Гравці, що реєструються для тестування, не підписують угоду про нерозголошення, тож вам не варто очікувати конфіденційності з боку тестувальників. Якщо ви хочете провести конфіденційне бета-тестування і зобов’язати гравців підписати угоду про нерозголошення, є кілька варіантів, що ви можете робити.
  1. Використати тестовий застосунок, надіслати запит на ключі, установити Playtest як доступний, а видимість у крамниці як «невидимий».
  2. Використати ID головного продукту й надіслати запит на отримання ключів Steam типу «Обхід стану випуску».
Обидва варіанти вимагатимуть від вас власного рішення реєстрації учасників тестування.

П. Чи матиме мій Steam Playtest сторінку в крамниці? Чи зможуть користувачі знайти його в крамниці?
В. Ігрове тестування не матиме власної сторінки крамниці, але воно буде доступним на сторінці основної гри. Так увесь пошуковий трафік, рекомендації крамниці тощо будуть спрямовуватися до реального продукту, який гравці можуть відстежувати чи додати до списку бажаного.

П. Чи можу я стягувати кошти за доступ до свого Playtest?
В. Ні. Steam Playtest розроблено для безкоштовної реєстрації. Оскільки тестування можна вимкнути в будь-який час, недоречно монетизувати його внутрішньоігровими трансакціями чи платним доступом. Якщо ви хочете стягувати плату за доступ до незавершеної версії своєї гри, вам слід скористатися дочасним доступом Steam.

П. Як мені координувати гравців для мережевого чи багатокористувацького тестування?
В. Деякі багатокористувацькі ігри можуть відкрити сервери лише протягом обмеженого проміжку часу, і це нормальне використання Steam Playtest. Ми рекомендуємо використовувати події й оголошення Steam, щоб повідомляти своїм гравцям про заплановані оновлення або координовані тестування.

П. Якщо я запускаю Steam Playtest, чи не вплине це на мою справжню гру?
В. AppID вашого Steam Playtest відрізняється від AppID основної гри. Тому час гри, списки бажаного, рецензії та повернення коштів також є різними. Наприклад:
  • Якщо користувач приєднається до тестування чи залишить його, то це не вплине на статус гри у списку бажаного.
  • Користувач, який брав участь лише в тестуванні, не зможе написати рецензію на основну гру.
  • Час гри в Playtest не впливає на політику повернення коштів Steam та можливість гравця отримати їх у разі придбання основної гри.
  • Час гри користувача в тестуванні не впливає на отримання колекційних карток чи розблокування досягнень.