Steamworks Belgeleri
Steam Playtest
Steam Playtest geliştiricilere, oyunları için Steam anahtarlarını, kullanıcı incelemelerini ve istek listelerini dert etmeden düşük riskli ve ücretsiz bir biçimde oyunlarını test edebilme olanağı sağlar. Ana oyununuzla ilişkili fakat ayrı bir "alt" appID kullanarak ana oyununuza müdahale etmeden ihtiyaç duyduğunuz oyun testini yapabilirsiniz.

Genel bakış:
https://youtu.be/0_HhCEJ_kZ0

Steam Playtest ayrıca oyun testinize erişimi kolayca sınırlamanızı sağlar. İhtiyaç duyduğunuz sayıda oyuncuyu dâhil edebilir ve istediğiniz zaman Playtest uygulamasını devre dışı bırakabilirsiniz.

Nasıl işliyor?

Bir Steam Playtest appID'si, ana oyununuzla aynı Steamworks teknik özelliklerine erişim sahibidir, ancak mağaza ve topluluk kurulumu seçenekleri daha azdır. Steam Playtest'e katılma seçeneği kendi mağaza sayfasında değil, doğrudan ana oyunun mağaza sayfasında gösterilir. Bu sayede kullanıcılar oyun testine katılma ve erişim fırsatı elde ederken aynı zamanda ana oyunu istek listelerine ekleyebilir veya takip etmeye başlayabilir.

Steam Playtest'e katılma kısmı müşterilere şu şekilde gösterilir:

Playtest'e Katılın

İlgilenen olası test katılımcıları Steam Playtest'inize erişim talep edebilecektir. Bu kişilerin test etmesine hazır olduğunuzda ilgilenen oyuncular grubundan istediğiniz sayıda kişiyi dâhil edebilirsiniz. Hazır olduğunuzda Playtest uygulamasını devre dışı bırakabilir veya gelecek özellikleri denemeye devam etmek isterseniz kullanılabilir durumda bırakabilirsiniz.

Bunu nasıl ayarlayacağım?

 1. Oyununuzun İlişkili Paketler ve DLC sayfasından yeni bir Playtest uygulaması oluşturun.

  Yeni bir Playtest oluştur

 2. Uygulamanızı Steamworks'te yapılandırın.

  Bunun için en azından kütüphane kapsülü varlıklarını ve topluluk varlıklarını (Bkz.Kütüphane Varlıkları) sağlamalısınız. İsterseniz Playtest'inizin kullanıcılara görünen adını Playtest çıkana kadar değiştirebilirsiniz. (Yerelleştirilmiş adları da kullanabilirsiniz.)

 3. Hazır olduğunuzda Playtest uygulamanız için çıkış sürecini tamamlayın. Bu, basitleştirilmiş bir mağaza sayfası ve derleme incelemesi içerecektir. Not: Playtest'inizin kendine ait bir mağaza sayfası olmayacaktır, sadece ana oyununuzun sayfasında bir bölüm olarak görünecektir. Bir Playtest'in mağaza incelemesi yapılacaklar listesinde sadece kapsül görselleri ve simgeler yer almaktadır.

 4. Bunu ana oyunun mağaza sayfasında görünür hâle getirerek Steam Playtest'e kaydolmayı etkinleştirebilirsiniz. Ana oyununuzun "Mağaza Sayfasını Düzenle" sayfasındaki yönetici araçları kısmından "Özel Ayarlar" sekmesine giderek kaydolma seçeneğini etkinleştirin. Bu sayfadaki değişiklikleri yayınladığınızda müşteriler Steam mağazasında bir kaydolma seçeneği görecek.

  playtest_special_settings_screenshot0.png

  Playtest'e kaydolma seçeneğini istediğiniz zaman gösterebilir veya gizleyebilirsiniz.

 5. Artık müşteriler Steam Playtest'inize katılabildiğine göre artık onlar için içeriğinizi hazırlayabilirsiniz. Playtest için depo ve kurulum derlemelerini tıpkı herhangi bir oyun veya demoda yaptığınız gibi yükleyin. Steamworks teknik özelliklerini entegre etmek, Steam Girdisi şablonlarını belirlemek, bulut kayıtlarını etkinleştirmek gibi şeyleri yapabilirsiniz. Bunlardan hiçbirini daha önce yapmadıysanız yardım almak için Steam'e Yüklemek adlı belgelendirmemize başvurun.

 6. Playtest'iniz hazır olduğunda ve derlemeniz yayınlandığında oyuncu kabul etmeye başlayabilirsiniz. Playtest uygulamanızın "Steamworks Ayarları" kısmına gidin ve "Playtest'inizi Yönetin" bağlantısını takip edin veya "Uygulama" sekmesi altından "Playtest Ayarları" seçeneğini bulun. Hazır olduğunuzda oyuncuları ekleyebilirsiniz. Oyuncular kaydolmuş oyuncular arasında rastgele seçilir.

  Ayrıca kısıtlı sunucu kullanımına sahip olmanız durumunda oyun testi sırasında gecikmenin bir sorun olmaması için belirli ülkeleri seçebilirsiniz.

  granting.png

 7. Oyun testi verilerini toplamayı bitirdiğinizde, Steam Playtest partner ayarları sayfasında ayarı "Oynanamaz" yaparak testi devre dışı bırakabilirsiniz. Bu seçenek, katılımlar Steam mağazasından kabul ediliyorsa gösterilmez. Steam, devre dışı bırakıldıktan sonra Playtest uygulamasını başlatmaz.

  Bunu yapmadan önce iyi düşünün! Playtest'i bunu yapacağınızı önceden haber vermeden silmek topluluğunuzu hayal kırıklığına uğratabilir veya kızdırabilir, bu yüzden ne bekleyeceklerini topluluğunuzla önceden paylaşın. Playtest detaylarınızı duyurmak için Steam Etkinlikleri ve Duyuruları sistemini kullanabilirsiniz.

 8. Mesela sunucusu kapasitesini artırdınız ve sona eren bir Playtest'i tekrar başlatmak istiyorsanız, bunu için tek yapmanız gereken şey Playtest'i tekrar görünür yapmaktır. Daha önceden erişime sahip oyunculara yine erişim verilir, tekrar Playtest'e kaydolmaları gerekmez.

Katılım Türü

Varsayılan davranış sınırlı katılımdır: Olası test katılımcıları erişim talep eder ve siz de kapasiteniz elverdiği ölçüde toplu olarak erişim verirsiniz.

Oyununuz daha fazla sayıda kişi için hazırsa oyun testinizi Açık Katılım olarak ayarlayabilirsiniz. Böylece ana oyunun mağaza sayfasından erişim isteyen oyuncular otomatik olarak eklenir.

Oyun testini varsayılan ayar olan sınırlı katılımdan başka bir şeye değiştirdiğinizde bu, oyunu test etmek için bekleyen oyuncuları kabul etme işlemi başlatır. Bu genellikle birkaç dakika içinde başlar.

Katılım türü seçeneği partner sitesindeki Steam Playtest sayfasından kontrol edilir. Katılım türünü ne zaman gerek duyarsanız değiştirebilirsiniz.

Yaygın Yapılandırmalar

Playtest oynanabilir DEĞİLDİR ve katılım kabul ETMEZ.
Bu, oyun testinizi ilk kez kurduğunuzda yayınlamaya veya katılımları kabul etmeye başlamadan önce varsayılan yapılandırmadır. Bu ayrıca oyun testinizi kullanmayı tamamen sona erdirdiğinizde nihai yapılandırmadır.

notplayablehidden.png

Playtest oynanabilir DEĞİLDİR ancak yeni katılımları kabul eder.
Bu, oyun testiniz kullanıma açılmadan önce oyuncuların katılımı için yapacağınız başlangıç yapılandırmasıdır. Oyun testinizi sonlandırmışsanız ancak gelecekte yeni bir tane yapmayı planlıyorsanız ve gelecekteki Playtest etkinliğine daha çok kişiyi eklemek istiyorsanız da bu yapılandırmayı kullanmanız iyi olur.

notplayablevisible.png

Playtest oynanabilir durumda ve yeni katılımlara açık.
Oyun testiniz yayınlanmış durumda ise ve gelecekte daha çok kişiyi eklemeyi düşünüyorsanız bu sizin için doğru ayar olabilir (sunucu kapasitesini genişletecek veya yeni özellikler ekleyecekseniz ve gelecekteki bir derlemeyi daha çok oyuncunun test etmesine ihtiyacınız olacaksa).

playablevisible.png

Playtest oynanabilir ancak yeni katılımları kabul ETMEZ.
Gelecekte daha çok kişinin katılmasını planlamıyorsanız ancak mevcut test oyuncularının derlemeye erişmeye devam etmesini istiyorsanız bu yapılandırma sizin için iyi olabilir.

playablehidden.png

Oyunculardan Geri Bildirim Toplamak

Oyunculardan geri bildirim toplamak size bağlıdır. Bazı geliştiricilerin doğrudan oyunlarının ana menüsünde, geri bildirimleri toplamak ve yönetmek istedikleri yere yönlendiren büyük bir "geri bildirim" butonuna yer verdiğini gördük. Bu buton bir Steam forumuna, discord kanalınıza, hata izleme yazılımınıza, kendi sitenizin forumlarına ya da istediğiniz herhangi bir yere yönlendirebilir.

Doğrudan oyuncu kitlenizle iletişim kurmanızı ve ne tür geri bildirime ihtiyacınız olduğunu ve nerede paylaşmaları gerektiğini bildirmenizi öneriyoruz. Bir topluluk duyurusu yaparak da tercih ettiğiniz geri bildirim veya iletişim sisteminin bağlantılarını verebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

S: Valve neden bu araç üzerinde çalışmaya karar verdi?
C: Yeni Steam Playtest özelliği hem büyük hem de küçük stüdyolardan sürekli olarak gelen talepler doğrultusunda çıktı. Stüdyolar canlı müşterilerle sınırlı, düşük riskli bir oyun testi yürütmenin yollarını arıyordu. Geliştirici ekipleri kullanıcı incelemeleri veya istek listesine eklenme sayıları yüzünden stres yaşamadan oyun testi yürütmek istiyordu. Ancak aynı zamanda bu testleri başlatma, duraklatma ve sonlandırma üzerinde de kontrolleri olsun istiyorlardı. Bu yeni araç setinin, geliştiricileri oyunculara yaklaştırmasını ve sonuç olarak daha iyi oyunlar sağlamasını umuyoruz.

Aynı sorunlar için bir dizi şaşırtıcı ve resmî olmayan çözüm gördük. Örneğin aslında açık beta olan bir demo sunmak veya oyuncu kitlesini hareketlendirmek için ücretsiz bir "prolog" oyun göndermek. Geliştiriciler, topluluk oluşturmak ve oyun test verilerini toplamak için mümkün olan her aracı kullanıyorlardı. Bunlar çözülmesi gereken önemli sorunlardı. Biz de geliştiriciler için daha kolay, oyuncular için ise daha tutarlı olacak resmî ve iyi desteklenen bir çözüm sağlamak istedik.

S: Erişimi Steam anahtarlarıyla kontrol edebileceğim bir oyun testi oluşturabilir miyim?
C: Steam Playtest'iniz için de anahtar talebinde bulunabilirsiniz. Hatta oyununuzun beta testi için küçük bir gruptan daha fazla kişiye ihtiyacınız varsa artık tercih edilen metot bu olmuştur. Unutmayın, ana oyununuzun App ID'sini test etmek istiyorsanız yayınlamayı geçersiz kılma anahtarlarını kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgiye Steam Üzerinde Test Etmek belgelendirmesinden ulaşabilirsiniz.

S: Bir sorum veya geri bildirimim olduğunda sizinle nasıl irtibat kuracağım?
C: Lütfen buradaki iletişim formunu kullanarak karşılaştığınız sorunu veya bu özelliğe dair geri bildirimlerinizi bize iletin.

S: Steam Playtest'i hangi aşamada kullanabilirim?
C: Bizce bu özelliğin en iyi ve muhtemelen en yaygın kullanılacağı aşama, oyununuz çıkmadan öncedir. İstek listelerine eklenmek ve topluluk oluşturmaya başlamak için ilk önceliğiniz, oyununuzun Pek Yakında sayfasını çıkarmak olacaktır. Bunu yaptıktan sonra Steam Playtest size oyunu çıkarmadan önce canlı oyuncu geri bildirimleri alma seçeneği verir.

İsterseniz Playtest App ID'sini yeni araçlar ve özellikleri test etmek üzere kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak Steam Playtest'in müşteriler için ücretsiz olduğunu unutmayın. Oyunu çıkardıktan sonra Playtest'e erişimi sürdürmek ancak oyununuz zaten ücretsizse mantıklıdır.

S: Steam sınırlı bir Playtest'e alınacak oyuncuları nasıl seçiyor?
C: Steam, erişim talep eden Steam hesapları arasından rastgele oyuncu seçimi yapar. Belirli ülkelerden oyuncu kabul etmeyi seçmeniz mümküdür ancak bu çoğunlukla kısıtlı sunucu kullanımınız varsa ve gecikme sorunları yaşıyorsanız mantıklıdır.

S: Oyunculara Playtest'e erişim verildiği nasıl bildirilecek?
C: Playtest'e eklenen oyunculara Steam'den bir e-posta gönderilir. Ayrıca ana oyunun mağaza sayfasından durumlarını görebilecekler.

S: Bir Playtest oynanılabilir olarak ayarlandığında oyunculara bildirilecek mi?
C: Steam bir Playtest derlemesi oynanılabilir veya oynanılamaz olarak ayarlandığında e-posta göndermez. Playtest'in oynanabilir olduğunu oyunculara bildirmek için Steam Etkinlikleri ve Duyuruları sisteminden bir duyuru yapmanızı tavsiye ederiz.

S: Steam Playtest'i nasıl sonlandırabilirim?
C: Partner sitesindeki Steam Playtest sayfasından oyun testini "Oynanamaz" olarak işaretleyebilirsiniz. Önce mağaza sayfasındaki katılımı devre dışı bırakmayı unutmayın.

S: Steam Playtest'im gizli mi?
C: Hayır. Playtest'e katılan oyuncuların sizinle gizlilik anlaşması yoktur, bu yüzden bir gizlilik beklentiniz olmamalıdır. Gizli bir beta yürütmek ve oyuncuların gizlilik sözleşmesi imzalamalarını istiyorsanız birkaç farklı şey yapabilirsiniz.
 1. Playtest App ID'sini kullanın, anahtar talep edin. Playtest'i oynanabilir olarak, Mağaza Görünürlüğü'nü de Gizli olarak ayarlayın.
 2. Ana oyunun App ID'sini kullanın ve yayını geçersiz kılma anahtarları talep edin.
Bu iki yol da oyuncu katılımı ve kaydı için kendi çözümünüzü bulmanızı gerektirir.

S: Steam Playtest'imin mağaza sayfası var mı? Müşteriler onu mağazada bulabilecek mi?
C: Playtest'in kendi mağaza sayfası yoktur, ana oyunun mağaza sayfasında bir seçenek olarak listelenir. Böylece tüm arama trafiği, mağaza tavsiyeleri vs. kullanıcıların istek listesine eklemesi ve takip etmesi için gerçek ürüne yönlendirir.

S: Playtest'ime erişimi ücretlendirebilir miyim?
C: Hayır, Steam Playtest ücretsiz katılım için tasarlanmıştır. Ayrıca Playtest'ler her an devre dışı bırakılabileceği için onları oyun içi işlemlerle gelire dönüştürmek veya erişimi satmak kabul edilemez. Oyununuzun hâlâ gelişmekte olan sürümü için para talep etmeye hazırsanız Steam Erken Erişim'i kullanmalısınız.

S: Oyuncuları çevrimiçi/çok oyunculu bir Playtest için nasıl koordine etmeliyim?
C: Bazı çok oyunculu oyunlar kısıtlı bir süre aralığında sunucularını açmak isteyebilir. Steam Playtest bu şekilde de kullanılabilir. Oyuncularınıza programlanmış güncellemeleri veya koordine edilmiş oyun testlerini iletmek için Steam Etkinlikleri ve Duyuruları'nı kullanmanızı tavsiye ederiz.

S: Steam Playtest gerçek oyunumda bir soruna neden olur mu?
C: Steam Playtest appID'niz ana oyununuzdan farklı bir AppID'dir. Sonuç olarak oyun süresi, istek listeleri, incelemeler, iadeler vs. de ayrıdır. Örneğin:
 • Bir müşteri oyununuzu istek listesine ekledi ve bu müşteri daha sonra oyun testinize katıldı ya da testten çıktı; oyunun müşterinin istek listesindeki durumunda bir değişiklik olmaz.
 • Sadece oyununuzun Playtest'ine katılmış bir müşteri ana oyununuz için inceleme yazamaz.
 • Müşterinin Playtest'inizdeki oynama süresi Steam iade politikasını veya oyuncunun asıl oyununuzu iade edebilmesini etkilemez.
 • Müşterinin Playtest'inizdeki oynama süresi koleksiyon kartı elde etme veya başarım açma üzerinde hiçbir etkiye sahip değildir.