Steamworks Belgeleri
Steam Playtest
Steam Playtest gives developers a free, low-risk way to get playtesting data for their game without stressing out about Steam keys, user reviews, or wishlists. By using a separate “child” appID that is associated with, but separate from your main game, you can do the playtesting you need without interfering with your main game.

Here's an overview:
https://youtu.be/0_HhCEJ_kZ0

Steam Playtest ayrıca oyun testinize erişimi kolayca sınırlamanızı sağlar. İhtiyaç duyduğunuz sayıda oyuncuyu dâhil edebilir ve istediğiniz zaman Playtest uygulamasını devre dışı bırakabilirsiniz.

How does it work?

A Steam Playtest appID has access to the same Steamworks technical features as your main game - but with reduced store and community setup. Instead of having its own separate store page, your Steam Playtest signup will live right on your main game, so that customers can sign up and access the playtest but still Wishlist or Follow the main game.

Here’s what a Steam Playtest signup looks like to customers:

Join the Playtest

Potential testers will be able to request access to your Steam Playtest if they're interested. When you're ready for testers to try it out, you can add as many as you'd like from the group of interested players. You can deactivate your Playtest app when you're ready - or leave it available if you want to keep experimenting with upcoming features.

How do I set it up?

 1. Oyununuzun İlişkili Paketler ve DLC sayfasından yeni bir Playtest uygulaması oluşturun.

  Yeni bir Playtest oluştur

 2. Uygulamanızı Steamworks'te yapılandırın.

  Bunun için en azından kütüphane kapsülü varlıklarını ve topluluk varlıklarını (Bkz.Kütüphane Varlıkları) sağlamalısınız. İsterseniz Playtest'inizin kullanıcılara görünen adını Playtest çıkana kadar değiştirebilirsiniz. (Yerelleştirilmiş adları da kullanabilirsiniz.)

 3. Hazır olduğunuzda Playtest uygulamanız için çıkış sürecini tamamlayın. Bu, basitleştirilmiş bir mağaza sayfası ve derleme incelemesi içerecektir. Not: Playtest'inizin kendine ait bir mağaza sayfası olmayacaktır, sadece ana oyununuzun sayfasında bir bölüm olarak görünecektir. Bir Playtest'in mağaza incelemesi yapılacaklar listesinde sadece kapsül görselleri ve simgeler yer almaktadır.

 4. Bunu ana oyunun mağaza sayfasında görünür hâle getirerek Steam Playtest'e kaydolmayı etkinleştirebilirsiniz. Ana oyununuzun "Mağaza Sayfasını Düzenle" sayfasındaki yönetici araçları kısmından "Özel Ayarlar" sekmesine giderek kaydolma seçeneğini etkinleştirin. Bu sayfadaki değişiklikleri yayınladığınızda müşteriler Steam mağazasında bir kaydolma seçeneği görecek.

  playtest_special_settings_screenshot0.png

  Playtest'e kaydolma seçeneğini istediğiniz zaman gösterebilir veya gizleyebilirsiniz.

 5. Artık müşteriler Steam Playtest'inize katılabildiğine göre artık onlar için içeriğinizi hazırlayabilirsiniz. Playtest için depo ve kurulum derlemelerini tıpkı herhangi bir oyun veya demoda yaptığınız gibi yükleyin. Steamworks teknik özelliklerini entegre etmek, Steam Girdisi şablonlarını belirlemek, bulut kayıtlarını etkinleştirmek gibi şeyleri yapabilirsiniz. Bunlardan hiçbirini daha önce yapmadıysanız yardım almak için Steam'e Yüklemek adlı belgelendirmemize başvurun.

 6. Playtest'iniz hazır olduğunda ve derlemeniz yayınlandığında oyuncu kabul etmeye başlayabilirsiniz. Playtest uygulamanızın "Steamworks Ayarları" kısmına gidin ve "Playtest'inizi Yönetin" bağlantısını takip edin veya "Uygulama" sekmesi altından "Playtest Ayarları" seçeneğini bulun. Hazır olduğunuzda oyuncuları ekleyebilirsiniz. Oyuncular kaydolmuş oyuncular arasında rastgele seçilir.

  Ayrıca kısıtlı sunucu kullanımına sahip olmanız durumunda oyun testi sırasında gecikmenin bir sorun olmaması için belirli ülkeleri seçebilirsiniz.

  granting.png

 7. Oyun testi verilerini toplamayı bitirdiğinizde, Steam Playtest partner ayarları sayfasında ayarı "Oynanamaz" yaparak testi devre dışı bırakabilirsiniz. Bu seçenek, katılımlar Steam mağazasından kabul ediliyorsa gösterilmez. Steam, devre dışı bırakıldıktan sonra Playtest uygulamasını başlatmaz.

  Bunu yapmadan önce iyi düşünün! Playtest'i bunu yapacağınızı önceden haber vermeden silmek topluluğunuzu hayal kırıklığına uğratabilir veya kızdırabilir, bu yüzden ne bekleyeceklerini topluluğunuzla önceden paylaşın. Playtest detaylarınızı duyurmak için Steam Etkinlikler ve Duyurular sistemini kullanabilirsiniz.

 8. Mesela sunucusu kapasitesini artırdınız ve sona eren bir Playtest'i tekrar başlatmak istiyorsanız, bunu için tek yapmanız gereken şey Playtest'i tekrar görünür yapmaktır. Daha önceden erişime sahip oyunculara yine erişim verilir, tekrar Playtest'e kaydolmaları gerekmez.

Signup Type

The default behavior is limited signup - potential playtesters request access, and you grant access in batches as you have capacity to accept them.

If your game is ready for more people, you can also set your playtest to Open signup: as players request access from the base game store page, they will be automatically added.

Changing from a limited-signup playtest (the default) will kick off a process that accepts any pending playtesters. This will generally start within a few minutes.

The signup type option is also controlled from the Steam Playtest page on the partner site. You can change the signup type whenever you need.

Common Configurations

Playtest oynanabilir DEĞİLDİR ve katılım kabul ETMEZ.
This is the default configuration when you initially set up your playtest before setting it live or accepting sign-ups. It will also be the final configuration, once you are completely done running your playtest.

notplayablehidden.png

Playtest oynanabilir DEĞİLDİR ancak yeni katılımları kabul eder.
This is the configuration you would likely set up initially to have players sign up prior to your playtest ever being available. You might also want this configuration if you’ve ended a playtest, but are planning on doing another one in the future and would like to add more playtesters to the future playtest event.

notplayablevisible.png

Playtest oynanabilir durumda ve yeni katılımlara açık.
This might be the right setting for when your playtest is live and you plan on adding more playtesters in the future, perhaps you will be expanding server capacity or adding new features, and will need more playtesters to try out a future build.

playablevisible.png

Playtest oynanabilir ancak yeni katılımları kabul ETMEZ.
You may want this configuration if you are not planning on admitting any additional playtesters in the future but still want your current playtesters to have access to the build.

playablehidden.png

Gathering Feedback From Players

Collecting feedback from players is up to you. We've seen a number of developers include a big 'feedback' button right on the main menu of their game, leading to wherever that developer wishes to collect and manage the feedback. It could lead to a Steam forum, or it could be your discord channel, bug tracking software, your own website forums, or wherever else you wish.

We suggest you engage directly with your audience - let them know what kind of feedback you are after and where best to share it. You can also provide links to your preferred feedback or communication system directly in a community Announcement.

Sıkça Sorulan Sorular

S: Valve neden bu araç üzerinde çalışmaya karar verdi?
C: Yeni Steam Playtest özelliği hem büyük hem de küçük stüdyolardan sürekli olarak gelen talepler doğrultusunda çıktı. Stüdyolar canlı müşterilerle sınırlı, düşük riskli bir oyun testi yürütmenin yollarını arıyordu. Geliştirici ekipleri kullanıcı incelemeleri veya istek listesine eklenme sayıları yüzünden stres yaşamadan oyun testi yürütmek istiyordu. Ancak aynı zamanda bu testleri başlatma, duraklatma ve sonlandırma üzerinde de kontrolleri olsun istiyorlardı. Bu yeni araç setinin, geliştiricileri oyunculara yaklaştırmasını ve sonuç olarak daha iyi oyunlar sağlamasını umuyoruz.

We saw a number of other surprising or unofficial solutions to the same set of problems; stuff like offering a demo that was really just an Open Beta, or shipping a free “Prologue” game to build momentum. Devs were using whatever tools they could to build community and gather playtesting data. Those are great problems to solve, so we want to provide an official, well-supported solution that is easier for developers and more consistent for players.

S: Erişimi Steam anahtarlarıyla kontrol edebileceğim bir oyun testi oluşturabilir miyim?
C: Steam Playtest'iniz için de anahtar talebinde bulunabilirsiniz. Hatta oyununuzun beta testi için küçük bir gruptan daha fazla kişiye ihtiyacınız varsa artık tercih edilen metot bu olmuştur. Unutmayın, ana oyununuzun App ID'sini test etmek istiyorsanız yayınlamayı geçersiz kılma anahtarlarını kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgiye Steam Üzerinde Test Etmek belgelendirmesinden ulaşabilirsiniz.

S: Bir sorum veya geri bildirimim olduğunda sizinle nasıl irtibat kuracağım?
C: Lütfen buradaki iletişim formunu kullanarak karşılaştığınız sorunu veya bu özelliğe dair geri bildirimlerinizi bize iletin.

S: Steam Playtest'i hangi aşamada kullanabilirim?
C: Bizce bu özelliğin en iyi ve muhtemelen en yaygın kullanılacağı aşama, oyununuz çıkmadan öncedir. İstek listelerine eklenmek ve topluluk oluşturmaya başlamak için ilk önceliğiniz, oyununuzun Pek Yakında sayfasını çıkarmak olacaktır. Bunu yaptıktan sonra Steam Playtest size oyunu çıkarmadan önce canlı oyuncu geri bildirimleri alma seçeneği verir.

If you want, you can keep using the Playtest appID as a testing ground for new tools or features… but remember: Steam Playtest is free for customers. Keeping your playtest up after release probably only makes sense if your game is already free-to-play.

S: Steam sınırlı bir Playtest'e alınacak oyuncuları nasıl seçiyor?
C: Steam, erişim talep eden Steam hesapları arasından rastgele oyuncu seçimi yapar. Belirli ülkelerden oyuncu kabul etmeyi seçmeniz mümküdür ancak bu çoğunlukla kısıtlı sunucu kullanımınız varsa ve gecikme sorunları yaşıyorsanız mantıklıdır.

S: Oyunculara Playtest'e erişim verildiği nasıl bildirilecek?
C: Playtest'e eklenen oyunculara Steam'den bir e-posta gönderilir. Ayrıca ana oyunun mağaza sayfasından durumlarını görebilecekler.

Q: Will players be notified when a Playtest is set to playable?
A: Steam will not email when a build for a Playtest is set to playable/non-playable. We recommend you use an announcement from the Steam Events and Announcements system to let players know when the Playtest is playable.

Q: How do I end a Steam Playtest?
A: You can mark the playtest "Not playable" from the Steam Playtest page on the partner site. Make sure to disable the store-page signup first.

Q: Is my Steam Playtest confidential?
A: No - players signing up for a Playtest aren’t under nondisclosure agreements with you, and there shouldn’t be an expectation of secrecy. If you want to run a confidential beta and require players to agree to an NDA, you can do a few different things.
 1. Playtest App ID'sini kullanın, anahtar talep edin. Playtest'i oynanabilir olarak, Mağaza Görünürlüğü'nü de Gizli olarak ayarlayın.
 2. Ana oyunun App ID'sini kullanın ve yayını geçersiz kılma anahtarları talep edin.
Bu iki yol da oyuncu katılımı ve kaydı için kendi çözümünüzü bulmanızı gerektirir.

Q: Does my Steam Playtest have a store page? Can customers find it in the store?
A: The Playtest will not have its own store page; instead, it will be listed as an option available on the main game’s store page. That way, any search traffic, store recommendations, etc all funnel towards the real product for users to wishlist and follow.

Q: Can I charge for access to my Playtest?
A: No - the design of Steam Playtest is for free signups. And since Playtests can be deactivated at any time, it’s not OK to monetize them with in-game transactions, or sell access. If you’re ready to charge money for a work-in-progress version of your game, you should use Steam Early Access.

Q: How should I coordinate players for an online/multiplayer playtest?
A: Some multiplayer games may wish to open up servers during limited time windows, and that’s an ok use of Steam Playtest. We’d recommend using Steam Events and Announcements to talk to your players about scheduled updates or coordinated playtests.

Q: If I run a Steam Playtest, will it mess with my real game?
A: Your Steam Playtest appID is a separate appID from your main game. As a result, things like playtime, wishlists, reviews, refunds, etc. are separate as well. For example:
 • Bir müşteri oyununuzu istek listesine ekledi ve bu müşteri daha sonra oyun testinize katıldı ya da testten çıktı; oyunun müşterinin istek listesindeki durumunda bir değişiklik olmaz.
 • Sadece oyununuzun Playtest'ine katılmış bir müşteri ana oyununuz için inceleme yazamaz.
 • Müşterinin Playtest'inizdeki oynama süresi Steam iade politikasını veya oyuncunun asıl oyununuzu iade edebilmesini etkilemez.
 • Müşterinin Playtest'inizdeki oynama süresi koleksiyon kartı elde etme veya başarım açma üzerinde hiçbir etkiye sahip değildir.