Dokumentacja Steamworks
Steam Playtest
Playtest zapewnia twórcom obarczony niskim ryzykiem darmowy sposób na uzyskanie danych testowych dla gry bez przejmowania się kluczami Steam, recenzjami użytkowników lub listami życzeń. Używając oddzielnego (podrzędnego) ID aplikacji powiązanego, ale odseparowanego od głównej gry, możesz testować grę bez ingerencji w główną grę.

Oto przegląd tej funkcji:
https://youtu.be/0_HhCEJ_kZ0

Steam Playtest pozwala również w łatwy sposób kontrolować dostęp do testowania twojej gry. Możesz przyznać dostęp dowolnej liczbie graczy i dezaktywować aplikację do testowania, kiedy tylko zechcesz.

Jak to działa?

ID aplikacji Steam Playtest ma dostęp do tych samych funkcji technicznych Steamworks co twoja główna gra, ale z okrojoną konfiguracją sklepu i funkcji społeczności. Zamiast osobnej strony produktu w sklepie twoja rejestracja do Steam Playtest będzie istnieć na stronie twojej głównej gry, dzięki czemu klienci będą mogli zarejestrować się i uzyskać dostęp do testów oraz równocześnie nadal mieć opcję obserwowania gry i dodania jej do ich list życzeń.

Oto jak wygląda rejestracja do Steam Playtest dla klientów:

Dołącz do Playtest

Potencjalni testerzy, jeśli będą zainteresowani, będą mogli poprosić o dostęp do twojego Steam Playtest. Gdy będziesz gotów na przyjęcie testerów, możesz dodać dowolną ich liczbę z grupy zainteresowanych graczy. Możesz dezaktywować swoją aplikację Playtest w dowolnym momencie lub pozostawić ją aktywną, jeśli nadal chcesz eksperymentować z nadchodzącymi funkcjami.

Jak przeprowadzić konfigurację?

 1. Utwórz nową aplikację Playtest na stronie powiązanych pakietów i DLC twojej gry.

  Utwórz nowy Playtest

 2. Skonfiguruj swoją aplikację w Steamworks.

  Musisz przynajmniej przesłać wymagane zasoby miniatury w bibliotece oraz zasoby społeczności (patrz: zasoby biblioteki). Możesz również zmienić widoczną dla klientów nazwę twojej aplikacji Playtest (w tym zlokalizowane nazwy). Nie będzie to możliwe po publikacji.

 3. Gdy będziesz gotów, dokończ proces publikacji dla swojej aplikacji Playtest. Będzie on zawierać uproszczony krok sprawdzenia strony w sklepie oraz kompilacji. Uwaga: twoja aplikacja Playtest nie będzie posiadać swojej własnej strony w sklepie, a pojawi się tylko jako sekcja na stronie gry bazowej. Lista kontrolna konieczna do przekazania strony w sklepie do oceny dla aplikacji Playtest składa się tylko z obrazów miniatur produktu oraz ikon.

 4. Możesz umożliwić rejestrację do Steam Playtest poprzez uwidocznienie aplikacji testowej na stronie głównej gry w sklepie. Przejdź do zakładki ustawień specjalnych w narzędziach administratora służących do edytowania strony w sklepie swojej głównej gry, aby umożliwić rejestrację. Po opublikowaniu zmian na stronie klienci zobaczą opcję do rejestracji w Sklepie Steam.

  playtest_special_settings_screenshot0.png

  Będziesz w stanie wyświetlić lub ukryć rejestrację do Steam Playtest, kiedy tylko chcesz.

 5. Gdy klienci zaczną się już rejestrować do Steam Playtest, będziesz mógł przygotować dla nich zawartość. Prześlij magazyny zawartości i utwórz kompilacje dla aplikacji Playtest tak jak dla innych gier lub dem. Możesz zintegrować techniczne funkcje Steamworks, ustawić szablony Steam Input, skonfigurować zapisy w chmurze itd. Jeśli jest to twój pierwszy raz, zacznij od zapoznania się z naszą dokumentacją dotyczącą przesyłania do Steam, by uzyskać pomoc.

 6. Gdy aplikacja Playtest będzie już gotowa, a twoja kompilacja opublikowana, możesz rozpocząć proces akceptowania graczy. W ustawieniach Steamworks dla twojej aplikacji Playtest wybierz link „Zarządzaj swoim Steam Playtest” (lub znajdź „Ustawienia Playtest” w zakładce „Aplikacja”). Gdy będziesz gotowy, możesz dodawać grupy graczy. Gracze są wybierani losowo z puli zarejestrowanych.

  Możesz wybrać określone kraje w przypadku, gdy masz ograniczoną dostępność serwera i chcesz mieć pewność, że opóźnienie nie będzie stanowić problemu podczas Playtestu.

  granting.png

 7. Gdy skończysz zbierać dane z testów, możesz dezaktywować aplikację Playtest, ustawiając „Niegrywalne” na stronie ustawień partnera dla Steam Playtest. Ta opcja nie będzie wyświetlana, gdy informacja o rejestracji jest widoczna w Sklepie Steam. Po dezaktywacji aplikacji Playtest nie będzie można jej uruchomić poprzez Steam.

  Nie podejmuj tej decyzji pochopnie! Twoja społeczność może być zawiedziona i sfrustrowana, jeśli zabierzesz tę możliwość bez żadnych informacji, dlatego warto wcześniej dać znać, czego można się spodziewać. Możesz skorzystać z narzędzi do tworzenia wydarzeń i ogłoszeń w celu powiadamiania graczy o szczegółach twojego Playtestu.

 8. Jeżeli chcesz zrestartować swój Playtest po jego zakończeniu – być może zostały przez ciebie wprowadzone jakieś zmiany lub zwiększono przepustowość serwerów – możesz ponownie ustawić swój Playtest jako widoczny. Gracze, którym już przyznano dostęp, nadal będą go mieli i nie muszą się ponownie rejestrować ani nie trzeba im ponownie przyznawać dostępu.

Typy rejestracji

The default behavior is limited signup - potential playtesters request access, and you grant access in batches as you have capacity to accept them.

Jeżeli twoja gra jest gotowa na więcej osób, możesz również ustawić rejestrację do twojej aplikacji na otwartą: dostęp będzie przyznawany graczom automatycznie z poziomu strony bazowej gry w sklepie.

Zmiana z ograniczonej rejestracji (domyślnej) na otwartą spowoduje rozpoczęcie procesu, który przyjmuje wszelkich oczekujących testerów. This will generally start within a few minutes.

Opcja typu rejestracji jest również kontrolowana z poziomu strony Steam Playtest na stronie partnerskiej. Możesz zmienić typ rejestracji, kiedy tylko tego potrzebujesz.

Częste konfiguracje

Playtest NIE jest grywalny i NIE ma możliwości rejestracji.
Jest to domyślne ustawienie, gdy początkowo konfigurujesz test gry przed udostępnieniem lub umożliwieniem rejestracji. Będzie to również ostateczna konfiguracja, gdy zakończysz przeprowadzanie testu.

notplayablehidden.png

Playtest NIE jest grywalny, ale rejestracja nowych testerów jest możliwa.
Jest to ustawienie, które prawdopodobnie skonfigurujesz na początku, aby gracze mogli się rejestrować, zanim test gry będzie dostępny. Możesz również potrzebować tej konfiguracji, jeśli zakończysz test gry, ale planujesz zrobić inny w przyszłości i chcesz dodać więcej testerów do przyszłego testu gry.

notplayablevisible.png

Playtest jest grywalny i rejestracja nowych testerów jest możliwa.
Może to być odpowiednie ustawienie na czas trwania testu gry i gdy planujesz dodać więcej testerów w przyszłości. Możliwe, że będziesz zwiększać pojemność serwerów lub dodawać nowe funkcje i będziesz potrzebować więcej testerów, aby wypróbować przyszłą wersję gry.

playablevisible.png

Playtest jest grywalny, ale rejestracja nowych testerów NIE jest możliwa.
To ustawienie może być dla ciebie odpowiednie, jeśli nie planujesz przyjmować żadnych dodatkowych testerów w przyszłości, ale nadal chcesz, aby twoi obecni testerzy mieli dostęp do kompilacji gry.

playablehidden.png

Zbieranie opinii od graczy

Decyzja o zbieraniu opinii od graczy należy do ciebie. We've seen a number of developers include a big 'feedback' button right on the main menu of their game, leading to wherever that developer wishes to collect and manage the feedback. It could lead to a Steam forum, or it could be your discord channel, bug tracking software, your own website forums, or wherever else you wish.

Zalecamy bezpośredni kontakt z odbiorcami – daj im znać, jakiego rodzaju opinii oczekujesz i gdzie najlepiej się nimi podzielić. Możesz też zamieścić linki do wybranego przez ciebie systemu przesyłania opinii lub komunikacji bezpośrednio w ogłoszeniu społeczności.

Najczęściej zadawane pytania

P: Dlaczego Valve zdecydowało się podjąć prace nad tym narzędziem?
O: Nowa funkcja Steam Playtest powstała w wyniku ponawianych próśb większych i mniejszych producentów, którzy chcieli uzyskać możliwość przeprowadzenia ograniczonych testów niskiego ryzyka z udziałem graczy. Producenci chcieli mieć swobodę przeprowadzania testów gier bez zamartwiania się przy tym opiniami użytkowników oraz bez wpływu takich testów na liczbę osób, które dodały ich grę do listy życzeń. Pragnęli oni również mieć kontrolę nad rozpoczęciem, wstrzymaniem i zakończeniem ich testów. Mamy nadzieję, że ten nowy zestaw narzędzi pomoże producentom zbliżyć się do swoich graczy i dzięki temu tworzyć lepsze gry.

We saw a number of other surprising or unofficial solutions to the same set of problems; stuff like offering a demo that was really just an Open Beta, or shipping a free “Prologue” game to build momentum. Producenci używali wszelkich dostępnych narzędzi do budowania społeczności graczy i gromadzenia danych testowych. Wiemy, że są to ważne kwestie, dlatego pragniemy zapewnić oficjalne oraz dobrze wspierane rozwiązanie, które jest łatwiejsze w obsłudze dla producentów i bardziej ustandaryzowane dla graczy.

Q: What if I want to run a playtest but control access via Steam keys?
A: You can request keys for your Steam Playtest too. In fact, this is now the preferred method of running beta testing for your game if you need more than small group of testers. Remember, you can still test using your game's main App ID, using release override keys. You can find more information in the Testing On Steam documentation.

P: Mam pytanie lub chcę przekazać opinię. Jak mogę się z wami skontaktować?
O: Użyj naszego formularza kontaktowego i daj nam znać, czy masz jakiś problem, czy też chcesz wyrazić swoją opinię na temat funkcji.

P: Kiedy mogę użyć funkcji Steam Playtest?
O: Naszym zdaniem najlepiej jest skorzystać z tej funkcji przed premierą gry. Jest to prawdopodobnie najczęściej wybierana opcja przez producentów. Twoim priorytetem prawdopodobnie będzie stworzenie strony ogłaszającej przyszłą dostępność twojej gry, by użytkownicy mogli dodać ją do swoich list życzeń i by możliwe było stworzenie społeczności. But once that’s done, Steam Playtest gives you the option to get live player feedback prior to release.

If you want, you can keep using the Playtest appID as a testing ground for new tools or features… but remember: Steam Playtest is free for customers. Keeping your playtest up after release probably only makes sense if your game is already free-to-play.

P: W jaki sposób Steam wybierze, którzy testerzy otrzymają dostęp do ograniczonego Playtestu?
O: Steam wybierze testerów losowo ze zbioru kont Steam, które poprosiły o dostęp. Możesz zdecydować o wybraniu graczy tylko z określonych krajów, ale takie rozwiązanie prawdopodobnie ma sens w przypadku ograniczonej dostępności serwerów i kwestii problemów z opóźnieniem.

P: W jaki sposób gracze zostaną powiadomieni o otrzymaniu dostępu do Playtestu?
O: Gracze otrzymają e-mail od Steam, gdy zostaną dodani do Playtestu. Zobaczą również swój status na stronie gry bazowej w sklepie.

Q: Will players be notified when a Playtest is set to playable?
A: Steam will not email when a build for a Playtest is set to playable/non-playable. We recommend you use an announcement from the Steam Events and Announcements system to let players know when the Playtest is playable.

Q: How do I end a Steam Playtest?
A: You can mark the playtest "Not playable" from the Steam Playtest page on the partner site. Make sure to disable the store-page signup first.

Q: Is my Steam Playtest confidential?
A: No - players signing up for a Playtest aren’t under nondisclosure agreements with you, and there shouldn’t be an expectation of secrecy. If you want to run a confidential beta and require players to agree to an NDA, you can do a few different things.
 1. Use the Playtest App ID, request keys, set the Playtest to Playable and Store Visibility to Hidden.
 2. Use the main game's App ID and request release override keys.
Both of these paths will require you to have your own solution for signing up and registering players.

Q: Does my Steam Playtest have a store page? Can customers find it in the store?
A: The Playtest will not have its own store page; instead, it will be listed as an option available on the main game’s store page. That way, any search traffic, store recommendations, etc all funnel towards the real product for users to wishlist and follow.

Q: Can I charge for access to my Playtest?
A: No - the design of Steam Playtest is for free signups. And since Playtests can be deactivated at any time, it’s not OK to monetize them with in-game transactions, or sell access. Jeśli jesteś gotów pobierać opłaty za wersję gry, nad którą dopiero pracujesz, skorzystaj z wczesnego dostępu na Steam.

Q: How should I coordinate players for an online/multiplayer playtest?
A: Some multiplayer games may wish to open up servers during limited time windows, and that’s an ok use of Steam Playtest. We’d recommend using Steam Events and Announcements to talk to your players about scheduled updates or coordinated playtests.

Q: If I run a Steam Playtest, will it mess with my real game?
A: Your Steam Playtest appID is a separate appID from your main game. W rezultacie rzeczy takie jak czas gry, listy życzeń, recenzje, zwroty itp. również są odseparowane. Na przykład:
 • Lista życzeń klienta nie zostanie zmieniona, gdy dołączy on do twojego testu gry lub go opuści.
 • Klient, który uczestniczył tylko w Playtest, nie może zrecenzować twojej gry.
 • Czas, jaki klient spędził, grając w Playtest, nie ma wpływu na zasady zwrotów Steam ani na możliwość uzyskania przez gracza zwrotu pieniędzy za zakup twojej gry.
 • Czas, jaki klient spędził, grając w Playtest, nie ma wpływu na zdobywanie kart kolekcjonerskich ani odblokowywanie osiągnięć.