A Steam Playtest ingyenes, alacsony kockázatú módot ad a fejlesztőknek játéktesztelési adatok szerzésére játékukhoz anélkül, hogy Steam kulcsok, felhasználói értékelések vagy kívánságlistázás miatt kellene aggódniuk. Egy különálló „gyerek” AppID használatával, amely a fő játékodhoz kapcsolódik, de elkülönül attól, elvégezheted a szükséges játéktesztelést anélkül, hogy az zavarná a fő játékodat.
Itt láthatod az áttekintést:
https://youtu.be/0_HhCEJ_kZ0A Steam Playtest lehetővé teszi a játéktesztedhez hozzáférés könnyű korlátozását is. Olyan sok vagy kevés játékost engedsz be, amennyire szükséged van, és deaktiválhatod a játékteszt alkalmazást, amikor szeretnéd.
Hogyan működik?
Egy Steam Playtest AppID ugyanazokhoz a Steamworks technikai funkciókhoz fér hozzá, mint a fő játékod, de csökkentett áruházi és közösségi beállításokkal. Ahelyett, hogy saját külön áruházi oldala lenne, a Steam Playtest regisztrációd közvetlenül a fő játékodon fog élni, hogy a vásárlók jelentkezhessenek a játéktesztre és hozzáférjenek ahhoz, de továbbra is kívánságlistázhassák vagy követhessék a fő játékot.
A vásárlóknak így néz ki egy Steam Playtest regisztráció:
A potenciális tesztelők hozzáférést tudnak kérni a Steam Playtestedhez, ha érdekli őket. Amikor készen áll arra, hogy a tesztelők kipróbálják, annyit tudsz hozzáadni az érdeklődő játékosok csoportjából, amennyit szeretnél. Amikor elkészültél, deaktiválhatod a Playtest alkalmazást, vagy elérhetően is hagyhatod, ha tovább akarsz kísérletezni jövőbeni funkciókkal.
Hogyan tudom beállítani?
- Hozz létre új Playtest alkalmazást a játékodhoz annak Társított csomagok és DLC-k oldaláról.
- Állítsd be az alkalmazásodat a Steamworksben.
Biztosítanod kell legalább a szükséges könyvtárkapszula-elemeket és közösségi elemeket (lásd: Könyvtári elemek). Meg tudod változtatni a Playtest alkalmazásod vásárlók által látható nevét is (beleértve a lokalizált nevet), de ezt a kiadása után már nem tudod módosítani.
- Amikor készen állsz, végezd el a Playtest alkalmazásod kiadási folyamatát. Ez egy egyszerűsített áruházi oldal és build-felülvizsgálatot foglal magában. Megjegyzés: A játéktesztednek nem lesz saját egyedi áruházi oldala, csak az alapjáték oldalának egy szakaszaként fog megjelenni. Egy Playtest áruházi felülvizsgálati ellenőrző listája csak a kapszulaképekből és ikonokból áll.
- Elkezdheted engedélyezni a regisztrálást a Steam Playtestre, a fő játékod áruházi oldalán láthatóvá téve azt. A regisztráció engedélyezéséhez menj a fő játékod „Áruházi oldal szerkesztése” adminisztrációs eszközök „Speciális beállítások” fülére. Miután közzétetted ennek az oldalnak a módosítását, a vásárlók látni fogják a regisztrációs lehetőséget a Steam Áruházban.
A Playtest regisztrációt tetszés szerint el tudod rejteni és meg tudod jeleníteni.
- Most, hogy a vásárlók regisztrálnak a Steam Playtestedre, elkészítheted számukra a tartalmat. Tölts fel depókat és állíts be buildeket a Playtesten, mint bármely más játéknál vagy demónál. Integrálni tudod a Steamworks műszaki elemeit, be tudsz állítani Steam Bevitel sablonokat, konfigurálni tudod a felhőmentéseket stb. Ha korábban még ezek egyikét sem csináltad, segítségképp kezdd a Feltöltés a Steamre dokumentációnkkal.
Alternatív lehetőségként kérhetsz Steam-kulcsokat a Steam Playtest alkalmazásodhoz, és szétoszthatod azokat közvetlenül a játéktesztelők között. További információkért, kérjük, nézd meg alább a vonatkozó szakaszt.
- Amikor a Playtested készen áll, és a build élőre van állítva, elkezdheted a játékosok fogadását. Playtest alkalmazásod Steamworks beállításaiban kövesd a „Steam Playtested kezelése” hivatkozást (vagy keresd meg a Playtest beállításokat az Alkalmazás fülön). Amikor készen állsz, hozzáadhatod a játékosok egy csoportját. A játékosok véletlenszerűen vannak kiválasztva a regisztrálók köréből.
Konkrét országokat is ki tudsz választani arra az esetre, ha korlátozott a szerverelérhetőséged, és gondoskodni akarsz róla, hogy a késleltetés ne legyen probléma a játékteszted során.
- Miután végeztél a játékteszt-adatok gyűjtésével, a Steam Playtest partnerbeállításokban „Nem játszhatóra” állítva a játéktesztet deaktiválni tudod azt. Ez a lehetőség addig nem jelenik meg, amíg regisztrációkat fogadsz a Steam Áruházban. Deaktiválás után a Steam nem indítja el a Playtest alkalmazást.
Légy körültekintő ennél a lépésnél! Felbosszanthatod vagy kiábrándíthatod a közösséged, ha anélkül veszed el az élményt, hogy azt előzetesen közölnéd, ezért valószínűleg érdemes előre meghatározni az elvárásokat. A Steam események és bejelentések használatával kommunikálni tudod a játékteszted részleteit.
- Ha újra akarod indítani a Playtestedet annak vége után, mert esetleg változtatásokat hajtottál végre, vagy növelted a szerverkapacitást, újra láthatóra tudod állítani azt. Azoknak a játékosoknak, akik már kaptak hozzáférést, továbbra is lesz hozzáférésük, és nem kell újra regisztrálniuk vagy hozzáférést kapniuk.
A regisztráció fajtái
Az alapértelmezett viselkedés a korlátozott regisztráció: a potenciális játéktesztelők hozzáférést kérnek, te pedig kötegekben adsz hozzáférést, ahogy kapacitásod van elfogadni azokat.
Ha a játékod kész több embert fogadni, nyílt feliratkozásra is állíthatod a Playtestedet: amint a játékosok hozzáférést kérnek az alapjáték áruházi oldaláról, automatikusan hozzá lesznek adva.
A korlátozott regisztrációjú (alapértelmezett) Playtestről átváltás elindít egy folyamatot, amely minden függőben lévő játéktesztelőt elfogad. Ez általában néhány percen belül megkezdődik.
A regisztráció fajtájának beállítása szintén a partneroldal Steam Playtest oldaláról állítható. A regisztráció fajtáját bármikor meg tudod változtatni.
Steam-kulcsok használata a Steam Playtestedhez
A Playtestedhez tudsz Steam-kulcsokat kiosztani. A Playtested nem igényel nyilvános regisztrációt, és akkor is generálhatsz és oszthatsz ki kulcsokat Playtesthez, ha az áruházi oldalad még nem élő. Ez részletes irányítást biztosít a játékhoz általad tervezett tesztelési terv megvalósítása fölött.
A fejlesztők legtöbbje könnyebbnek és biztonságosabbnak fogja találni alapjátékukhoz a Playtest-kulcsok használatát, mint a kiadási állapot felülbíráló kulcsokét. A Playtest sokkal könnyebben tud nagyobb kulcskiadást támogatni; az alapjátékhoz általában 2500-ra van korlátozva a kiadási állapot felülbíráló kulcsok száma, de Playtest-kulcsokból általában sokkal többet kérhetsz. Továbbá, a Playtesthez való hozzáférést irányítani tudod a Játszható beállítással. Vedd figyelembe, hogy egy kulcs megadás után nem kerül visszavonásra, ha a Playtest később Nem játszhatóként lesz megjelölve.
Steam-kulcsok használatához a Steam Playtestedhez kövesd ezeket a lépéseket:
- Kérj Steam-kulcsokat a Steam Playtest alkalmazásodhoz. A Playtestedhez csak normál kiadás Steam-kulcsokat tudsz kérni, ami azt jelenti, hogy miután a kulcs aktiválásra kerül, a Playtest csak akkor lesz játszható, amikor „Kiadott” állapotú, azaz a Playtest állapota Játszható. Steam Playtesthez nem lehet kiadási állapot felülbíráló (béta) Steam-kulcsokat kérni.
- Állítsd Steam Playtestedet „Játszhatóra”. Nem követelmény, hogy a Steam áruházi oldalad nyilvánosan látható legyen a Steamen ahhoz, hogy Steam-kulcsokkal végezz Playtestet.
- Amikor le akarod állítani a játéktesztelést, a Steam Playtest alkalmazásodat „Nem játszhatóra” tudod állítani. Vedd figyelembe, hogy egy kulcs megadás után nem kerül automatikusan visszavonásra, ha a Playtest később Nem játszhatóként lesz megjelölve.
A Steam-kulcsok egy ingyenes szolgáltatás, melyet a Steam a fejlesztőknek játéktesztjeik végzéséhez biztosít, de nem korlátlan. Annál a pontnál, amikor több mint 50 000 kulcsot szeretnél kérni a Steam Playtestedhez, a játékteszted lényegében egy nyílt béta, és nyugodt szívvel megnyithatod a regisztrációt a Steam áruházi oldaladon. A Valve minden kérést eseti alapon vizsgál meg, és fenntartja a jogot a Steam-kulcs kérések elutasítására.
Ha bármilyen kérdésed van, kérjük, lépj velünk kapcsolatba, és
küldj be támogatási jegyet.
Itt megnézheted Steam Kulcsok szabályainkat és irányelveinket is.
Bizalmas játéktesztek bejelentetlen játékoknál
Légy óvatos bizalmas játékteszt végzésekor egy bejelentetlen játéknál. Tekintettel az információk interneten terjedésének sebességére, a játéktesztedből kiszivárgott bármilyen részlet, beleértve a képernyőmentéseket vagy videókat, pillanatok alatt elterjedhet az egész világon. Ezen okból az a legjobb, ha előbb bejelented a játékodat, mielőtt bármilyen külső játéktesztet végzel a szervezeteden kívül.
Ha azonban tényleg bizalmas játéktesztet akarsz végezni egy bejelentetlen játéknál (amit néha „barátok és családtagok alfának” is neveznek), akkor ezt a
kiadatlan alap alkalmazás kiadás-felülbíráló kulcsaival a legbiztonságosabb megtenni. Ez általánosságban le van írva a fenti
Steam kulcsok használata a Steam Playtestedhez szakaszban, de ne feledd, hogy a bizalmas játéktesztek a következő plusz lépésekkel, megfontolásokkal és kockázatokkal járnak:
- A Steam kulcsot bizalmas játékteszthez elfogadó játékosokat nem köti titoktartási megállapodás (NDA), így saját megoldásra lesz szükséged, ha regisztrálni akarod őket, és biztosítani, hogy titoktartási megállapodást fogadtak el, mielőtt kulcsot kapnának. Miután sikeresen regisztráltak, saját megoldásra lesz szükséged a kiadás-felülbíráló kulcsok biztonságos terjesztéséhez is.
- Játéktesztelőid telepíthettek olyan harmadik féltől származó alkalmazásokat vagy webbővítményeket, amelyek automatikusan információkat tesznek közzé bármiről, amit a Steam kliensük futtat, akár kiadatlan vagy bejelentetlen játékokról is. E harmadik féltől származó programok némelyike akár további információt is kérhet a játéktesztelőtől a bejelentetetlen játékodról, például: „Nem ismerjük fel ezt a játékot, tudnál róla többet mondani?”
- A további biztonságért fontold meg ártalmatlan kódnév használatát a játéktesztedhez, és ideiglenes grafikai elemekét a könyvtári fejlécedhez, ikonodhoz stb. Persze ezeket később, az alapjátékod bejelentésekor frissítened kell.
- A kiadási állapot felülbíráló kulcsok alkalmazásonként 2500-ra vannak korlátozva. Ha 2500-nál több kulcsra van szükséged egy bizalmas játékteszthez, akkor a szivárgás valószínűsége annyira megnő, hogy tulajdonképpen „bejelented” a termékedet. Ebben az esetben érdemes megfontolnod, hogy előbb bejelented az alapjátékodat, és az után tartasz külső játéktesztet a rendes Playtest alkalmazással, amely lehetővé teszi akár 50 000 kulcs kérését is.
- Ne feledd! A kiadás-felülbíráló kulcsok továbbra is hozzáférést adnak az alapjátékhoz, amíg le nem tiltják azokat, ezért feltétlenül olvasd el a kulcskezelést, és legyen kész terved a kiadás-felülbíráló kulcsokkal kapcsolatban az utánra, hogy a bizalmas játékteszted véget ért.
Alkalmazás láthatóvá válása a Steamen: A kulcsoktól függetlenül, egy alkalmazás a Steamen sok játékosnak, illetve külső webrobotnak láthatóvá válik, miután: 1) közzéteszel egy áruházi oldalt, 2) elérhetővé teszed előtöltésre, vagy 3) kiadod, még ha „Rejtett” áruházi oldallal teszed is. Bejelentésedet mindenképp úgy tervezd, hogy arra legkésőbb akkor sor kerüljön, amikor alkalmazásod ezen állapotok valamelyikébe lép.
Gyakori konfigurációk
A Playtest NEM játszható és NEM fogad regisztrációkat. Ez az alapértelmezett konfiguráció, amikor először beállítod a Playtestet, mielőtt élőre vagy regisztrációk fogadására állítanád. Ez lesz a végső konfiguráció is, miután teljesen befejezted a játéktesztelést.
A Playtest NEM játszható, de fogad új regisztrációkat. Valószínűleg ez az a konfiguráció, amit kezdetben fogsz beállítani, hogy a játékosok regisztráljanak, mielőtt a Playtested egyáltalán elérhető lenne. Akkor is szükséged lehet erre a konfigurációra, ha befejeztél egy játéktesztet, de a jövőben egy másikat tervezel, és további játéktesztelőket szeretnél adni a jövőbeli játékteszt eseményhez.
A Playtest játszható és fogad új regisztrációkat. Ez lehet a megfelelő beállítás akkor, amikor a Playtested élő, és a jövőben további játéktesztelőket tervezel hozzáadni, talán mert bővíteni fogod a szerverkapacitást vagy új funkciókat adsz hozzá, és több játéktesztelőre lesz szükséged egy jövőbeli build kipróbálásához.
A Playtest játszható, de NEM fogad új regisztrációkat. Akkor lehet szükséged erre a konfigurációra, ha nem tervezed további játéktesztelők beengedését a jövőben, de azt akarod, hogy jelenlegi játéktesztelőid továbbra is hozzáférjenek a buildhez.
Visszajelzés gyűjtése a játékosoktól
A visszajelzés gyűjtése a játékosoktól a te dolgod. Sok fejlesztő egy nagy „Visszajelzés” gombot tesz játéka főmenüjébe, amely oda vezet, ahol az adott fejlesztő a visszajelzéseket szeretné gyűjteni és kezelni. Vezethet egy Steam fórumba, vagy lehet a Discord csatornád, a hibakövető szoftvered, a saját weboldalad fórumai vagy bármi más hely, amit szeretnél.
Azt javasoljuk, tarts közvetlen kapcsolatot a közönségeddel; tudasd velük, hogy milyen fajta visszajelzést keresel, és hol a legjobb azt megosztani veled. Közvetlenül közösségi bejelentésben is adhatsz hivatkozásokat a preferált visszajelző vagy kommunikációs rendszeredhez.
Gyakran ismételt kérdések
K.: Miért döntött úgy a Valve, hogy dolgozik ilyen eszközön? V.: A Steam Playtest funkció kis és nagy stúdiók olyan módszer iránti ismételt kérésére jött létre, amellyel korlátozott, alacsonyabb kockázatú játéktesztet lehet végezni valódi vásárlókkal. A fejlesztőcsapatok szabadon akartak játéktesztet végezni anélkül, hogy a felhasználói értékeléseik vagy a kívánságlistázási számuk miatt kellene aggódniuk, ugyanakkor irányítást is akartak a játéktesztjük elindítása, szüneteltetése és befejezése fölött. Reméljük, hogy ez az eszközkészlet segít a fejlesztőknek közelebb kerülni játékosaikhoz, és ennek eredményeként jobb játékokat készíteni.
Számos más meglepő vagy nem hivatalos megoldást láttunk ugyanerre a problémakörre; például demót kínáltak, amely valójában csak egy nyílt béta volt, vagy ingyenes „Előszó” játékot adtak ki, hogy lendületbe jöjjenek. A fejlesztők olyan eszközt használtak a közösségépítésre és játéktesztelési adatok gyűjtésére, amit éppen tudtak. E problémák megoldása nagyszerű dolog, ezért akartunk egy hivatalos, jól támogatott megoldást kínálni, amely egyszerűbb a fejlesztőknek és következetesebb a játékosoknak.
K: Mi a teendő, ha játéktesztet akarok végezni, de Steam kulcsokon keresztül szabályozva a hozzáférést?V.: A Steam Playtestedhez is tudsz kulcsokat kérni. Valójában ez most az előnyben részesített módszer játékod bétatesztelésére, ha egy kis csoportnál több tesztelőre van szükséged. Ne feledd, hogy továbbra is tudsz tesztelni a játék fő AppID-jével, kiadás-felülbíráló kulcsokat használva. Tovább információkat a
https://partner.steamgames.com/doc/store/testing dokumentációban találsz.
Itt megnézheted Steam Kulcsok szabályainkat és irányelveinket is.
K.: Kérdésem vagy visszajelzésem van, hogyan tudok kapcsolatba lépni veletek?V.: Kérjük, használd
ezt a kapcsolatfelvételi űrlapunkat, és tudasd velünk, ha problémába ütköztél vagy visszajelzésed van a funkcióról.
K.: Mikor használhatom a Steam Playtestet?V.: Úgy gondoljuk, hogy e funkció használatának legjobb és valószínűleg leggyakoribb ideje a játékod megjelenése előtt van. Az első prioritásod valószínűleg egy „Hamarosan jön” oldal beállítása lesz a játékodhoz, a kívánságlistázások gyűjtésére és közösség építésére. De miután ez kész, a Steam Playtest lehetőséget ad visszajelzést kapni valódi játékosoktól a kiadás előtt.
Ha akarod, a Playtest AppID-t tovább használhatod új eszközök vagy funkciók tesztkörnyezeteként, de ne feledd, hogy a Steam Playtest ingyenes a vásárlóknak. Playtested működésben hagyásának a kiadás után valószínűleg csak akkor van értelme, ha a játékod eleve ingyenesen játszható.
K.: Hogyan választja ki a Steam, hogy mely játéktesztelőket engedi be egy korlátozott Playtestre?V.: A Steam véletlenszerűen választ ki játéktesztelőket azon Steam fiókok közül, amelyek hozzáférést kértek. Arra van lehetőséged, hogy bizonyos országokból engedj be játékosokat, bár ennek leginkább korlátozott szerverelérhetőség és a késleltetési problémák megoldása miatt lehet értelme.
K.: Hogyan kapnak értesítést a játékosok, amikor hozzáférést kaptak a Playtesthez?V.: A játékosok e-mailt kapnak a Steamtől, amikor hozzáadják őket egy Playtesthez. Az alapjáték áruházi oldalán is látni fogják az állapotukat.
K.: Értesítést kapnak a játékosok, amikor játszhatóra állítanak egy Playtestet?V.: A Steam nem küld e-mailt, amikor egy Playtest buildet játszhatóra, illetve nem játszhatóra állítanak. Azt javasoljuk, használd a
Steam események és bejelentések rendszer bejelentéseit a játékosok tájékoztatására arról, mikor játszható egy Playtest.
K.: Hogyan fejezek be egy Steam Playtestet?V.: „Nem játszhatóra” tudod állítani a Playtestet a partneroldal Steam Playtest oldalán. Ne feledd előbb kikapcsolni a regisztrációt az áruházi oldalon.
K.: Bizalmas a Steam Playtestem?V.: Nem. A Playtestre feliratkozó játékosoknak nincs veled titoktartási megállapodása, és nem is szabad titoktartást elvárnod tőlük. Ha bizalmas bétát akarsz tartani, és titoktartási megállapodást (NDA) követelsz a játékosoktól, van rá néhány megoldás.
- Használd a Playtest AppID-t, kérj kulcsokat, állítsd játszhatóra a Playtestet, és rejtettre az áruházi láthatóságot.
- Használd a fő játék AppID-jét és kérj kiadás-felülbíráló kulcsokat.
Mindkét esetben saját megoldással kell rendelkezned a játékosok regisztrálására.
K.: Van a Steam Playtestemnek áruházi oldala? Meg tudják találni a vásárlók az Áruházban?V.: A Playtestnek nem lesz saját áruházi oldala; ehelyett a fő játék áruházi oldalán elérhető lehetőségként fog megjelenni. Ily módon minden keresési forgalom, áruházi javaslás stb. a valódi termékhez vezet, hogy a felhasználók kívánságlistázzák és kövessék.
K.: Kérhetek pénzt a Playtestemhez hozzáférésért?V.: Nem. A Steam Playtest ingyenes regisztrációra van tervezve. És mivel a Playtestek bármikor deaktiválhatók, nem helyénvaló játékon belüli tranzakciókkal bevételt szerezni vagy hozzáférést árusítani. Ha készen állsz pénzt felszámítani játékod fejlesztés alatt álló változatáért, használd a Steam
Korai hozzáférését.
K.: Hogyan koordináljam a játékosokat egy online többjátékos játékteszthez?V.: Egyes többjátékos játékoknál érdemes lehet korlátozott időszakokra szervereket megnyitni, és ez elfogadható módja a Steam Playtest használatának. Azt javasolnánk, hogy a
Steam események és bejelentések eszköz használatával beszélj játékosaidnak az ütemezett frissítésekről vagy összehangolt játéktesztekről.
K.: Ha Steam Playtestet végzek, bekavar az az igazi játékomnak?V.: A Steam Playtest AppID-d elkülönül a fő játékod AppID-jétől. Ennek eredményeként az olyan dolgok, mint a játékidő, kívánságlistázások, értékelések, visszatérítések stb. szintén különállóak. Például:
- Egy vásárló kívánságlistájára nem lesz hatással, amikor csatlakozik a Playtestedhez, vagy elhagyja azt.
- Az a vásárló, aki csak a Playtestben vett részt, nem írhat értékelést a tényleges játékodról.
- Egy vásárló játékideje a Playtestedben nincs hatással a Steam visszatérítési szabályzatára, sem a játékos azon képességére, hogy visszatérítést kapjon a valódi játékod megvásárlására.
- Egy vásárló játékideje a Playtestedben nincs hatással játékkártyák szerzésére vagy teljesítmények feloldására.