Steamworks Belgeleri
Steam Arayüzü

Genel Bakış

Steam arayüzü, Steam kullanıcı arabiriminin bir parçası olarak Steam'de başlatılan neredeyse her oyunda etkinleştirilebilir. Kullanıcıların arkadaş listesine, internet tarayıcısına, sohbete ve oyun için DLC satın alımına erişimine imkân tanır.

Bir kullanıcının oyundayken bu arayüze erişmesi için atanan varsayılan tuş dizimi SHIFT+TAB'dır. Ancak bu dizim Steam->Ayarlar pencereleri takip edilerek değiştirilebilir.

Gereksinimler

Oyununuzun bu arayüzü çalıştırması için özel bir şey yapmasına gerek yoktur. Otomatik olarak Steam'de başlatılan her oyuna entegre edilir! Oyununuzu bir hata ayıklayıcıda geliştirirken ve çalıştırırken bu arayüz, SteamAPI_Init'i çağırdığınızda yüklenir. Bununla birlikte, OpenGL/D3D cihazını öncelikli başlatmak için SteamAPI_Init'i çağırmayı unutmayın. Aksi takdirde cihaz oluşturmaya entegre olamayacaktır.

Arayüz, DirectX 7-12, OpenGL, Metal ve Vulkan kullanan oyunlarda desteklenmektedir. Arayüz, yazılımla pikselleştirilmiş oyunlarda etkinleştirilemeyecektir.

macOS: Overlay support for 10.15 (Catalina) requires adding entitlements to your build configuration. Details are provided on the platforms page.
NOTE: The overlay is automatically disabled for 'Software' app types. If you need the overlay enabled, you can do so by:
 • Making sure your Steam account has the Edit App Metadata permission
 • Navigate from the App's landing page to > Edit Steamworks Settings > Installation tab > General Installation
 • Check box for Enable Steam Overlay for Application
 • Publish

Uygulamanızdan arayüzü etkinleştirmek

There are a set of functions in the Steamworks API that give you direct access to triggering the game overlay.

Arayüzün oyununuzla iletişimi

The following signals (callbacks) are sent from Steam to your game, based on user action in the overlay:
 • GameOverlayActivated_t
  Arayüz etkinleşince veya devre dışı kalında gönderilir. Oyun bunu, tek oyunculu oyunları durdurmak veya devam ettirmek için kullanabilir.
 • GameServerChangeRequested_t
  Kullanıcı katılmak üzere bir arkadaşının oyununu seçtiği zaman gönderilir, içinde katılınacak oyun sunucusunun detayları yer alır.
 • GameLobbyJoinRequested_t
  Kullanıcı katılmak üzere bir arkadaşının oyununu seçtiği zaman gönderilir, içinde katılınacak lobinin detayları yer alır.

Sıkça Sorulan Sorular

NOT: You may find additional answers on the customer facing support site such as this topic: Steam Community Overlay does not Activate.

S. Steam arayüzü neden uygulamamı çökertiyor?

C. The Steam overlay is used in thousands of games and as such it has been very thoroughly tested and is rarely the cause of a crash. However, because of the way it injects itself into the game, it does often expose memory leaks or memory corruption in the usage of your rendering API that may not have impacted game play.

To diagnose overlay crashes with DirectX for example, try to determine how D3D got into a bad state by using the d3d debug runtime with all (info/warning/error/notice) level spew turned on. It might give some hints to orphaned d3d resources. If you don’t find anything that way there may be a more general memory corruption issue. If these always occur on shutdown then it’s likely a shutdown ordering issue with the game not cleaning up as it shuts down.

If after debugging the app is still crashing in the overlay, please notify us in the Steamworks Development Group.

S. Steam arayüzü uygulamamda neden çıkmıyor?

C. First ensure that you meet the Gereksinimler above. Gereksinimleri karşılamış olmanıza rağmen arayüz çıkmıyorsa, uygulamayı Steam istemcisinden doğrudan lobi/hızlı başlat listesi aracılığıyla ya da SteamAPI_RestartAppIfNecessary'yi çağırarak başlattığınızdan emin olun.

S. Oyunum D12onWin7 kullanıyor ve Steam arayüzü çalışmıyor. Neden?

C. Lütfen Steam arayüzü desteğinin nasıl ekleneceğini anlatan Microsoft belgesine başvurun.