Steamworks Belgeleri
Steam Arayüzü

Genel Bakış

Steam arayüzü, Steam kullanıcı arabiriminin bir parçası olarak Steam'de başlatılan neredeyse her oyunda etkinleştirilebilir. Kullanıcıların arkadaş listesine, internet tarayıcısına, sohbete ve oyun için DLC satın alımına erişimine imkân tanır.

Bir kullanıcının oyundayken bu arayüze erişmesi için atanan varsayılan tuş dizimi SHIFT+TAB'dır. Ancak bu dizim Steam->Ayarlar pencereleri takip edilerek değiştirilebilir.

Gereksinimler

Oyununuzun bu arayüzü çalıştırması için özel bir şey yapmasına gerek yoktur. Otomatik olarak Steam'de başlatılan her oyuna entegre edilir! Oyununuzu bir hata ayıklayıcıda geliştirirken ve çalıştırırken bu arayüz, SteamAPI_Init'i çağırdığınızda yüklenir. Bununla birlikte, OpenGL/D3D cihazını öncelikli başlatmak için SteamAPI_Init'i çağırmayı unutmayın. Aksi takdirde cihaz oluşturmaya entegre olamayacaktır.

Arayüz, DirectX 7-12, OpenGL, Metal ve Vulkan kullanan oyunlarda desteklenmektedir. Arayüz, yazılımla pikselleştirilmiş oyunlarda etkinleştirilemeyecektir.

macOS: 10.15 (Catalina) arayüz desteği için derleme yapılandırmanıza yetkiler eklemeniz gereklidir. Bununla ilgili detaylara platformlar sayfasından ulaşabilirsiniz.
NOT: Arayüz, "Yazılım" türüne sahip uygulamalarda otomatik olarak devre dışı bırakılmıştır. Arayüzü etkinleştirmeniz gerekiyorsa bunu şu şekilde yapabilirsiniz:
 • Steam hesabınızın "Uygulama Üst Verilerini Düzenleme" iznine sahip olduğundan emin olun
 • Uygulamanın açılış sayfasına giderek sırasıyla Steamworks Ayarlarını Düzenle > Yükleme > Genel Kurulum seçeneğine gidin
 • Steam Arayüzünü Uygulamalar için Etkinleştir kutucuğunu işaretleyin
 • Yayınlayın

Uygulamanızdan arayüzü etkinleştirmek

Steamworks API'ında oyun arayüzünü tetiklemenize doğrudan erişim veren bir dizi işlev bulunmaktadır.

Arayüzün oyununuzla iletişimi

Aşağıdaki sinyaller (geri çağrılar), kullanıcının arayüzdeki eylemlerine bağlı olarak Steam'den oyununuza gönderilir:
 • GameOverlayActivated_t
  Arayüz etkinleşince veya devre dışı kalında gönderilir. Oyun bunu, tek oyunculu oyunları durdurmak veya devam ettirmek için kullanabilir.
 • GameServerChangeRequested_t
  Kullanıcı katılmak üzere bir arkadaşının oyununu seçtiği zaman gönderilir, içinde katılınacak oyun sunucusunun detayları yer alır.
 • GameLobbyJoinRequested_t
  Kullanıcı katılmak üzere bir arkadaşının oyununu seçtiği zaman gönderilir, içinde katılınacak lobinin detayları yer alır.

Sıkça Sorulan Sorular

NOT: Müşteriler için hazırlanmış destek sitesine giderek şu konudaki gibi ilave cevaplara ulaşabilirsiniz:
Steam Topluluğu Arayüzü Etkinleşmiyor.

S. Steam arayüzü neden uygulamamı çökertiyor?

C. Steam arayüzü binlerde oyunda kullanılmaktadır ve bundan ötürü oldukça detaylı şekilde test edilmiştir. Çökmelerin nedeni çok nadiren arayüzdür. Ancak arayüzün kendisini oyununuza enjekte etme şeklinden ötürü, oynanışa etki etmemiş oluşturma (rendering) API'ınızın kullanımda sıklıkla bellek sızıntılarına veya bellek bozulmasına neden olabilir.

Örneğin DirectX'le yaşanan arayüz çökmelerini teşhis etmek için bütün (bilgi/uyarı/hata/bildiri) level spew'larının açık olduğu d3d debug runtime'ı kullanarak D3D'nin kötü bir duruma girdiğini öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Bu size boşa çıkan d3d kaynaklarıyla ilgili bir ipucu verebilir. Eğer bu yöntemi kullanarak bir şey bulamazsanız daha genel bir bellek bozulma sorunu yaşanıyor olabilir. Eğer sorun her daim kapanma esnasında gerçekleşiyorsa bu muhtemelen oyun kapanırken oyunun arkasını temizlememesinden kaynaklanan bir kapatma sıralaması sorunudur.

Hata ayıklamadan sonra eğer uygulama hâlâ arayüzde çökmeye devam ediyorsa lütfen bu durumu bize Steamworks Geliştirici Grubu üzerinden bildirin.

S. Steam arayüzü uygulamamda neden çıkmıyor?

C. Öncelikle yukarıda yer alan Gereksinimleri karşılıyor olduğunuzdan emin olun. Gereksinimleri karşılamış olmanıza rağmen arayüz çıkmıyorsa, uygulamayı Steam istemcisinden doğrudan lobi/hızlı başlat listesi aracılığıyla ya da SteamAPI_RestartAppIfNecessary'yi çağırarak başlattığınızdan emin olun.

S. Oyunum Windows 7'de D3D12 kullanıyor ve Steam arayüzü çalışmıyor. Neden?

C. Lütfen Steam arayüzü desteğinin nasıl ekleneceğini anlatan Microsoft belgesine başvurun.