Znane również jako MTX lub zakupy w grze (IAP).
Wprowadzenie
Steam zapewnia światowej klasy obsługę transakcji w grze, niezależnie od tego, czy dotyczy to przedmiotów, waluty w grze lub czegokolwiek innego. Możesz użyć API mikrotransakcji Steam, aby zapewnić klientom więcej możliwości.
Jeśli pracujesz nad wydaniem produktu z możliwością dokonywania zakupów w grze na Steam, mamy kilka sugestii, najlepszych praktyk i materiałów, które będą przydatne. Niezależnie od tego, czy mowa o grze Free to Play, czy płatnej z góry, istnieją wspólne elementy dla każdej gry z funkcją zakupów w grze, o których warto pamiętać podczas prac nad wydaniem gry na Steam.
Wymagania dotyczące zakupów w grze
Musisz użyć API mikrotransakcji dla każdej transakcji w grze, aby klienci Steam mogli dokonywać zakupu tylko przy użyciu Portfela Steam. Możesz dowiedzieć się więcej o tej integracji
tutaj.
Możesz użyć Portfela Steam do zakupu indywidualnych przedmiotów lub waluty w grze.
Przewidywanie oszustw
Ryzyko oszustwa istnieje za każdym razem, gdy oferujesz możliwość kupna czegoś wartościowego. W przypadku twojego sklepu w grze Steam działa jako operator płatności i przeprowadza weryfikację oszustw, ale tylko twoje serwery gry mogą w pełni zrozumieć kontekst, w którym użytkownik dokonuje zakupu w grze.
Twoja gra jest szczególnie narażona, gdy zakupy w grze są częścią ekonomii, w której można wymieniać się albo podarować w prezencie wirtualne przedmioty bądź usługi. Jeśli oszustwo stanie się powszechnym procederem i nic z tym nie zrobisz, to może dojść do obniżenia wartości przedmiotów w ekonomii oraz do zaburzenia równowagi w grze, co może odbić się na tym, jak uczciwi użytkownicy odbierają twoją grę.
Oszustwo zazwyczaj polega na kupnie przez użytkownika przedmiotów o wysokiej wartości albo waluty przy pomocy kradzionych metod płatniczych (na przykład karty płatniczej). Celem oszustów jest przeniesienie wirtualnych dóbr na inne konta, które należą albo do nich samych, albo do graczy płacących za te dobra poza systemem. Oszuści mogą też ewentualnie próbować sprzedać całe konto, otrzymując zapłatę poza systemem.
Twój zespół będzie musiał znaleźć równowagę w waszej ekonomii – blokowanie złych użytkowników nie może równocześnie mieć wpływu na uczciwych użytkowników. Oto kilka ogólnych sugestii, które powinny być punktem odniesienia w kwestii zapewnienia pewnych podstawowych form zabezpieczeń przeciwko prostym oszustwom:
- Skorzystaj ze znajomości gry względem historii użytkownika, aby ograniczyć działania mogące przyczynić się do oszustwa. Na przykład jeśli wiesz, że gracz jest całkowicie nowy, to dobrym rozwiązaniem może być ograniczenie zakupu wartościowych przedmiotów albo waluty. Jest mało prawdopodobne, że całkowicie nowy użytkownik będzie zainteresowany kupnem przedmiotów albo waluty za 200 dolarów. Aby pomyślnie przeanalizować sytuację, warto posiadać pewne dane na temat użytkownika.
- Czy użytkownik awansował w grze do pewnego minimalnego poziomu?
- Czy użytkownik dokonał wcześniej zakupów? Czy jego zachowanie nie wzbudza zastrzeżeń?
- Jakie są typowe średnie sumy zakupów w twojej grze na miesiąc? Czy ta transakcja podejrzanie odbiega od tego zakresu?
- Ile transakcji dokonują twoi typowi klienci w ciągu miesiąca? Czy ten użytkownik dokonuje podejrzanie dużej liczby transakcji?
- Czy użytkownik posiada historię wymian, która nie wzbudza podejrzeń?
- Skorzystaj z informacji od Steam na temat historii użytkownika, aby rozwiać wątpliwości dotyczące danej transakcji lub jego samego. Możesz uzyskać informacje ze Steam, które pomogą ci stwierdzić, jakie działania użytkownik powinien być w stanie wykonać. Wywołaj GetUserInfo() w ISteamMicroTxn API, aby uzyskać informacje o użytkowniku. Trzy główne odpowiedzi mogą być przydatne w określeniu wiarygodności użytkownika:
- Country — zwraca państwo, z którego łączy się użytkownik w celu dokonania zakupu. Sama ta informacja niewiele mówi, ale może być przydatna z połączeniem z „currency”.
- Currency — zwraca kod waluty Portfela Steam użytkownika. Zazwyczaj korzysta się z tego w celu określenia, jakie informacje o cenie powinny być wyświetlane użytkownikowi, ale poprzez sprawdzenie waluty z państwem, z którego przychodzi zapytanie, możesz zobaczyć, czy waluta jest zgodna z tą oczekiwaną dla państwa użytkownika. Nie musi to oznaczać oszustwa — użytkownicy mogą się zalogować i dokonywać zakupów podczas podróży, ale takie sprawdzenie dostarczy więcej informacji podczas wyszukiwania pewnych wzorców w wykonywanych oszustwach.
- Status — zwraca „Active” (aktywny), „Trusted” (zaufany) albo „Locked” (zablokowany).
- Domyślnie konto ma status aktywnego.
- Zaufane konta posiadają transakcję starszą niż 90 dni bez żadnego obciążenia zwrotnego powiązanego z kontem Steam. Ważne, aby pamiętać, że zaufane konto może zostać przejęte albo pozornie wyglądać jako zaufane poprzez dokonanie kilku transakcji o niskiej wartości. Ten status nie powinien być jedynym rozstrzygającym czynnikiem w kwestii zaakceptowania lub odrzucenia transakcji.
- Zablokowane konto nie może dokonywać zakupów na Steam z powodu oszustwa, obciążenia zwrotnego albo złamania Warunków użytkowania Steam. Ten status nie jest zawsze trwały, szczególnie w przypadku przejęcia konta albo przypadkowych obciążeń zwrotnych dokonanych przez banki.
- Ważne jest wyłapanie nieuczciwych transakcji, zanim wpłyną na ekonomię.
- Steam wykrywa większość nieuczciwych transakcji w ciągu 48 godzin od pierwszego zakupu. Wywołaj API GetReport() minimum raz dziennie, aby uzgodnić zmiany w transakcjach zgodnie z ich zaktualizowanym statusem.
- Powinieneś zapobiec możliwości wymiany lub dawania w prezencie nowo zakupionych przedmiotów na co najmniej 72 godziny od czasu dokonania zakupu. Nie będzie to miało wpływu na większość graczy, ponieważ korzystają oni ze środków i przedmiotów dla siebie, podczas gdy oszuści muszą obracać nieuczciwie uzyskanymi dobrami, by na nich zarobić.
- Gdy transakcje są zwracane, automatyczny system „claw-back” usuwa środki i przedmioty kupione na fałszywych kontach, co odstrasza przed dalszym takim zachowaniem. W połączeniu z czasem wykrywania i ograniczeniami wymian oszust nie będzie mieć zysku z nieuczciwie zdobytego konta.
- Nie wyświetlaj klucza produktu dla zakupów w grze, które mogą zostać użyte na innym koncie. Na Steam istnieją API, które pozwolą na aktywację pakietu albo odblokowanie treści bez potrzeby wyświetlania klientom klucza, który może zostać potencjalnie powielony.
- Nie zezwalaj użytkownikom na zmianę połączonych kont opisanych w następnej sekcji zatytułowanej „Łączenie kont”.
Korzystanie z usługi Ekwipunku Steam pozwala wcielić wiele z tych rekomendacji w życie.
Łączenie kont
Czy posiadasz własny system kont? Jeśli tak, stanowczo zachęcamy do korzystania z API Steamworks, aby automatycznie tworzyć lub łączyć konta użytkowników Steam z twoim systemem zamiast wymagać od użytkownika tworzenia konta poprzez twoją grę albo stronę internetową. Tworzenie nowego konta poprzez inną stronę może być dużą niedogodnością dla niektórych klientów i może mieć duży wpływ na potencjalnych odbiorców.
Konto użytkownika Steam można połączyć z twoim własnym systemem kont poprzez uzyskanie i zweryfikowanie ID Steam użytkownika, który jest unikalnym identyfikatorem konta Steam.
Idealna sytuacja to taka, która nie pozwala na odłączenie konta Steam użytkownika od twojego systemu kont i ponowne połączenie z użyciem innego konta Steam.
Więcej informacji o łączeniu kont znajdziesz w sekcji „Łączenie kont” w
tym artykule.
Rozważania odnośnie ekonomii w grze i najlepsze praktyki
Steamworks zapewnia wiele możliwości integracji mikrotransakcji i ekonomii w grze. W związku z tym warto rozważyć kilka rzeczy.
Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, obejrzyj prezentację Kyle'a Davisa ze Steam Dev Days.
https://www.youtube.com/watch?v=RHC-uGDbu7s -
Użyj swojej gospodarki w grze, aby poprawić swój produkt i uszczęśliwić klientów, a nie jako środka do uzyskania przychodu od niezadowolonych klientów.
Sztuczne bariery uniemożliwiające postęp oraz wirtualne waluty maskujące wartość zazwyczaj sprawiają, że w dłuższej perspektywie klienci żałują swoich zakupów. Jeżeli korzystasz z transakcji w grze jako okazji do uniemożliwienia klientom czerpania radości z gry w celu poproszenia o pieniądze, to będą oni bardziej skłonni do zrezygnowania z dalszego korzystania z twojego produktu. Płacenie w celu wyeliminowania frustracji nie jest modelem biznesowym opłacalnym na dłuższą metę, a rynek jest na tyle konkurencyjny, że klienci mają wiele lepszych alternatyw dla swojego czasu i pieniędzy.
-
Twórz systemy, w których zakupy dokonane przez klienta czynią grę lepszą dla innych klientów.
Wiele produktów z gatunku Free to Play (szczególnie gry wieloosobowe) polega na systemach, w których im więcej pieniędzy wyda jeden użytkownik, tym gra stanie się gorsza dla innych. Unikaj tworzenia systemów, w których gracze mają możliwość wywarcia negatywnego wpływu na to, jak inni gracze odbierają twoją grę i skup się na produktach oraz przedmiotach, które tworzą pozytywne efekty zewnętrzne w obrębie twojej gry. Konkretne przykłady przytaczamy w prezentacji ze Steam Dev Days, ale dobrym punktem wyjścia jest produkt zaprojektowany wokół prostej koncepcji: „Cieszę się, gdy gracz obok mnie dokonuje zakupu”. Jest to wykonalne dla wszystkich gatunków i stylów gier, a my zachęcamy do eksperymentów wokół takich produktów we własnej grze.
-
Pozwalaj swoim użytkownikom na tworzenie wartości dla siebie nawzajem.
Warsztat Steam składa się z zestawu narzędzi, które pozwalają twoim klientom na tworzenie treści i wartości dla siebie nawzajem. Klienci mogą tworzyć modele, mapy, modyfikacje albo inne wartościowe komponenty dla twojej gry. W zależności od twojego produktu i celów możesz wybrać pomiędzy otwartym albo moderowanym warsztatem. W obu przypadkach kreatywność i pasja klientów może znacznie rozszerzyć wartość twojego produktu i być dodatkowym źródłem zawartości. Sprawdź ten dział dokumentacji i forum dyskusyjne w grupie Steamworks Development, aby uzyskać więcej informacji o Warsztacie Steam.
Ogólnie rzecz biorąc, przykładanie zbyt dużej wagi do przychodu (np. na dzień lub na użytkownika) może doprowadzić do podejmowania krótkoterminowych decyzji, które w konsekwencji zaszkodzą graczom i skrócą cykl życia produktu. Obejrzyj pełną prezentację ze Steam Dev Days, aby zaznajomić się z konkretnymi przykładami i dodatkowymi informacjami.
Jak najlepiej wykorzystać aktualizacje
Aktualizacje są ważną częścią cyklu życia twojego produktu oraz istotną formą komunikacji z twoimi klientami. Wydawanie aktualizacje jest konieczne, by naprawiać błędy i rozwiązywać problemy, ale większe aktualizacje to również ogromna szansa na dodanie nowych treści, trybów gry albo funkcji, dzięki którym zaangażujesz obecnych klientów i przyciągniesz uwagę nowych.
Sprawdź
tę dokumentację, aby zapoznać się z sugestiami i najlepszymi produktami, które pomogą ci jak najlepiej wykorzystać aktualizacje twojego produktu.