Dokumentacja Steamworks
Mikrotransakcje (Płatności w grze)

Wprowadzenie

Steam zapewnia wsparcie na najwyższym poziomie dla transakcji w grze, niezależnie od tego czy dotyczy to zakupu przedmiotów czy innego rodzaju materiałów, waluty w grze możesz użyć Steam Microtransaction API, aby zapewnić klientom więcej możliwości.

Jeśli pracujesz nad wprowadzeniem produktu z możliwością dokonywania zakupów w grze na Steam, mamy kilka sugestii, najlepszych praktyk i materiałów, które będą przydatne. Niezależnie od tego czy mowa o grze Free to Play, czy płatnej, istnieją wspólne elementy dla każdej gry z funkcją zakupów w grze, warte rozważenia w trakcie prac nad wprowadzeniem gry na Steam.

Wymagania dotyczące zakupów w grze

Dla każdej transakcji w grze będziesz musiał użyć Microtransaction API, aby klienci Steam mogli dokonać zakupu tylko przy użyciu Portfela Steam. Możesz dowiedzieć się więcej o tej integracji tutaj: Poradnik implementacji mikropłatności.

Możesz użyć Portfela Steam do kupna indywidualnych przedmiotów albo do kupna waluty w grze.

Zapobieganie oszustwom

Istnieje ryzyko oszustwa, za każdym razem kiedy oferujesz kupno czegoś wartościowego. W twoim sklepie w grze Steam działa jako operator płatności i przeprowadza weryfikację oszustw, ale tylko serwery gier mogą w pełni zrozumieć kontekst, w którym użytkownik dokonuje zakupu w grze.

Twoja gra jest szczególnie narażona, gdy zakupy w grze są częścią ekonomii, w której można wymieniać się albo podarować w prezencie wirtualne przedmioty bądź usługi. Jeśli oszustwo zostanie rozpowszechnione i niekontrolowane może dojść do obniżenia wartości przedmiotów oraz do zaburzenia równowagi w grze, które zniszczy doświadczenie w grze dla uczciwych użytkowników.

Oszustwo zazwyczaj polega na kupnie wysokowartościowych przedmiotów albo waluty przez użytkownika używającego kradzionych metod płatniczych (na przykład karty kredytowej). Celem oszustów jest przeniesienie wirtualnych dóbr na swoje alternatywne konta, albo na konta gracza, które płaci za te przedmioty. Alternatywnie — oszuści mogą próbować sprzedać całe konto, również otrzymując zapłatę poza systemem.

Twój zespół będzie musiał opracować system w ekonomii gry, który pozwoli blokować szkodliwych użytkowników, ale nie będzie miał wpływu na uczciwych. Tutaj znajdują się ogólne sugestie dotyczące podstawowych form zabezpieczeń przeciwko oszustwom:

 1. Korzystaj ze znajomości historii użytkownika, aby ograniczyć akcje mogące przyczynić się do oszustwa. Na przykład jeśli wiesz, że gracz jest całkiem nowy to dobrym rozwiązaniem może być ograniczenie zakupu wartościowych przedmiotów albo waluty. Jest mało prawdopodobne, że całkiem nowy użytkownik będzie zainteresowany kupnem przedmiotów albo waluty za 200 dolarów. Aby zgromadzić potrzebne informacje, należy zaiplementować wiele elementów danych o użytkowniku.
  • Czy użytkownik doszedł do minimalnego poziomu w grze?
  • Czy dokonał zakupów? Czy jego zachowanie nie wzbudza zastrzeżeń?
  • Jakie są typowe sumy zakupów w twojej grze na miesiąc? Czy ta transakcja jest podejrzanie daleka od typowych transakcji?
  • Ile transakcji dokonują twoi typowi klienci w ciągu miesiąca? Czy ten użytkownik dokonuje podejrzanie dużej liczby transakcji?
  • Czy użytkownik posiada historię wymian nie wzbudzającą podejrzeń?
 2. Korzystaj z informacji na temat historii użytkownika na Steam, aby rozwiać wątpliwości dotyczące danej transakcji lub użytkownika. Informacje ze Steam pomogą ci stwierdzić, jakie działania użytkownik powinien być w stanie wykonać. Wywołaj GetUserInfo() w ISteamMicroTxn API aby otrzymać informacje o użytkowniku. Trzy odpowiedzi mogą być przydatne w określeniu wiarygodności użytkownika:
  • country — zwraca państwo, z którym połączony jest użytkownik, aby dokonać zakupu. Sama ta informacja nie dostarcza wielu informacji, ale może być przydatna z połączeniem z „currency”.
  • currency — zwraca walutę Portfela Steam użytkownika. Powszechnie używa się w celu zdeterminowania jakie informacje dotyczące ceny powinny być wyświetlane użytkownikowi, ale poprzez sprawdzenie waluty z państwem, z którego przychodzi zapytanie, możesz zobaczyć czy waluta jest zgodna z tą oczekiwaną dla państwa użytkownika. Nie musi to oznaczać oszustwa — użytkownicy mogą być zalogowani i dokonywać zakupów podczas podróży, ale takie sprawdzenie dostarczy więcej informacji o sposobie dokonywanych oszustw.
  • status — zwraca „Active”, „Trusted” albo „Locked”.
   1. Domyślnie konto ma status „Active” (aktywne).
   2. Zaufane konta posiadają starszą niż 90 dni transakcję bez obciążenia zwrotnego powiązanego z kontem Steam. Ważne, aby pamiętać, że zaufane konto, może zostać przejęte albo poprzez zakupy niskiej wartości wyglądać jak zaufane. Ten status nie powinien być determinującym czynnikiem, aby zaakceptować albo odrzucić zakup.
   3. Konto zablokowane nie może dokonywać zakupów na Steam z powodu oszustwa, obciążenia zwrotnego albo złamania Umowy użytkownika Steam. Ten status nie zawsze jest permanentny, szczególnie w przypadku przejęcia konta albo przypadkowych obciążeń zwrotnych przez bank.
 3. Ważne jest wychwytywanie nieuczciwych transakcji, zanim wpłyną na gospodarkę.
  • Steam wychwytuje większość nieuczciwych transakcji w ciągu 48 godzin od zakupu. Wywołaj API GetReport() minimum raz dziennie, aby uzgodnić zmiany w transakcjach zgodnie z ich zaktualizowanym statusem.
  • You should prevent trading or gifting of the newly purchased items for at least 72 hours from the time of purchase. Nie będzie to miało wpływu na większość graczy, ponieważ większość graczy kupuje środki i przedmioty dla siebie podczas gdy oszuści muszą obracać tymi przedmiotami dla profitu.
  • Gdy zakupy są refundowane, automatyczny system „claw-back” usuwa środki i przedmioty kupione na fałszywych kontach odstrasza dalsze takie zachowania. W połączeniu z czasem wykrywania i restrykcjami wymian, oszust nie uzyska profitu z fałszywych kont.
 4. Nie wyświetlaj klucza produktu dla zakupów w grze, gdyż może być użyty dla innego konta. Na Steamie istnieją API, które pozwolą na aktywację pakietu albo odblokowanie treści bez potrzeby wyświetlania klucza — potencjalnie możliwego do zduplikowania — użytkownikowi.
 5. Nie zezwalaj użytkownikom na zmianę połączonych kont opisanych w następnej sekcji zatytułowanej „Łączenie kont”.
Korzystanie z Usługi Ekwipunku Steam pozwala przyjąć te rekomendacje.

Łączenie kont

Czy posiadasz własny system kont? Jeśli tak, zachęcamy do używania Steamworks API, aby automatycznie tworzyć lub łączyć konta użytkowników Steam z twoim systemem, w przeciwieństwie do wymagania od użytkownika tworzenia konta poprzez twoją grę albo stronę internetową. Tworzenie nowego konta poprzez inną stronę może być dużą niedogodnością dla niektórych klientów. Może mieć również duży wpływ na potencjalnych odbiorców.

Można połączyć konto użytkownika Steam z twoim systemem kont poprzez uzyskanie i zweryfikowanie SteamID użytkownika, który jest unikalnym identyfikatorem konta Steam.

Ideally, it shouldn't be possible for a customer to disassociate their Steam account from your account system and then re-link another Steam account.

For more information on account linking, please see the "Account Linking" section in the Uwierzytelnianie użytkownika i własność documentation.

Zalecenia dotyczące gospodarki w grze

Steamworks provides a variety of opportunities to integrate microtransactions and in-game economies. There are a few things to consider on the topic.

Watch Kyle Davis’s presentation from Steam Dev Days for more detailed information.
https://www.youtube.com/watch?v=RHC-uGDbu7s

 1. Użyj swojej gospodarki w grze, aby poprawić swój produkt i uszczęśliwić klientów, a nie jako środka do uzyskania przychodu od niezadowolonych klientów.

  Sztuczne bariery, wirtualne waluty, których wartość nie jest jasna, zazwyczaj sprawiają, że w dłuższej perspektywie klienci żałują swoich zakupów. Jeśli użytkownicy zobaczą, że płatności w grze są wykorzystywane do wstrzymywania rozgrywki, aby poprosić ich o zapłatę, z czasem zrezygnują z gry. Płacenie za wyeliminowanie frustracji nie jest zrównoważonym modelem biznesowym, a rynek jest na tyle konkurencyjny, że klienci mają wiele lepszych alternatyw dla swojego czasu i pieniędzy.
 2. Zakup jednego klienta, sprawia, że gra jest lepsza również dla innych.

  Wiele darmowych produktów, szczególnie w grach z trybem wieloosobowym polega na systemie, gdzie im więcej pieniędzy wyda dany użytkownik, tym gorsza stanie się gra dla innych. Unikaj budowania systemu, gdzie gracze mają możliwość wywarcia negatywnego wpływu na doświadczenie innych graczy. Skup się na produktach i przedmiotach, które kreują pozytywne efekty w grze. Możemy przytoczyć konkretne przykłady z prezentacji Steam Dev Days, ale dobrym punktem wyjścia jest produkt zaprojektowany wokół prostej koncepcji: „celebrate when the player next to me makes a purchase”. Jest to wykonalne dla wszystkich gatunków gier i zachęcamy do eksperymentów wokół takich produktów we własnej grze.
 3. Użytkownicy będą mogli tworzyć wartość dla siebie nawzajem.

  Steam Workshop to zestaw narzędzi, który umożliwia klientom tworzenie treści i wartości dla siebie nawzajem. Klienci mogą tworzyć modele, mapy, tryby albo inne wartościowe komponenty dla twojej gry. W zależności od twojego produktu i celi, możesz wybrać pomiędzy darmowym albo płatnym warsztatem. W obu przypadkach kreatywność i pasja klientów może znacznie rozszerzyć wartość produktu i być dodatkowym źródłem zawartości. Sprawdź Warsztat Steam dokumentację Steamworks i forum dyskusyjne partnerów Steamworks, aby uzyskać więcej informacji o Steam Workshop.

Overall, being a slave to metrics like revenue per day or per user can drive short-term decisions that harm your players and the longevity of your product. Watch the full Steam Dev Days talk above for specific examples and additional insights.

Aktualizacje

Updates are an important part of your product's lifecycle and a critical form of communication with customers. You'll need to make updates to fix bugs and address issues, but major updates are also a huge opportunity to add new content, new modes of play, or new features to help keep customers engaged and attract new audiences.

Check out Najlepsze praktyki – marketing documentation for suggestions and best practices around getting the most from your product updates.