Steamworks Belgeleri
Steam Anahtarları

Genel Bakış

Steam anahtarları, oyun geliştiricilerin oyunlarını diğer çevrimiçi ve perakende mağazalarda satmasına olanak tanıyan araçlardır. Steam anahtarları ücretsizdir ve müşteriler bu anahtarı Steam'de etkinleştirerek ürünün lisansını elde edebilirler.

Valve'ın Steam anahtarlarını kullanan müşterilere sağladığı bant genişliği ve hizmetlerle lisansı doğrudan Steam üzerinden alan kişilere sağladığı bant genişliği ve hizmetler aynıdır. Sizden istediğimiz tek şey Steam anahtarını Steam dışı yerlerden satın alan müşterilere gösterdiğiniz aynı tavrı Steam müşterilerine de göstermenizdir. Steam üzerinde anahtar oluşturmanın bir ücreti yoktur; ancak partnerlerimizden bu hizmeti sağduyulu kullanmalarını bekliyoruz.

Anahtarların müşteri tarafında nasıl işlediğiyle ilgili daha fazla bilgi almak için müşteriler için hazırlanan destek sitemizdeki şu makaleyi ziyaret edebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=V0tRQgNiQMo

Anahtar Türleri

Anahtarlar aşağıdaki şu paket türleriyle ilişkilendirilebilir:
 • Standart
  Bu, Steam'deki en yaygın anahtar türüdür ve genellikle bir mağaza veya Steam Anahtarı paketiyle ilişkilidir. Bu anahtarlar perakende satış kutuları ve diğer sitelerde satış için uygundur. Bu anahtarlar Steam'de yayınlanan ve oynanabilir olarak işaretlenmiş ürünleri kullanılabilir yapar.
 • Anında Erişim
  Bu anahtarlar Steam'de henüz yayınlamamış bir ürüne anında erişim verir. Anında Erişim anahtarları küçük çaplı beta testleri, basın ve nüfuz sahibi kişiler içindir. Talepler, talep başına değerlendirilir. Genellikle bu anahtarlardan 1000 adet kadarı bu iş için yeterlidir. Anında Erişim anahtarları hiçbir şekilde bir şey karşılığında satılmamalıdır.
 • Geliştirici Erişimi (veya "devcomp")
  Bu anahtarlar sadece geliştiricilerin kullanımı içindir. Geliştiricilere otomatik olarak ürüne erişim vermek için kullanılır. Birkaç düzineden fazla Geliştirici Erişimi anahtarına ihtiyacınız olmamalıdır.
  NOT: Geliştirici Erişimi anahtarları müşterilere asla verilmemelidir.

Steam Kuralları ve Yönergeleri

 • Anahtarları diğer mağazalarda satarken satış tavrınız Steam'dekine benzer olmalıdır. Steam müşterilerine daha kötü bir teklif sunmamalısınız.

 • Diğer mağazalarda sunacağınız indirimleri makûl bir süre içerisinde Steam'de de sunmayı planladığınız müddetçe farklı mağazalarda farklı zamanlarda indirim sağlamanızda bir sorun yoktur.

 • Oyunun ilerleyen zamanlarında bazen oyununuzu bir paket veya abonelikle sunmak mantıklı bir seçenek olabilir. Oyununuzun sunulduğu paketteki/abonelikteki algılanan fiyatı, oyunu Steam'de tek başına veya indirimli bir şekilde satmaya razı olacağınız bir fiyat olmalıdır. Bunları diğer herhangi bir indirim türü olarak düşünebilirsiniz. Bir yerde çok agresif bir teklif sunarsanız, bu teklifi diğer yerlerde de sunmalısınız. Müşterilerin Steam mağazasında daha kötü teklifler gördüğü durumların önüne geçmek istiyoruz. Eğer belirli bir indirim durumuyla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa bizimle geliştirici destek aracını kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

 • Eğer aynı teklifi Steam müşterilerine de sağlamayacaksanız Steam anahtarlarını ücretsiz olarak dağıtmamalısınız. If you want to run a giveaway on Steam, please reach out to us and submit a ticket .

 • Steam anahtarları toptan satılmamalıdır. Örnek vermek gerekirse, oyununuzun kopyalarını yüksek miktarda bir arada düşük fiyata satan sitelerde satmamalısınız. Aynı paketin birden fazla alınması durumunda bunları daha düşük fiyata satan sitelerdeki paketlere oyununuzu koymamalısınız.

 • Anahtar talebi haklarını suistimal eden veya Steam müşterilerine dezavantaj sağlayan partnerlerden gelen anahtar isteklerini reddetme ya da anahtar talep haklarını geri alma hakkımız saklıdır.

 • Eğer aşırı sayıda anahtar talep ettiğinizi ve Steam müşterilerine iyi bir teklif sunmadığınızı tespit edersek isteğinizi reddedebiliriz.

 • Sadece Steam dışında anahtar satan ve Steam müşterilerine iyi bir teklif sunmayan partnerlerin anahtar talebi haklarını geri alma hakkımız saklıdır.

  Anahtarlar aşağıdakiler için üretilemez:
  • "Ücretsiz" ürünler
   Eğer ücretsiz paketler veya hiç indirime girmeyen bir şeyler (etkinlik çekilişleri, özel promosyonlar, vb.) için ücretsiz anahtar vermek istiyorsanız lütfen Valve ile irtibata geçin.
  • Steam Paketleri
   Steam paketleri için Steam anahtarları üretilemez. Paketteki her uygulama için ayrıca anahtar üretmelisiniz.

  Anahtarları Kullanmak

  Anahtar İstemek

  Anahtarlar Steamworks portalı üzerinden istek gönderilerek alınır. Anahtar istemek için uygulamanızın Steamworks açılış sayfasında yer alan "Steam Ürün Anahtarı Talep Et" butonuna tıklayın. Eğer bu butonu göremiyorsanız hesabınızda "Steam Anahtarı Üretme" izni yoktur.
  NOT: Yüksek miktardaki anahtar talepleri tamamlanmadan önce Valve tarafından incelenir.

  Anahtarları Almak

  Talep sonuçlandıktan sonra uygulamanızın Steamworks'teki açılış sayfasına gidip "Steam Ürün Anahtarı Talep Et"e tıklayarak anahtarları alabilirsiniz. Anahtarları, içinde bir metin dosyasının yer aldığı zip dosyası olarak indirebilirsiniz. Anahtarları sadece talep eden kullanıcı indirebilir.

  Anahtarları Etiketlemek

  İleride takip edebilmeniz için anahtarlarınızı doğru bir şekilde etiketlemeniz oldukça önemlidir. Örneğin eğer Fransa'da perakende olarak satılmasını istediğiniz bir anahtar seti varsa bunları Fransa ile etiketleyebilirsiniz. Bu, ürününüzün diğer mağazalardaki satışını takip edebilmek için kullanabileceğiniz oldukça değerli bir takip aracıdır. Etiketlenmemiş anahtar talepleri reddedilebilir.

  Anahtarları Sorgulamak

  Eğer bir ürün anahtarını sorgulamak istiyorsanız bunu Steam Anahtarı Sorgula sayfasına giderek yapabilirsiniz.

  Sadece "Steam Ürün Anahtarı Talep Et" iznine sahip hesapların anahtar sorgulaması yapabileceğini aklınızda bulundurun. Ayrıca, sadece sizin talep ettiğiniz anahtar serisindeki anahtarları ya da anahtar izinlerine sahip olduğunuz bir appID'yi içeren anahtarları sorgulayabilirsiniz. Eğer izniniz olmayan bir ya da geçersiz bir anahtarı sorgulamaya çalışırsanız geçersiz anahtar uyarısı alırsınız.

  Anahtarları Yasaklamak

  Eğer yasaklamak istediğiniz ürün anahtarları varsa bunu Steam Anahtarı Yasakla sayfasına giderek yapabilirsiniz.

  Anahtar sorgulamada olduğu gibi bunda da sadece izinlerinizin olduğu anahtarları yasaklayabilirsiniz. Sürecin ikinci adımında bir serideki tüm anahtarları ya da henüz etkinleştirilmemiş anahtarları yasaklamayı seçebilirsiniz. Gerçek müşterilerin erişimlerini ellerinden alabileceğiniz için lütfen ürün anahtarlarını yasaklarken çok dikkatli olun.

  Mevcut kullanıcıların anahtarlarını yasaklayarak onların erişimlerini (örneğin beta sürümünün bitmesi) veya çalınmış ya da sahtekarlıkla satın alınmış anahtarları iptal edebilirsiniz. Yasaklanan anahtarların yasaklamaları geri alınamaz.

  If you have a lot of keys to ban, you may want to break them up into groups of 10K per text file. The Ban Steam Keys page will process larger batches, however, it may time-out giving an error when the keys were indeed banned.

  Ek Yönergeler

  • Azar azar anahtar talebinde bulunun.
   İhtiyacınız olan anahtar adedini dikkatli düşünün. Az miktarda anahtarla başlayıp ihtiyaç duydukça daha fazla istemeniz daha iyi olacaktır. Üçüncü taraf dağıtıcılara makûl sınırlar içerisinde ihtiyaç duyabilecekleri kadar anahtar verin. Eğer siz veya dağıtımcılarınızdan biri bir hata yapar ya da bu anahtarların başına bir şey gelirse, çok fazla çalınan anahtarla uğraşmayacağınız için çok başınız ağrımaz. Anahtarlara nakit para muamelesi yapmalısınız.

  • Steam anahtarlarınızla dikkatli olun.
   Anahtar almak için basın mensubu ya da mağaza taklidi yapan ve aldıkları anahtarları tekrar satışa çıkaran birçok sahtekâr olduğuna dair rapor aldık.

  • Ön siparişler.
   Geliştiricilerin Steam'de ön sipariş teklifi sunmalarını pek tavsiye etmiyoruz. Eğer ürününüzü Steam dışında farklı bir yerde ön siparişe çıkardıysanız ve bu ön sipariş sonucu kullanıcıya bir Steam ürün anahtarı veriliyorsa, verilen bu anahtarlar ürünü, ürün Steam'de satışa çıktığı zaman etkinleştirebilmelidir.

  • Beta testi.
   Anahtarlar sayesinde test veya kapalı alfa/beta erişimi için oyuncuları erkenden oyuna dâhil edebilirsiniz. Eğer birkaç binden fazla anında erişim anahtarı gerektiren büyük bir beta yapmayı planlıyorsanız lütfen doğrudan Steam'le irtibata geçin.

  • Steam dışı paketleri.
   Anahtarları kullanarak ürününüzü Steam dışındaki yerlerde paketlerle dağıtıma sunabilirsiniz. Geliştiricilerden duyduğumuz kadarıyla yaşam döngülerinin oldukça ilerisinde olan oyunlar için istediğin kadar öde paketleri gayet güzel bir gelir fırsatı sağlıyor.

   Ürün anahtarlarının dağıtıldığı her sistemde olduğu gibi, paketi satın alan kişilerin ürününüzün anahtarlarını sizin sattığınız tam fiyatın daha da altında satmaları riski mevcuttur. Bir pakete katılmak tıpkı oyununuza çok yüksek indirim yapmak gibidir ve bu, ileride yapacağınız promosyonların etkisini azaltabilir. Ayrıntılı bilgi için lütfen İndirimler ve Promosyonlar için En İyi Yöntemler belgelendirmesine göz atın.

  • Crowdfunding (Kitlesel fonlama).
   Anahtarları kitlesel fonlama ödülleri için ve destekçilerinize vermek için kullanabilirsiniz. Oyun çıkmadan önce eğer isterseniz destekçilerinize beta anahtarı da verebilirsiniz ancak bu anahtarlara sadece destekçileriniz sahip olmalıdır ve beta erişimi Steam aracılığıyla satışa sunulmadığı müddetçe, bu anahtarlar kitlesel fonlama kampanyası haricinde farklı bir yerde satılmamalıdır.

   Steam anahtarları sadece Steam dağıtımı garantilenmiş ürünlerde bir ödül olarak sunulabilir. Steam Dağıtımı Sözleşmesi'ne tâbi olmayan ürünleri pazarlarken Valve veya Steam logolarını kullanamazsınız. Bitiş tarihi olmayan kitlesel fonlama kampanyalarında Steam anahtarlarını eğer ancak ürününüz Steam'de, kampanyada satılandan daha yüksek bir fiyata satılmıyorsa satabilirsiniz. Steam anahtarlarını ürününüzün beta veya erken erişim sürümü için satıyorsanız aşağıda belirtilen erken erişim gereksinimlerini sağlamalısınız.

  • Anahtarlar ve erken erişim ürünleri.
   Eğer Steam anahtarlarını ürününüzün Erken Erişimi sürümünü Steam dışında farklı yerlerde satmak veya dağıtmak için talep ediyorsanız satış esnasında Steam Erken Erişimi Markalama Gereksinimleri'nde belirtilen unsurları dâhil etmek durumundasınız.

   Steam anahtarlarını farklı sitelerde satabilmeniz için ürün eş zamanlı olarak Steam'de satışta olmalıdır ve fiyatı diğer sitelerden daha yüksek olmamalıdır.
  NOT: Valve anahtar taleplerini reddetme hakkını saklı tutar.

  SSS


  S: Ürünümü test etmek için anahtarları nasıl kullanabilirim?
  A: Please see Testing On Steam for more about testing with product keys. Alternatively, you could also run an external beta without keys, check out the Steam Playtest documentation for more information.

  S: Kaç adet anahtar talep edebilirim?
  A: You can request as many keys as you need, but your request will be reviewed on a case by case basis by Valve staff to make sure Steam customers are being treated fairly and keys are not being abused.

  S: Anahtar talebim neden reddedildi?
  A: Your request may have been denied due to the amount of keys requested. If we detect that you have requested an extreme number of keys and you aren't offering Steam customers a good value, we may deny your request.

  It may also have been denied because the request was for a package that contains a release state override. Release override keys make the content immediately playable upon activation. Unless a request for testing/promo/press override keys is a small batch and properly tagged for use, it may be denied. If the key request is intended for commercial purposes, be sure to use a package that does not override the release state of your app.

  S: Oyunumun Steam sürümünü perakende olarak dağıtmak için anahtarlara ihtiyacım var mı?
  A: Whether you build a gold master or not, you will still need to deliver Product Keys for any physical or digital retailer.

  Many retailers will want a self installing app package. Use SteamPipe to create a retail install package based on the depots and install script you already created for Steam. You can customize the installer with your own graphics and sounds appropriate to your brand.

  If you can't or don't want to deliver the install package, you can simply deliver a Steam activation code (a.k.a. Steam key) with instructions for redeeming the code on Steam.

  S: Anında erişim anahtarlarım uygulama çıktıktan sonra kullanılmaz hâle gelir mi?
  A: No, keys don't expire automatically. Any players who redeemed a beta key before the game released will keep the game. If you need to revoke access after a closed beta, please read the Banning Keys section above.