Steamworks Belgeleri
Steam Anahtarları

Genel Bakış

Steam anahtarları, müşterilerin Steam'de bir ürün lisansını hesaplarına eklemek için kullandıkları, harf ve rakamlardan oluşan tek kullanımlık, benzersiz kodlardır. Steam anahtarları geliştiricilere sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bu anahtarlar sayesinde oyununuzu diğer mağazalarda ve perakendecilerde satabilir ya da beta testi yapan kullanıcılara veya basına/influencer'lara oyununuza erişim verebilirsiniz. Steam anahtarları ücretsiz bir hizmet olduğundan, bu anahtarları isterken ve satarken sağduyulu davranmanızı, ayrıca temel yönerge ve kurallara uymanızı rica ediyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=V0tRQgNiQMo

Anahtar Türleri

Üç farklı Steam anahtarı türü talep edebilirsiniz: varsayılan anahtar, anında erişim ve geliştirici erişimi. Steam anahtarları her zaman belirli bir Steam demetinden talep edilir.

 • Varsayılan anahtar (veya standart anahtar)
  Bu, Steam'deki en yaygın anahtar türüdür ve genellikle bir mağaza veya perakende Steam anahtarı paketine bağlıdır. Bu anahtarlar perakende satış kutuları ve diğer dijital mağazalarda satış için uygundur. Müşteriler bu türdeki Steam anahtarlarını istedikleri zaman etkinleştirebilir fakat ürün ancak Steam'de yayınlandıktan sonra kullanılabilir olur. Steam'de çıkış yapan oyun ve uygulamalar, perakende satışları ve diğer mağazalara dağıtımı desteklemek için 5 bine kadar varsayılan Steam anahtarı alabilir. Bu sayı geçildikten sonra yapılacak her Steam anahtarı talebi, ayrı olarak değerlendirilir. İlave anahtar alacağınızın garantisi yoktur.

 • Anında erişim anahtarları (veya beta paketi anahtarları)
  Bu anahtarlar Steam'de henüz yayınlamamış bir ürüne anında erişim verir. Anında erişim anahtarları küçük çaplı beta testleri, basın ve influencer'lar içindir. Her bir talep ayrı olarak değerlendirilir ancak anında erişim (beta) anahtarları genel olarak 2 bin 500'le sınırlıdır. Anında erişim anahtarları hiçbir şekilde bir şey karşılığında satılmamalıdır. Oyununuz çıkmadan önce birkaç binden daha fazla anahtar sağlamanız gerekecek geniş çaplı bir oyun testi düzenlemek istiyorsanız, Steam Playtest özelliğini kullanmalısınız. Bununla ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
  NOT: Anında erişim anahtarları müşterilere asla satılmamalıdır.

 • Geliştirici anahtarları (veya devcomp)
  Bu anahtarlar sadece geliştiricilerin kullanımı içindir. Bunlar, Steam hesabı hâlihazırda Steamworks partner grubunuzda OLMAYAN geliştiricilere erişim vermek için kullanılır. Bu anahtarların çok azına ihtiyaç duyacak ya da muhtemelen hiç ihtiyaç duymayacaksınız. Bu anahtarlar temel testleri yapmak için kullanılmaz. Oyununuzu test etmek için anahtara ihtiyaç duyuyorsanız Steam anında erişim anahtarı veya Steam Playtest anahtarı talep edin.
  NOT: Geliştirici Erişimi anahtarları müşterilere asla verilmemelidir.

  Özel Amaçlı Steam Anahtarları
  Steam anahtarları Steam'de yer alan aşağıdaki ürün türleri için üretilemez:

  Ücretsiz Ürünler
  Steam'de oynaması ücretsiz veya indirmesi ücretsiz olan oyunlar için, varsayılan olarak, Steam anahtarı talebinde bulunulamaz. Ücretsiz ürününüz için Steam anahtarına ihtiyacınız olursa lütfen bir destek talebi gönderin.

  Steam Paketleri
  Steam paketleri için Steam anahtarları üretilemez. Paketteki her uygulama için ayrıca anahtar üretmelisiniz.

Steam Kuralları ve Yönergeleri

 • Steam anahtarlarını diğer mağazalarda satarken satış şekliniz Steam'dekine benzer olmalıdır. Steam müşterilerine, Steam anahtarı satın alan kişilere kıyasla daha kötü fırsatlar sunmamanız oldukça önemlidir.
 • Sadece Steam'den satın alınabilen veya indirilebilen içerikler için Steam anahtarı talep edebilirsiniz. Bunlara oyunlar, demolar ve DLC'ler dâhildir.
  • Örneğin, kullanıcıların Steam'de indiremeyeceği bir demo için Steam anahtarı dağıtmanız uygun değildir.
  • Buradaki tek istisna, anında erişim anahtarlarını beta testi yapmak için ya da sadece kozmetik DLC'leri kitlesel fonlama destekçilerine dağıtmak için istemektir. Sorularınız varsa lütfen destek talebi göndererek bizimle irtibata geçin.
 • Eğer aynı teklifi Steam müşterilerine de sağlamayacaksanız Steam anahtarlarını ücretsiz olarak dağıtmamalısınız (mesela Steam'de ücretli olan oyunu ücretsiz olarak dağıtmak gibi). Buna çok küçük olmayan (100'ün üstünde Steam anahtarı içeren) promosyon amaçlı çekilişler de dâhildir.
 • Diğer mağazalarda sunacağınız indirimleri makul bir süre içerisinde Steam'de de sunmayı planladığınız müddetçe farklı mağazalarda farklı zamanlarda Steam anahtarları için indirim sağlamanızda bir sorun yoktur.
 • Aşırı sayıda Steam anahtarı talep edip Steam müşterilerine bu anahtarların satış fiyatına makul fiyatlar sunmuyorsanız ya da tek amacınız Steam anahtarı satmak ise ve Steam müşterilerine iyi fiyatlar sunmuyorsanız, anahtar talebiniz reddedilebilir ve anahtar talep etme ayrıcalığınızı kaybedebilirsiniz.

Steam anahtarı taleplerinin incelenme sürecinde ürünün Steam'de gördüğü ilgi seviyesini, o ürün için önceden verilmiş ve etkinleştirilmiş anahtarların sayısını ve talep edilen ek anahtar sayısını dikkate alırız. Geliştirici tarafından Steam'de belirlenen ürün fiyatı, ürüne ait anahtarların satış fiyatına göre daha dezavantajlı bir durum sunuyorsa, o anahtar talebi genellikle reddedilir. Örneğin, çıktığından bu yana sadece yüzlerce ürün satmış bir oyun için on binlerce veya daha fazla anahtar talep edilmişse, bu talep reddedilir.

Lütfen unutmayın: Steam anahtarlarını satma veya dağıtma konusunda anahtarlar elinize geçmeden veya bir onay almadan önce yaptığınız herhangi bir anlaşma, Valve'ı bu anahtarları sağlamak zorunda bırakmaz. Size yardımı olacaksa, Steam anahtarı taleplerinizi önceden incelemekten memnuniyet duyarız. Bunun için bir destek talebi göndererek bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Valve Steam anahtarı taleplerini reddetme hakkını saklı tutar.

Steam Anahtarı İstatistikleri

Uygulamanızın açılış sayfasına gidip "Steam Ürün Anahtarı Talep Et"i seçerek uygulamanızın Steam anahtar geçmişine bakabilirsiniz. Anahtar İstatistikleri bölümünde uygulamanızı içeren tüm demetlere ait toplam etkinleştirilmiş ve etkinleştirilmemiş anahtar sayılarının yanı sıra "Steam Anahtarlarını Yasakla veya Devre Dışı Bırak" aracıyla iptal edilmiş anahtarların sayısını da görebilirsiniz.

keystats.JPG

Kitlesel Fonlamalar (Crowdfunding) için Kullanılacak Steam Anahtarları


Steam anahtarlarını kitlesel fonlama ödülleri olarak verebilir ve destekçilerinize ürününüze erişim vermek için kullanabilirsiniz. Kitlesel fonlama kampanyanızın bir ödülü olarak Steam anahtarı sunmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yönergeleri dikkatlice inceleyin.

 • Steam anahtarları sadece hâlihazırda Steam'de dağıtımı onaylanmış ürünlerde bir ödül olarak duyurulabilir. Bu, bir Steamworks partneri olarak katılmış olmanız ve ürün için uygulama kredisine veya AppID'sine sahip olmanız gerektiği anlamına gelir. Steam Dağıtımı Sözleşmesi'ne tâbi olmayan ürünleri pazarlarken Valve veya Steam logolarını kullanamazsınız.

 • Destekçiler için anında erişim Steam anahtarları ve alfa/beta erişimi: Oyuncuların oyununuzu önceden Steam'de denemelerine izin vermek için az sayıda anında erişim anahtarı isteyebilirsiniz. Bu anahtarlarla en sadık kitlesel fon destekçilerinizi ödüllendirebilir ve oyununuzun çıkmadan test edilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu amaçla talep edebileceğiniz anında erişim/beta anahtarı sayısı genellikle en fazla 2500'dür. Kitlesel fonlama kampanyanız esnasında destekçilerinize 2500'den fazla anında erişim/beta anahtarı sözü vermemelisiniz.
  • Kitlesel fonlama kampanyalarının zaman sınırı olmalıdır.
  • Kalan destekçi ödüllerini yerine getirmek için varsayılan anahtarlar talep edebilirsiniz. Bu anahtarlar, oyun Steam'de çıktığında oyuna erişim sağlar.
  • Kitlesel fonlama destekçileriniz için daha geniş kapsamlı bir oyun testi yapmanız mı gerekiyor? Steam Playtest özelliğini kullanmayı göz önünde bulundurun. Steam Playtest uygulamanız için anahtar talep edebilir ve bunları destekçilerinize dağıtabilirsiniz. Steam Playtest için üretilen Steam anahtarlarını doğrudan müşterlerinize satmanız hiçbir koşul altında uygun değildir.

STEAM ANAHTARLARINI TALEP ETMEK VE KULLANMAK

Anahtar Talep Etmek

Anahtar talep etmek için uygulamanızın Steamworks açılış sayfasında yer alan "Steam Ürün Anahtarı Talep Et" butonuna tıklayın ve adımları takip edin. Eğer bu butonu göremiyorsanız hesabınızda "Steam Anahtarı Üretme" izni yoktur. İzinlere dair daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Anahtarları Almak

Talep sonuçlandıktan sonra uygulamanızın Steamworks'teki açılış sayfasına gidip "Steam Ürün Anahtarı Talep Et"e tıklayarak anahtarları alabilirsiniz. Anahtarları, içinde bir metin dosyasının yer aldığı zip dosyası olarak indirebilirsiniz. Anahtarları sadece talep eden kullanıcı indirebilir.

Anahtarları Etiketlemek

İleride takip edebilmeniz için anahtarlarınızı doğru bir şekilde etiketlemeniz oldukça önemlidir. Örneğin eğer Fransa'da perakende olarak satılmasını istediğiniz bir anahtar seti varsa bunları Fransa ile etiketleyebilirsiniz. Bu, ürününüzün diğer mağazalardaki satışını takip edebilmek için kullanabileceğiniz oldukça değerli bir takip aracıdır.

Anahtarları Sorgulamak

Eğer bir ürün anahtarını sorgulamak istiyorsanız bunu Steam Anahtarı Sorgula sayfasına giderek yapabilirsiniz. Tek seferde sadece bir adet anahtar sorgulayabileceğinizi lütfen unutmayın. Sadece "Steam Ürün Anahtarı Üretme" iznine sahip hesaplar anahtar sorgulaması yapabilir. Ek olarak, sadece kendi talep ettiğiniz anahtar serisindeki anahtarları ya da Steam anahtarı izinlerine sahip olduğunuz bir AppID'yi içeren demet için talep etmiş olduğunuz anahtarları sorgulayabilirsiniz. Eğer izniniz olmayan ya da geçersiz bir Steam anahtarını sorgulamaya çalışırsanız geçersiz anahtar uyarısı alırsınız.

Anahtarları Yasaklamak

Bir Steam anahtarını veya Steam anahtarı serisini yasaklamanız gereken bazı durumlar olabilir. Bu durumlara dair daha fazla bilgiyi ''Steam Anahtarı Yasakla'' sayfasından okuyabilirsiniz. En yaygın durumlara örnek olarak kullanılmamış anahtarları iptal etmek, kapalı beta kullanıcılarının erişimlerini iptal etmek ve iade edilmiş anahtarları iptal etmek verilebilir.

Eğer yasaklamak istediğiniz ürün anahtarları varsa bunu Steam Anahtarlarını Yasakla veya Devre Dışı Bırak sayfasına giderek yapabilirsiniz.

Anahtar sorgulamada olduğu gibi, sadece izinlerinizin olduğu anahtarları yasaklayabilirsiniz. Sürecin ikinci adımında bir serideki tüm anahtarları ya da henüz etkinleştirilmemiş anahtarları yasaklamayı seçebilirsiniz.

Gerçek müşterilerin erişimlerini ellerinden alabileceğiniz için lütfen ürün anahtarlarını yasaklarken çok dikkatli olun.

Mevcut kullanıcıların anahtarlarını yasaklayarak onların erişimlerini (örneğin beta sürümünün bitmesi) veya çalınmış ya da sahtekarlıkla satın alınmış anahtarları iptal edebilirsiniz.

Yasaklayacak çok fazla sayıda anahtarınız varsa bunları metin dosyası başına 10 bin adet gelecek şekilde ayırabilirsiniz. "Steam Anahtarlarını Yasaklama Sayfası" yüksek sayıdaki anahtar yığınlarını işleyebilir fakat anahtarların yasaklanması gerçekleştiğinde bir zaman aşımı hatası verebilir.

Steam Anahtarlarına Dair Faydalı İpuçları

 • Azar azar anahtar talebinde bulunun.
  İhtiyacınız olan anahtar adedini dikkatli düşünün. Perakende partneriniz çok fazla anahtar talep etse bile az miktarda anahtarla başlayıp ihtiyaç duydukça daha fazlasını talep etmeniz daha iyi olacaktır. Üçüncü taraf dağıtıcılara makûl sınırlar içerisinde ihtiyaç duyabilecekleri kadar anahtar verin. Böylelikle siz veya dağıtımcılarınızdan biri bir hata yapar ya da bu anahtarların başına bir şey gelirse, çok fazla çalınan anahtarla uğraşmayacağınız için çok başınız ağrımaz. Anahtarlara nakit para muamelesi yapmalısınız.

 • Steam anahtarlarınızla dikkatli olun.
  Anahtar almak için basın mensubu ya da mağaza taklidi yapan ve aldıkları anahtarları tekrar satışa çıkaran dolandırıcılar olduğuna dair birçok rapor aldık.

 • Ön Siparişler
  Eğer ürününüzü Steam dışında farklı bir yerde ön siparişe çıkardıysanız ve bu ön sipariş sonucu kullanıcıya bir Steam ürün anahtarı veriliyorsa, verilen bu anahtarlar ürünü, ürün Steam'de satışa çıktığı zaman etkinleştirebilmelidir. Ayrıca, Steam müşterilerine, Steam anahtarı müşterilerine kıyasla daha kötü bir fiyat sunmamalısınız.

 • Beta Testi
  Anahtarlar sayesinde test veya kapalı alfa/beta erişimi için oyuncuları erkenden oyuna dâhil edebilirsiniz. Fakat oyununuzu istek listesine almış bir oyuncu, bu anahtarlardan birini etkinleştirdiğinde oyununuzun, listesinden çıkarılacağını aklınızda bulundurun. Eğer birkaç binden daha fazla anında erişim anahtarını gerektirecek daha büyük bir beta gerçekleştirmeyi planlıyorsanız bunun için Steam Playtest özelliğini kullanmanız gerekecektir. Bu özellik hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 • Steam Anahtarları ve Markalama Gereksinimleri
  Eğer Steam anahtarlarını Steam dışında farklı yerlerde satmak veya dağıtmak için talep ediyorsanız, şu markalama yönergelerini takip etmeniz gereklidir.

  Oyununuz Erken Erişim'deyse Steam Erken Erişim Markalama Gereksinimleri'nde belirtilen unsurları dâhil etmelisiniz.

SSS


S: Oyunum için kaç tane Steam anahtarı alabilirim?
C: Steam'de çıkış yapan oyun ve uygulamalar, perakende satışları ve diğer mağazalara dağıtımı desteklemek için 5 bine kadar varsayılan Steam anahtarı alabilir. Bu sayı geçildikten sonra yapılacak her Steam anahtarı talebi, ayrı olarak değerlendirilir.

Anında erişim (beta) anahtarları genel olarak 2 bin 500'le sınırlıdır.
 • Oyununuz çıkmadan önce daha geniş çaplı bir beta testi düzenlemek istiyorsanız lütfen Steam Playtest özelliğini kullanın. Playtest uygulamanız için Steam anahtarı talep edebilirsiniz.

S: Anahtar talebim neden reddedildi?
C: Steam anahtarı taleplerinin incelenme sürecinde ürünün Steam topluluğu arasındaki popülaritesini, o ürün için önceden verilmiş ve etkinleştirilmiş anahtarların sayısını ve talep edilen ek anahtar sayısını dikkate alırız. Geliştirici tarafından Steam'de belirlenen ürün fiyatı, ürüne ait anahtarların satış fiyatına göre daha dezavantajlı bir durum sunuyorsa, o anahtar talebi genellikle reddedilir.

Talebiniz, içeriğe anında erişim sağlayan anında erişim anahtarı talebi olduğu için rededilmiş olabilir. Anında erişim (beta) anahtarları genel olarak 2 bin 500'le sınırlıdır.

S: Anında erişim anahtarlarım uygulama çıktıktan sonra kullanılmaz hâle gelir mi?
C: Hayır. Anahtarlar otomatik olarak kullanılamaz hâle gelmez. Oyun çıkmadan önce beta anahtarı etkinleştirmiş oyuncular oyuna sahip olmaya devam eder. Kapalı beta sonrasında erişimi iptal etmeniz gerekiyorsa lütfen yukarıdaki Anahtarları Yasaklamak kısmını okuyun.