Steamworks Belgeleri
Steam Anahtarları

Genel Bakış

Steam anahtarları, oyun geliştiricilerin oyunlarını diğer çevrimiçi ve perakende mağazalarda satmasına olanak tanıyan araçlardır. Steam anahtarları ücretsizdir ve müşteriler bu anahtarı Steam'de etkinleştirerek ürünün lisansını elde edebilirler.

Valve'ın Steam anahtarlarını kullanan müşterilere sağladığı bant genişliği ve hizmetlerle lisansı doğrudan Steam üzerinden alan kişilere sağladığı bant genişliği ve hizmetler aynıdır. Sizden istediğimiz tek şey Steam anahtarını Steam dışı yerlerden satın alan müşterilere gösterdiğiniz aynı tavrı Steam müşterilerine de göstermenizdir. Steam üzerinde anahtar oluşturmanın bir ücreti yoktur; ancak partnerlerimizden bu hizmeti sağduyulu kullanmalarını bekliyoruz.

Anahtarların müşteri tarafında nasıl işlediğiyle ilgili daha fazla bilgi almak için müşteriler için hazırlanan destek sitemizdeki şu makaleyi ziyaret edebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=V0tRQgNiQMo

Anahtar Türleri

Anahtarlar aşağıdaki şu paket türleriyle ilişkilendirilebilir:
 • Standart
  Bu, Steam'deki en yaygın anahtar türüdür ve genellikle bir mağaza veya Steam Anahtarı paketiyle ilişkilidir. Bu anahtarlar perakende satış kutuları ve diğer sitelerde satış için uygundur. Bu anahtarlar Steam'de yayınlanan ve oynanabilir olarak işaretlenmiş ürünleri kullanılabilir yapar.
 • Anında Erişim
  Bu anahtarlar Steam'de henüz yayınlamamış bir ürüne anında erişim verir. Anında Erişim anahtarları küçük çaplı beta testleri, basın ve nüfuz sahibi kişiler içindir. Talepler, talep başına değerlendirilir. Genellikle bu anahtarlardan 1000 adet kadarı bu iş için yeterlidir. Anında Erişim anahtarları hiçbir şekilde bir şey karşılığında satılmamalıdır.
 • Geliştirici Erişimi (veya "devcomp")
  Bu anahtarlar sadece geliştiricilerin kullanımı içindir. Geliştiricilere otomatik olarak ürüne erişim vermek için kullanılır. Birkaç düzineden fazla Geliştirici Erişimi anahtarına ihtiyacınız olmamalıdır.
  NOT: Geliştirici Erişimi anahtarları müşterilere asla verilmemelidir.

Steam Kuralları ve Yönergeleri

 • Anahtarları diğer mağazalarda satarken satış tavrınız Steam'dekine benzer olmalıdır. Steam müşterilerine daha kötü bir teklif sunmamalısınız.

 • Diğer mağazalarda sunacağınız indirimleri makûl bir süre içerisinde Steam'de de sunmayı planladığınız müddetçe farklı mağazalarda farklı zamanlarda indirim sağlamanızda bir sorun yoktur.

 • Oyunun ilerleyen zamanlarında bazen oyununuzu bir paket veya abonelikle sunmak mantıklı bir seçenek olabilir. Oyununuzun sunulduğu paketteki/abonelikteki algılanan fiyatı, oyunu Steam'de tek başına veya indirimli bir şekilde satmaya razı olacağınız bir fiyat olmalıdır. Bunları diğer herhangi bir indirim türü olarak düşünebilirsiniz. Bir yerde çok agresif bir teklif sunarsanız, bu teklifi diğer yerlerde de sunmalısınız. Müşterilerin Steam mağazasında daha kötü teklifler gördüğü durumların önüne geçmek istiyoruz. Eğer belirli bir indirim durumuyla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa bizimle geliştirici destek aracını kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

 • Eğer aynı teklifi Steam müşterilerine de sağlamayacaksanız Steam anahtarlarını ücretsiz olarak dağıtmamalısınız. Eğer Steam'de bir çekiliş düzenlemek istiyorsanız lütfen bir talep gönderin.

 • Steam anahtarları toptan satılmamalıdır. Örnek vermek gerekirse, oyununuzun kopyalarını yüksek miktarda bir arada düşük fiyata satan sitelerde satmamalısınız. Aynı paketin birden fazla alınması durumunda bunları daha düşük fiyata satan sitelerdeki paketlere oyununuzu koymamalısınız.

 • Anahtar talebi haklarını suistimal eden veya Steam müşterilerine dezavantaj sağlayan partnerlerden gelen anahtar isteklerini reddetme ya da anahtar talep haklarını geri alma hakkımız saklıdır.

 • Eğer aşırı sayıda anahtar talep ettiğinizi ve Steam müşterilerine iyi bir teklif sunmadığınızı tespit edersek isteğinizi reddedebiliriz.

 • Sadece Steam dışında anahtar satan ve Steam müşterilerine iyi bir teklif sunmayan partnerlerin anahtar talebi haklarını geri alma hakkımız saklıdır.

  Anahtarlar aşağıdakiler için üretilemez:
  • "Ücretsiz" ürünler
   Eğer ücretsiz paketler veya hiç indirime girmeyen bir şeyler (etkinlik çekilişleri, özel promosyonlar, vb.) için ücretsiz anahtar vermek istiyorsanız lütfen Valve ile irtibata geçin.
  • Steam Paketleri
   Steam paketleri için Steam anahtarları üretilemez. Paketteki her uygulama için ayrıca anahtar üretmelisiniz.

  Anahtarları Kullanmak

  Anahtar İstemek

  Anahtarlar Steamworks portalı üzerinden istek gönderilerek alınır. Anahtar istemek için uygulamanızın Steamworks açılış sayfasında yer alan "Steam Ürün Anahtarı Talep Et" butonuna tıklayın. Eğer bu butonu göremiyorsanız hesabınızda "Steam Anahtarı Üretme" izni yoktur.
  NOT: Yüksek miktardaki anahtar talepleri tamamlanmadan önce Valve tarafından incelenir.

  Anahtarları Almak

  Talep sonuçlandıktan sonra uygulamanızın Steamworks'teki açılış sayfasına gidip "Steam Ürün Anahtarı Talep Et"e tıklayarak anahtarları alabilirsiniz. Anahtarları, içinde bir metin dosyasının yer aldığı zip dosyası olarak indirebilirsiniz. Anahtarları sadece talep eden kullanıcı indirebilir.

  Anahtarları Etiketlemek

  İleride takip edebilmeniz için anahtarlarınızı doğru bir şekilde etiketlemeniz oldukça önemlidir. Örneğin eğer Fransa'da perakende olarak satılmasını istediğiniz bir anahtar seti varsa bunları Fransa ile etiketleyebilirsiniz. Bu, ürününüzün diğer mağazalardaki satışını takip edebilmek için kullanabileceğiniz oldukça değerli bir takip aracıdır. Etiketlenmemiş anahtar talepleri reddedilebilir.

  Anahtarları Sorgulamak

  Eğer bir ürün anahtarını sorgulamak istiyorsanız bunu Steam Anahtarı Sorgula sayfasına giderek yapabilirsiniz.

  Sadece "Steam Ürün Anahtarı Talep Et" iznine sahip hesapların anahtar sorgulaması yapabileceğini aklınızda bulundurun. Ayrıca, sadece sizin talep ettiğiniz anahtar serisindeki anahtarları ya da anahtar izinlerine sahip olduğunuz bir appID'yi içeren anahtarları sorgulayabilirsiniz. Eğer izniniz olmayan bir ya da geçersiz bir anahtarı sorgulamaya çalışırsanız geçersiz anahtar uyarısı alırsınız.

  Anahtarları Yasaklamak

  Eğer yasaklamak istediğiniz ürün anahtarları varsa bunu Steam Anahtarı Yasakla sayfasına giderek yapabilirsiniz.

  Anahtar sorgulamada olduğu gibi bunda da sadece izinlerinizin olduğu anahtarları yasaklayabilirsiniz. Sürecin ikinci adımında bir serideki tüm anahtarları ya da henüz etkinleştirilmemiş anahtarları yasaklamayı seçebilirsiniz. Gerçek müşterilerin erişimlerini ellerinden alabileceğiniz için lütfen ürün anahtarlarını yasaklarken çok dikkatli olun.

  Mevcut kullanıcıların anahtarlarını yasaklayarak onların erişimlerini (örneğin beta sürümünün bitmesi) veya çalınmış ya da sahtekarlıkla satın alınmış anahtarları iptal edebilirsiniz. Yasaklanan anahtarların yasaklamaları geri alınamaz.

  Yasaklayacak çok fazla sayıda anahtarınız varsa bunları metin dosyası başına 10 bin adet gelecek şekilde ayırabilirsiniz. "Steam Anahtarlarını Yasaklama Sayfası" yüksek sayıdaki anahtar yığınlarını işleyebilir fakat anahtarların yasaklanması gerçekleştiğinde bir zaman aşımı hatası verebilir.

  Ek Yönergeler

  • Azar azar anahtar talebinde bulunun.
   İhtiyacınız olan anahtar adedini dikkatli düşünün. Az miktarda anahtarla başlayıp ihtiyaç duydukça daha fazla istemeniz daha iyi olacaktır. Üçüncü taraf dağıtıcılara makûl sınırlar içerisinde ihtiyaç duyabilecekleri kadar anahtar verin. Eğer siz veya dağıtımcılarınızdan biri bir hata yapar ya da bu anahtarların başına bir şey gelirse, çok fazla çalınan anahtarla uğraşmayacağınız için çok başınız ağrımaz. Anahtarlara nakit para muamelesi yapmalısınız.

  • Steam anahtarlarınızla dikkatli olun.
   Anahtar almak için basın mensubu ya da mağaza taklidi yapan ve aldıkları anahtarları tekrar satışa çıkaran birçok sahtekâr olduğuna dair rapor aldık.

  • Ön siparişler.
   Geliştiricilerin Steam'de ön sipariş teklifi sunmalarını pek tavsiye etmiyoruz. Eğer ürününüzü Steam dışında farklı bir yerde ön siparişe çıkardıysanız ve bu ön sipariş sonucu kullanıcıya bir Steam ürün anahtarı veriliyorsa, verilen bu anahtarlar ürünü, ürün Steam'de satışa çıktığı zaman etkinleştirebilmelidir.

  • Beta testi.
   Anahtarlar sayesinde test veya kapalı alfa/beta erişimi için oyuncuları erkenden oyuna dâhil edebilirsiniz. Fakat oyununuzu istek listesine almış bir oyuncu, bu anahtarlardan birini etkinleştirdiğinde oyununuzun, listesinden çıkarılacağını aklınızda bulundurun. Eğer birkaç bin yayınlanmayı geçersiz kılma anahtarını gerektirecek daha büyük bir beta gerçekleştirmeyi planlıyorsanız bunun için Steam Playtest özelliğini kullanmanız gerekecektir. Bu özellik hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

  • Steam dışı paketleri.
   Anahtarları kullanarak ürününüzü Steam dışındaki yerlerde paketlerle dağıtıma sunabilirsiniz. Geliştiricilerden duyduğumuz kadarıyla yaşam döngülerinin oldukça ilerisinde olan oyunlar için istediğin kadar öde paketleri gayet güzel bir gelir fırsatı sağlıyor.

   Ürün anahtarlarının dağıtıldığı her sistemde olduğu gibi, paketi satın alan kişilerin ürününüzün anahtarlarını sizin sattığınız tam fiyatın daha da altında satmaları riski mevcuttur. Bir pakete katılmak tıpkı oyununuza çok yüksek indirim yapmak gibidir ve bu, ileride yapacağınız promosyonların etkisini azaltabilir. Ayrıntılı bilgi için lütfen İndirimler ve Promosyonlar için En İyi Yöntemler belgelendirmesine göz atın.

  • Crowdfunding (Kitlesel fonlama).
   Anahtarları kitlesel fonlama ödülleri için ve destekçilerinize vermek için kullanabilirsiniz. Oyun çıkmadan önce eğer isterseniz destekçilerinize beta anahtarı da verebilirsiniz ancak bu anahtarlara sadece destekçileriniz sahip olmalıdır ve beta erişimi Steam aracılığıyla satışa sunulmadığı müddetçe, bu anahtarlar kitlesel fonlama kampanyası haricinde farklı bir yerde satılmamalıdır.

   Steam anahtarları sadece Steam dağıtımı garantilenmiş ürünlerde bir ödül olarak sunulabilir. Steam Dağıtımı Sözleşmesi'ne tâbi olmayan ürünleri pazarlarken Valve veya Steam logolarını kullanamazsınız. Bitiş tarihi olmayan kitlesel fonlama kampanyalarında Steam anahtarlarını eğer ancak ürününüz Steam'de, kampanyada satılandan daha yüksek bir fiyata satılmıyorsa satabilirsiniz. Steam anahtarlarını ürününüzün beta veya erken erişim sürümü için satıyorsanız aşağıda belirtilen erken erişim gereksinimlerini sağlamalısınız.

  • Anahtarlar ve erken erişim ürünleri.
   Eğer Steam anahtarlarını ürününüzün Erken Erişim sürümünü Steam dışında farklı yerlerde satmak veya dağıtmak için talep ediyorsanız satış esnasında Steam Erken Erişim Markalama Gereksinimleri'nde belirtilen unsurları dâhil etmek durumundasınız.

   Steam anahtarlarını farklı sitelerde satabilmeniz için ürün eş zamanlı olarak Steam'de satışta olmalıdır ve fiyatı diğer sitelerdekinden daha yüksek olmamalıdır.
  NOT: Valve anahtar taleplerini reddetme hakkını saklı tutar.

  SSS


  S: Ürünümü test etmek için anahtarları nasıl kullanabilirim?
  C: Ürün anahtarlarını kullanarak test düzenlemek hakkında daha fazla bilgi için lütfen Steam'de Test Yapmak belgelendirmesine bakın. Veya anahtar kullanmadan harici bir beta da yürütebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Steam Playtest belgelendirmesine bakabilirsiniz.

  S: Kaç adet anahtar talep edebilirim?
  C: İstediğiniz kadar anahtar talep edebilirsiniz fakat talepler Steam müşterilerine âdil davranıldığından ve anahtarların suistimal edilmediğinden emin olmak için tek tek Valve çalışanları tarafından incelenir.

  S: Anahtar talebim neden reddedildi?
  C: Talebiniz, talep ettiğiniz anahtar miktarından ötürü reddedilmiş olabilir. Eğer aşırı sayıda anahtar talep ettiğinizi ve Steam müşterilerine iyi bir teklif sunmadığınızı tespit edersek isteğinizi reddedebiliriz.

  Yahut talebiniz, anında erişim içeren bir paket için olduğundan ötürü reddedilmiş olabilir. Anında erişim anahtarları etkinleştirildikleri an içeriğe hemen erişim verir. Talep, az sayıda test/promosyon/basın anında erişim anahtarı için yapılmadıysa ve anahtarlar kullanım yerlerine uygun bir şekilde etiketlenmediyse, talebiniz reddedilebilir. Anahtar talebiniz ticari maksatlıysa uygulamanızın yayınlanma durumunu geçersiz kılmayan bir paket kullanmayı ihmâl etmeyin.

  S: Oyunumun Steam sürümünü perakende olarak dağıtmak için anahtarlara ihtiyacım var mı?
  C: Bir "Gold Master" oluşturun ya da oluşturmayın, fiziksel veya dijital perakendecilere ürün anahtarlarını göndermeniz gerekecek.

  Birçok perakendeci kendini yükleyen bir uygulama paketi isteyecektir. Steam için hâlihazırda oluşturmuş olduğunuz depoları ve yükleme betiklerini kullanarak bir perakende yükleme paketi oluşturmak için SteamPipe'ı kullanın. Yükleyiciyi, markanıza uygun grafiklerle ve seslerle özelleştirebilirsiniz.

  Eğer yükleme paketini teslim edemiyor ya da teslim etmek istemiyorsanız, Steam etkinleştirme kodunu (Steam anahtarını), bu kodun Steam'de nasıl etkinleştirileceğine dair yönergeleriyle birlikte teslim edebilirsiniz.

  S: Anında erişim anahtarlarım uygulama çıktıktan sonra kullanılmaz hâle gelir mi?
  C: Hayır. Anahtarlar otomatik olarak kullanılamaz hâle gelmez. Oyun çıkmadan önce beta anahtarı kullanmış oyuncular oyuna sahip olmaya devam eder. Kapalı beta sonrasında erişimi iptal etmeniz gerekiyorsa lütfen yukarıdaki Anahtarları Yasaklamak kısmını okuyun.