Dokumentacja Steamworks
Klucze Steam

Wprowadzenie

Klucze Steam mają w założeniu być wygodnym narzędziem dla twórców gier w sprzedaży gry w innych sklepach oraz w sprzedaży detalicznej. Klucze Steam są bezpłatne i mogą być aktywowane przez użytkowników na Steam w celu uzyskania licencji na produkt.

Valve zapewnia bezpłatny ruch sieciowy i usługi klientom aktywującym klucz Steam w taki sam sposób jak klientom kupującym licencję na Steam. Prosimy o traktowanie klientów Steam nie gorzej niż kupujących klucze Steam poza Steam. Z generowaniem kluczy Steam nie wiążą się żadne opłaty, jednakże chcemy, by nasi partnerzy korzystali z tej opcji rozsądnie.

Aby uzyskać więcej informacji na temat działania kluczy u klientów, odwiedź artykuł pomocy technicznej przeznaczony dla klientów.

https://www.youtube.com/watch?v=V0tRQgNiQMo

Typy kluczy

Klucze mogą być powiązane z następującymi typami pakietów:
 • Standardowy
  Jest to najczęstszy typ klucza na Steam, zazwyczaj powiązany z pakietem sklepowym lub klucza Steam. Te klucze są odpowiednim wyborem dla pudełek w sprzedaży detalicznej oraz do sprzedaży na innych stronach. Odblokują one produkt, kiedy zostanie on wydany i oznaczony jako gotowy do grania na Steam.
 • Obejście stanu wydania
  Takie klucze są używane do zapewnienia dostępu do produktu przed jego wydaniem na Steam. Tego typu klucze przeznaczone są dla niedużych zamkniętych wersji beta oraz dla prasy lub liderów opinii. Dla tego celu najlepiej zażądać mniej niż 1000 kluczy, ale każde żądanie zostanie rozpatrzone indywidualnie. Sprzedaż tych kluczy nigdy nie jest w porządku.
 • Egzemplarz producenta
  Te klucze przeznaczone są tylko do wewnętrznego użytku dla producenta. Dają one producentom natychmiastowy dostęp do produktu. Nie potrzebujesz wielu takich kluczy.
  UWAGA: klucze egzemplarzy producenta nie powinny nigdy zostać dystrybuowane klientom.

Zasady i wytyczne kluczy Steam

 • Klucze powinny być sprzedawane w innych sklepach w podobny sposób, w jaki sprzedajesz swoją grę na Steam. Ważne jest, aby klienci Steam nie otrzymywali gorszej oferty.

 • W porządku jest dawać zniżki w różnych sklepach w różnym czasie, póki planujesz również w rozsądnym czasie stworzyć porównywalną ofertę dla klientów Steam.

 • Czasami warto oferować grę w ramach zestawu lub subskrypcji pod warunkiem, że pojawi się ona w odpowiednim momencie w cyklu życia gry. Pamiętaj, że cena w zestawie lub subskrypcji powinna być ceną, za którą jesteś gotów sprzedawać grę w samodzielnej cenie lub po zniżce na Steam. Traktuj to tak jak wszystkie inne zniżki – jeśli drastycznie obniżasz cenę w jednym miejscu, należy to też zrobić w innych. Chcemy uniknąć sytuacji, w której klienci otrzymują gorszą ofertę ze Sklepu Steam. Jeśli chcesz porozmawiać o konkretnej sytuacji, skontaktuj się z nami poprzez narzędzie pomocy dla producentów.

 • Klucze Steam nie powinny być rozpowszechniane bezpłatnie, jeśli nie oferujesz dodatkowo tej samej oferty (np. nie rozpowszechniasz gry bezpłatnie) użytkownikom Steam. Jeżeli chcesz zorganizować akcję rozdania kluczy na Steam, skontaktuj się z nami i wyślij zgłoszenie.

 • Klucze Steam nie powinny być sprzedawane hurtowo. Na przykład nie należy sprzedawać swojej gry na stronach, które oferują klientom możliwość zakupu dużej liczby kopii twojej gry po niższej cenie. Nie umieszczaj również swojej gry w zestawach na stronach, które umożliwiają użytkownikom kupowanie wielu kopii zestawu po niższej cenie.

 • Valve zastrzega sobie prawo do odrzucenia lub unieważnienia żądań kluczy dla partnerów nadużywających ich lub stawiających klientów Steam w niekorzystnym położeniu.

 • Jeśli stwierdzimy, że zażądałeś(-aś) dużej liczby kluczy i nie oferujesz klientom Steam dobrej oferty, możemy odrzucić twoje żądanie.

 • Zastrzegamy sobie prawo do wycofania zgody na żądanie kluczy od partnerów, których jedynym celem jest sprzedaż kluczy Steam, a nie oferowanie uczciwych ofert użytkownikom Steam.

  Klucze nie mogą być generowane dla następujących produktów:
  • „Darmowe” produkty
   Jeśli chcesz rozdać klucze do darmowego pakietu lub produktu, który nigdy nie wejdzie do sprzedaży (akcje rozdawania kluczy, specjalne promocje itp.), skontaktuj się z Valve.
  • Zestawy Steam
   Klucze nie mogą być generowane dla zestawów Steam. Musisz wygenerować klucze dla poszczególnych aplikacji w zestawie.

  Użycie kluczy

  Żądanie kluczy

  Klucze można uzyskać poprzez zażądanie ich na stronie Steamworks. Aby zażądać kluczy, kliknij przycisk „Zażądaj kluczy produktów na Steam” na stronie docelowej twojej aplikacji w Steamworks. Jeśli nie widzisz tego przycisku, oznacza to, że twoje konto nie posiada uprawnień do generowania kluczy Steam.
  UWAGA: żądania dla dużych ilości kluczy będą ręcznie sprawdzane przez Valve.

  Uzyskiwanie kluczy

  Po przetworzeniu żądania klucze można uzyskać, klikając „Zażądaj kluczy produktów na Steam” na stronie docelowej twojej aplikacji w Steamworks. Klucze są dostępne do pobrania jako plik zip zawierający zwykły plik tekstowy. Klucze są dostępne do pobrania jedynie przez użytkownika, który ich zażądał.

  Tagowanie kluczy

  Ważne, aby wybrać odpowiednie tagi do kluczy, aby móc je łatwo śledzić w przyszłości. Jeśli na przykład żądasz partii kluczy do sprzedaży detalicznej we Francji, możesz wybrać tag „Francja”. Jest to przydatny mechanizm śledzenia sprzedaży twojego produktu w innych sklepach. Nieotagowane żądania kluczy mogą zostać odrzucone.

  Zapytania o klucze

  Jeżeli musisz znaleźć klucz produktu, możesz to zrobić na stronie zapytań o klucz.

  Pamiętaj, że tylko konta, które posiadają uprawnienia do żądania kluczy produktów na Steam, będą mogły sprawdzać te informacje. Możesz znaleźć tylko klucz produktu znajdujący się w zażądanej przez ciebie partii kluczy lub jeśli zawiera on ID aplikacji, do których masz uprawnienia dla kluczy. Jeśli spróbujesz sprawdzić klucz produktu, do którego nie masz uprawnień lub jest nieprawidłowy, otrzymasz informację, że dany klucz jest nieprawidłowy.

  Blokowanie kluczy

  Jeśli chcesz zablokować klucze produktów, możesz to zrobić poprzez tę stronę.

  Podobnie jak w przypadku zapytania o klucz, możesz zablokować klucz produktu tylko, jeśli posiadasz do niego uprawnienia. W drugim kroku procesu możesz wybrać, czy chcesz zablokować wszystkie klucze w partii, czy po prostu klucze, które nie zostały jeszcze użyte. Zachowaj ostrożność podczas blokowania kluczy, gdyż możesz odebrać dostęp prawowitym klientom.

  Możesz zablokować klucze, by odebrać dostęp prawowitym klientom (np. jeżeli zakończyła się beta) lub unieważnić je, jeżeli zostały skradzione lub zakupione w wyniku oszustwa. Gdy klucz zostanie zablokowany, nie będzie możliwe odblokowanie go.

  Jeżeli masz wiele kluczy do zablokowania, spróbuj je podzielić na grupy składające się z 10 tysięcy kluczy na plik tekstowy. Strona blokowania kluczy Steam przetworzy większe zbiory, ale może pojawić się błąd przekroczenia czasu operacji po faktycznym zablokowaniu kluczy.

  Dodatkowe wytyczne

  • Żądaj kluczy w małych partiach.
   Pomyśl dokładnie, ilu kluczy potrzebujesz. Być może najpierw będziesz pracować z mniejszą liczbą kluczy, a następnie zażądasz ich więcej, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Dostarczaj zewnętrznym dystrybutorom tyle kluczy, ile mniej więcej potrzebują. Jeżeli ty lub jeden z dystrybutorów popełni błąd lub coś stanie się z tymi kluczami, to znacznie lepiej wyjdziesz z takiej sytuacji, w której nie musisz martwić się o dużą liczbę skradzionych kluczy. Ogólnie należy traktować je jak gotówkę.

  • Bądź ostrożny ze swoimi kluczami Steam.
   Słyszeliśmy o wielu sytuacjach, w których oszuści podszywają się pod dziennikarzy w celu zdobycia kluczy, a następnie odsprzedają te klucze dla zysku.

  • Przedsprzedaż.
   Zazwyczaj odradzamy oferowania gier w przedsprzedaży na Steam. Jeśli oferujesz swój produkt w przedsprzedaży poza Steam, a przedsprzedaż zapewnia użytkownikowi klucz produktu Steam, klucz ten musi odblokować produkt w tym samym czasie, kiedy produkt staje się dostępny w sprzedaży na Steam.

  • Beta testy.
   Takie klucze to świetny sposób na przetestowanie wersji alfa lub beta gry dla niewielkiego grona osób. But note that if a player has your game on their wishlist when they activate one of these keys, it will remove your game from their wishlist. If you plan to run a larger beta that requires more than a few thousand release override keys, you'll need to use the Steam Playtest feature. You can learn more about this feature here.

  • Zestawy poza Steam.
   Za pomocą kluczy możesz swobodnie dystrybuować swój produkt przez zestawy poza Steam. Od wielu producentów nauczyliśmy się, że zestawy w stylu „zapłać, ile chcesz” mogą być świetnym źródłem dochodu na późnym etapie cyklu życia produktu.

   Podobnie jak w przypadku każdego systemu, który dystrybuuje twoje klucze produktu, istnieje znaczne ryzyko, że nabywcy takich zestawów odsprzedadzą klucze twojego produktu po niższej cenie. Włączenie produktu do zestawu jest podobne do sprzedaży z bardzo dużą zniżką, co może zmniejszyć skuteczność przyszłych promocji. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą dokumentacją dotyczącą najlepszych praktyk dotyczących zniżek.

  • Finansowanie społecznościowe (crowdfunding).
   Klucze mogą być użyte w celu wypełnienia celów finansowania społecznościowego oraz zapewnienia dostępu do produktu twoim sponsorom. Dostarczenie sponsorom kluczy do beta testów przed wydaniem jest OK, ale tylko oni powinni otrzymać te klucze – nie powinny być one odsprzedawane poza kampanią crowdfundingową, chyba że twoja beta jest również dostępna w sprzedaży na Steam.

   Klucze Steam mogą być używane tylko jako nagroda dla produktów, których dystrybucja za pośrednictwem Steam została już potwierdzona. Nie wolno używać logo Valve ani Steam do promowania produktu, który nie jest objęty Umową dystrybucyjną Steam. W przypadku trwającej kampanii crowdfundingowej bez ustalonej daty zakończenia klucze Steam mogą być sprzedawane tylko wtedy, gdy produkt jest dostępny również na platformie Steam w cenie nieprzekraczającej ceny ustalonej w kampanii. Jeśli sprzedajesz klucze Steam do wersji beta albo do wczesnego dostępu dla twojego produktu, musisz postępować zgodnie z wymaganiami wczesnego dostępu określonymi poniżej.

  • Klucze i tytuły z wczesnym dostępem.
   Przy żądaniu kluczy Steam do dystrybucji lub sprzedaży twojego produktu ze wczesnym dostępem poza Steam musisz zawrzeć materiały określone w Wymaganiach marki Steam dot. wczesnego dostępu.

   Należy pamiętać, że klucze Steam nie mogą być sprzedawane na innych stronach, chyba że produkt jest również dostępny w sprzedaży na Steam za cenę nie wyższą niż oferowana w innej usłudze lub stronie.
  UWAGA:Valve zastrzega sobie prawo do odrzucenia żądań kluczy.

  Najczęściej zadawane pytania


  P: Jak mogę użyć kluczy do testowania mojego produktu?
  O: Zobacz dział dotyczący testowania na Steam, aby dowiedzieć się więcej o testowaniu z kluczami produktu. Alternatywnie możesz rozpocząć zewnętrzną betę bez kluczy – sprawdź dokumentację Steam Playtest, by uzyskać więcej informacji.

  P: Ile kluczy mogę zażądać?
  O: Możesz zażądać tyle kluczy, ile potrzebujesz, ale twoje żądanie zostanie rozpatrzone indywidualnie przez pracowników Valve, aby upewnić się, że klienci Steam są traktowani sprawiedliwie, a klucze nie są nadużywane.

  P: Dlaczego moje żądanie kluczy zostało odrzucone?
  O: Twoje żądanie mogło zostać odrzucone ze względu na ilość zażądanych kluczy. Jeśli stwierdzimy, że zażądano ekstremalnie dużej liczby kluczy i nie oferujesz klientom Steam dobrej oferty, możemy odrzucić twoje żądanie.

  Mogliśmy również odrzucić żądanie, ponieważ dotyczyło ono pakietu, który zawiera obejście stanu wydania. Klucze obejścia stanu wydania dają natychmiastowy dostęp do gry od razu po aktywacji. Żądanie może zostać odrzucone, chyba że partia kluczy dla celów testowych, promocji lub przekazania prasie jest mała i posiada odpowiednie tagi. Jeżeli żądanie kluczy jest przeznaczone do użytku komercyjnego, upewnij się, że używasz pakietu, który nie posiada obejścia stanu wydania twojej aplikacji.

  P: Czy potrzebuję kluczy do dystrybucji mojej gry w wersji Steam w sprzedaży detalicznej?
  O: Niezależnie od tego, czy masz gold mastera gry, czy nie, wciąż będziesz potrzebować kluczy produktu dla wszelkiej sprzedaży detalicznej i cyfrowej.

  Wielu sprzedawców będzie chciało pakietu automatycznie instalującego aplikację. Użyj SteamPipe, aby stworzyć pakiet instalacyjny do sprzedaży detalicznej w oparciu o magazyny zawartości oraz skrypt instalacyjny, który został już przez ciebie utworzony dla Steam. Możesz spersonalizować instalator, dodając własną grafikę i dźwięki odpowiednie dla twojej marki.

  Jeśli nie możesz lub nie chcesz dostarczyć pakietu instalacyjnego, możesz po prostu podać kod aktywacyjny Steam (czyli klucz Steam) wraz z instrukcjami aktywacji na Steam.

  P: Czy moje klucze obejścia stanu wydania utracą ważność, gdy aplikacja zostanie wydana?
  O: Nie, klucze nie tracą ważności automatycznie. Każdy gracz, który aktywował klucz bety przed wydaniem gry, zatrzyma ją. Jeżeli musisz wycofać dostęp po zamkniętej becie, sprawdź sekcję o blokowaniu kluczy powyżej.