Dokumentacja Steamworks
Klucze Steam

Wprowadzenie

Klucze steam mają być wygodnym narzędziem dla twórców, aby sprzedawać grę w innych sklepach oraz w sprzedaży detalicznej. Klucze Steam są bezpłatne i mogą być aktywowane przez użytkowników na Steamie w celu uzyskania licencji na produkt.

Użytkownicy, którzy aktywują klucze Steam, otrzymują takie same usługi, co użytkownicy kupujący licencje na Steam. Prosimy o traktowanie klientów Steam nie gorzej niż kupujących klucze Steam poza Steam. Z generowaniem kluczy Steam nie wiążą się żadne opłaty, jednakże prosimy naszych partnerów by korzystali z tej opcji rozsądnie.

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o udanie się tutaj.

Typy kluczy

Klucze mogą być powiązane z następującymi typami zestawów:
 • Standard
  Jest to najczęstszy typ klucza na Steamie, zazwyczaj powiązany ze sklepem lub zestawem kluczy Steam. Te klucze są odpowiednie na pudełka, jak i na sprzedaż na innych stronach. Te klucze odblokują produkt, kiedy zostanie on wydany i zaznaczony jako gotowy do grania na Steam.
 • Dostęp przed wydaniem
  Takie klucze są używane do zapewnienia dostępu do produktu przed jego wydaniem na Steam. Tego rodzaju klucze przeznaczone są dla niedużych zamkniętych wersji beta oraz dla prasy lub liderów opinii. Żądania będą oceniane indywidualnie. Dla tego celu najlepiej zażądać mniej niż 1000 kluczy, ale każde żądanie zostanie rozpatrzone indywidualnie. Sprzedaż tych kluczy nigdy nie jest w porządku.
 • Dev Comp (lub devcomp)
  Te klucze przeznaczone są tylko do wewnętrznego użytku dla producenta. Dają one natychmiastowy dostęp do produktu. Nie powinieneś potrzebować wielu takich kluczy.
  Uwaga:Te klucze nigdy nie powinny zostać dostarczone klientom.

Zasady i rekomendacje

 • Klucze powinny być sprzedawane w innych sklepach w podobny sposób w jaki sprzedajesz swoją grę na Steam. To ważne, aby klienci Steam nie otrzymali gorszej oferty.

 • W porządku jest dawać zniżki w różnych sklepach w różnym czasie, tak długo jak masz zamiar również dać porównywalną ofertę w rozsądnym czasie klientom Steam.

 • Czasami warto oferować grę w zestawie lub subskrypcji pod warunkiem, że pojawi się ona w odpowiednim momencie w cyklu życia gry. Pamiętaj, że cena w zestawie lub subskrypcji powinna być ceną, za którą jesteś gotowy do uruchomienia gry osobno lub ze zniżką na Steam. Philosophically, you can think about it like any other discount: if you’re making an aggressive offer in one place, make it elsewhere too. We want to avoid a situation where customers get a worse offer on the Steam store, so feel free to reach out to us via the Developer Support tool if you want to talk through a specific scenario.

 • Klucze ze Steam nie powinny być dystrybuowane bezpłatnie, jeśli nie oferujesz tej samej oferty (to znaczy nie rozpowszechniasz gry za darmo) użytkownikom Steam. Jeżeli chcesz zorganizować akcję rozdania kluczy, skontaktuj się z nami pod adresem steampublish@valvesoftware.com

 • Klucze nie powinny być sprzedawane hurtem. Na przykład nie powinieneś sprzedać swojej gry na stronach, które oferują użytkownikom możliwość zakupu dużej liczby kopii gry po niższej cenie. Nie powinieneś również umieszczać swojej gry w zestawach na stronach, które pozwalają użytkownikom kupować wiele kopii zestawu po niższej cenie.

 • Valve zastrzega sobie prawo do odrzucenia lub unieważnienia żądań kluczy dla partnerów nadużywających ich lub stawiających klientów Steam w niekorzystnym położeniu.

 • Jeśli stwierdzimy, że zażądałeś dużej liczby kluczy i nie oferujesz klientom Steam dobrej oferty, możemy odrzucić twoje żądanie.

 • Zastrzegamy sobie prawo do wycofania zgody na żądanie kluczy od partnerów, których jedynym celem jest sprzedaż kluczy Steam, a nie oferowanie uczciwych ofert użytkownikom Steam.

  Klucze nie mogą być generowane dla następujących produktów:
  • „Darmowe” produkty
   Jeśli chcesz rozdać klucze do darmowego pakietu lub produktu, który nigdy nie wejdzie do sprzedaży (akcje rozdawania kluczy, specjalne promocje itp.), skontaktuj się z Valve.
  • Pakiety Steam
   Klucze nie mogą być generowane dla pakietów Steam. Będziesz musiał wygenerować klucze dla poszczególnych aplikacji w pakiecie.

  Użycie kluczy

  Żądanie kluczy

  Klucze można uzyskać poprzez portal Steamworks. Aby zażądać kluczy, kliknij przycisk „Poproś o klucze produktu Steam” na stronie docelowej aplikacji w Steamworks. Jeśli nie widzisz tego przycisku oznacza to, że twoje konto nie posiada zgody na takie żądania.
  UWAGA: Żądania dla dużych ilości kluczy zostaną ręcznie sprawdzone przez Valve.

  Przywracanie kluczy

  Po przetworzeniu żądania klucze można pobrać, klikając na „Request Steam Product Keys” na stronie głównej Steamworks. Klucze są dostępne do pobrania jako plik zip zawierający zwykły plik tekstowy. Klucze są dostępne do pobrania jedynie przez użytkownika, który ich zażądał.

  Oznaczanie kluczy

  Ważne, aby wybrać odpowiednie etykiety do kluczy, aby móc je łatwo śledzić w przyszłości. Na przykład jeśli żądasz partii kluczy do sprzedaży detalicznej we Francji, możesz wybrać znacznik Francji. Jest to przydatny mechanizm śledzenia sprzedaży twojego produktu w zewnętrznych sklepach. Nieoznaczone żądania kluczy mogą zostać odrzucone.

  Uzyskiwanie informacji o kluczach

  Informacje dotyczące kluczy produktu znajdziesz tutaj page.

  Należy zauważyć, że tylko konta, które mają uprawnienia do zgłaszania żądań kluczy, będą mogły sprawdzać te informacje. Możesz sprawdzić tylko klucz produktu znajdujący się w zażądanej przez ciebie partii albo jeśli zawiera on appID, do którego masz uprawnienia. Jeśli chcesz sprawdzić klucz produktu, do którego nie masz uprawnień albo jeśli klucz jest nieważny otrzymasz informację, że dany klucz jest nieważny.

  Banowanie kluczy

  Jeśli chcesz zbanować klucze produktu, możesz to zrobić poprzez stronę Zablokuj numery seryjne aktywowane na Steam.

  Podobnie jak w przypadku żądania informacji o kluczu, możesz zablokować klucz tylko, jeśli posiadasz do niego prawa. W drugim kroku procesu możesz wybrać, czy chcesz zablokować wszystkie klucze w partii czy po prostu klucze, które nie zostały jeszcze użyte. Bądź bardzo ostrożny podczas banowania kluczy, gdyż możesz zabrać dostęp prawowitym klientom.

  W tym procesie możesz wybrać pomiędzy banowaniem kluczy prawowitych użytkowników (np. gdy wersja beta dobiegnie końca) a unieważnieniem skradzionych kluczy produktu. Gdy klucz został zbanowany, nie będzie możliwe odwrócenie tej akcji.

  Dodatkowe informacje

  • Żądaj kluczy w małych partiach.
   Pomyśl dokładnie, ilu kluczy potrzebujesz. Być może najpierw powinieneś pracować z mniejszą liczbą kluczy, a następnie, w razie potrzeby, poprosić o dodatkowe klucze. Nie udostępniaj zewnętrznym dystrybutorom więcej kluczy, niż mogą potrzebować. W przypadku nieprzewidzianych wydarzeń lub błędu, nie musisz się martwić o dużą liczbę skradzionych kluczy. Ogólnie należy traktować je jak gotówkę.

  • Bądź ostrożny ze swoimi kluczami Steam.
   Słyszeliśmy o wielu sytuacjach, w których oszuści podszywają się pod dziennikarzy w celu zdobycia kluczy, a następnie odsprzedają te klucze dla zysku.

  • Przedsprzedaż.
   Nie zalecamy oferowania gier w przedsprzedaży na Steam. Jeśli sprzedajesz produkt przedsprzedaży poza Steam, a przedpłata zapewnia użytkownikowi klucz produktu Steam, klucz ten musi odblokować produkt w tym samym czasie, co produkt sprzedawany na Steam.

  • Beta testy.
   Takie klucze to świetny sposób na przetestowanie wersji alfa lub beta gry w trybie zamkniętego dostępu. Jeśli planujesz uruchomić wersję beta na dużą skalę, która wymaga kilku tysięcy kluczy, skontaktuj się bezpośrednio ze Steam.

  • Bundles off Steam.
   Za pomocą kluczy możesz dystrybuować swój produkt przez zestawy poza Steam. Według deweloperów, zestawy „pay-as-you-can” mogą być doskonałym źródłem dochodu na późnym etapie cyklu życia produktu.

   Podobnie jak w przypadku każdego systemu, który dystrybuuje klucze, istnieje znaczne ryzyko, że kupujący odsprzedadzą klucze twojego produktu po niższej cenie. Włączenie produktu do zestawu jest podobne do sprzedaży z bardzo dużym rabatem, co może zmniejszyć skuteczność przyszłych promocji. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą dokumentacją dotyczącą najlepszych praktyk dotyczących zniżek.

  • Crowdfunding.
   Klucze mogą być użyte w celu zapewnienia dostępu do produktu twoim sponsorom. Dostarczenie kluczy sponsorom przed wydaniem jest OK. Sprzedaż kluczy poza kampanią zbierania funduszy jest zabroniona, z wyjątkiem sytuacji, gdy wersja beta jest dostępna do kupienia na Steam.

   Klucze Steam mogą być używane tylko jako nagroda dla produktów, których dystrybucja za pośrednictwem Steam została już potwierdzona. Nie wolno używać logo Valve ani Steam do promowania produktu, który nie jest objęty umową dystrybucyjną na Steam. W przypadku trwającej kampanii zbierania funduszy bez ustalonej daty wygaśnięcia, klucze Steam mogą być sprzedawane tylko wtedy, gdy produkt jest dostępny również na platformie Steam w cenie nieprzekraczającej ceny ustalonej w kampanii. Jeśli sprzedajesz klucze Steam do wersji beta albo do wczesnego dostępu dla twojego produktu, musisz postępować zgodnie z wymaganiami wczesnego dostępu wypisanymi poniżej.

  • Klucze i tytuły z wczesnym dostępem.
   Przy żądaniu kluczy Steam do dystrybucji lub sprzedaży twoich pozycji ze wczesnym dostępem poza Steam będziesz musiał zawrzeć materiały z Wymagań marki Steam dot. wczesnego dostępu.

   Należy pamiętać, że klucze Steam nie mogą być sprzedawane na innych stronach, chyba że produkt jest również dostępny do zakupu na Steam za cenę nie wyższą niż oferowana w innej usłudze lub stronie.
  UWAGA:Valve zastrzega sobie prawo do odrzucenia żądań o klucze.

  Często zadawane pytania

  • P: Jak mogę użyć kluczy do testowania mojego produktu?

   O: Zobacz dział Testowanie swojej aplikacji, aby dowiedzieć się więcej o testowaniu z kluczy produktu.

  • P: Ile kluczy mogę zażądać?

   O: Możesz poprosić o tyle kluczy, ile potrzebujesz, ale twoje żądanie będzie rozpatrywane indywidualnie przez pracowników Valve, aby upewnić się, że klienci Steam są traktowani sprawiedliwie, a klucze nie są nadużywane.

  • P: Dlaczego mój wniosek o klucze został odrzucony?

   O: Żądanie może zostać odrzucone ze względu na ilość zażądanych kluczy. Jeśli stwierdzimy, że zażądałeś dużej liczby kluczy i nie oferujesz klientom Steam dobrej oferty, możemy odrzucić twoje żądanie.

   Możemy również odrzucić żądanie, które umożliwiłoby dostęp do pakietu przed jego wydaniem. Takie klucze dają natychmiastowy dostęp do gry od razu po aktywacji. Jeśli żądanie dla testów/celów promocyjnych/prasy nie jest małą i poprawnie oznaczoną serią, może zostać odrzucona. Jeśli żądasz kluczy do celów komercyjnych, użyj zestawu bez uzyskiwania dostępu do aplikacji przed jej wydaniem.

  • P: Czy potrzebuję kluczy do dystrybucji gry w wersji Steam w sprzedaży detalicznej?

   O: Niezależnie od tego, czy masz ostateczną wersję gry, czy nie, będziesz potrzebować kluczy produktu do sklepów detalicznych i elektronicznych.

   Wielu sprzedawców będzie chciało pakiet instalowania aplikacji. Użyj SteamPipe, aby stworzyć pakiet instalacyjny do sprzedaży detalicznej w oparciu o skrypt, który już stworzyłeś dla Steam. Możesz spersonalizować instalator, dodając własną grafikę i dźwięki odpowiednie dla twojej marki.

   Jeśli nie możesz lub nie chcesz dostarczyć zestawu instalacyjnego, możesz podać kod aktywacyjny Steam (klucz Steam) wraz z instrukcjami aktywacji na Steam.