Steamworks Belgeleri
Steam DRM

Genel Bakış

Steam DRM sarmalayıcısı, Steam platformunun önemli bir parçasıdır. Çünkü oyun sahipliğini doğrular ve Steamworks özelliklerinin, oyunun başlatılmasından önce Steam'i başlatarak düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar.

Steam DRM sarmalayıcısı kendi başına bir anti korsan çözümü değildir. Steam DRM sarmalayıcısı basit korsan hareketlerine (örn. oyun dosyalarının başka bir bilgisayara kopyalanması) karşı korur ve bazı gizleme araçları vardır ancak motive bir saldırgan tarafından kolayca kaldırılabilir.

Korsan kopyalarda çalışmayacak olan Steamworks özelliklerini (çevrim içi çok oyunculu oyun modu, başarımlar, sıralama listeleri, takas kartları vs.) oyununuzda kullanarak orijinal kopyaların değerini artırmanızı öneririz.

Steam DRM sarmalayıcısını diğer DRM veya tahrifat önleyici çözümler ile bir arada çalışması hakkında detaylı bilgi için Diğer DRM Çözümleri ile Steam Sarmalayıcısını Kullanmak belgesine göz atın.

Otomatik Steam DRM Sarmalayıcısı

Steam sarmalayıcısı SteamPipe yükleme komutunuz içerisinden uygulanabilir. Bu sarmalama eylemi, giriş yapılmış bir istemci aracılığıyla Steam sunucularına bir başlatma isteği gönderir. Daha sonra düz metin uygulanabilir dosyasını HTTP aracılığıyla Steam arka ucuna gönderir. Bu eylem sunucu tarafında gerçekleştirilir ve daha sonra steamcmd işlenmiş uygulamayı indirir.

SteamPipe ile bir DRM sarmalaması gerçekleştirmek için komut girişinizi gerçekleştirdikten sonra drm_wrap Steam komutunu çalıştırın:
drm_wrap [appid] [input filename] [output filename] [toolname] [flags] [<destination>]

Parametreler:
 • appid - Sayısal uygulama kimliği
 • input filename - Girdi düz metin uygulamasının görece veya gerçek dosya yolu. Boşluk içeren yolları alıntılamayı unutmayın!
 • output filename - Wrap eylemi uygulanmış çıktıyı aracın nereye yazacağını gösteren görece veya gerçek dosya yolu.
 • toolname - "drmtoolp" şu anda desteklenen tek toolname parametresidir.
 • flags - Aracın davranışını belirleyen aşağıdaki sayısal bayrakların bit maskeleridir.
  • 0 - Normal sarmalama (en yüksek koruma)
  • 6 - Uyumluluk modu (kod işlevinin yapısının ve amacının gizlenmesini devre dışı bırakır)
  • 32 - Hata ayıklama kontrolünü atlar
  • 38 - Uyumluluk modu ve hata ayıklayıcı kontrolünü atlar (en az koruma)
 • destination (isteğe bağlı parametre) - "cloud" or "local". Mevcut varsayılan artık: "cloud". cloud seçeneğini kullanırken herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı sürece "local" seçeneğine ihtiyaç duyulmamalıdır.

Giriş yapan, DRM uygulayan, derleyen ve derlemeyi Steam'e yükleyen bir run_build.bat örneği (Uygulama kimliği 480):
builder\steamcmd.exe +login mysteamaccount +drm_wrap 480 "D:\src\steamworkssdk\steamworksexample\release\steamworksexample.exe" "D:\src\steamworkssdk\tools\ContentBuilder\content\windows_content\SteamworksExample.exe" drmtoolp 0 +run_app_build ..\scripts\app_build_480.vdf +quit

Manuel Steam DRM Sarmalayıcısı

Bir birincil oyun uygulamasını Steam sarmalayıcısı ile hızlıca sarmalamak için Steamworks Uygulama Veri Yöneticisi sayfasını kullanabilirsiniz.

 1. DRM eklemek istediğiniz oyunu Uygulama Yönetici sayfasından seçin
 2. Uygulama Yönetici sayfasındaki Teknik Araçlar Bölümü içerisinde Steamworks Ayarlarını Düzenle'yi seçin
 3. Güvenlik sekmesinden DRM'yi seçin.
 4. Birincil oyun uygulamasını yükleyin. Araç uygulama seçenekleri hakkında daha fazla bilgi için yukarıda yer alan otomatik sarmalayıcı bölümünü inceleyin.
 5. Uygulamayı yerel makinenize indirin
 6. Dosyayı orijinal ismine tekrar adlandırın
 7. İçerik Aracı depolarınız için kaynak konuma kopyalayın
 8. Deponuzda yeni bir sürüm derleyin
 9. Yerel içerik sunucunuzda o derlemeyi test edin

Diğer DRM Çözümleri ile Steam Sarmalayıcısını Kullanmak

Steam sarmalayıcısı diğer DRM çözümleri ile birlikte kullanılabilir ve kullanılmalıdır. Bunu yapmak için, Steam sarmalayıcısını ilk olarak diğer DRM çözümlerini uygulamadan önce uyumluluk modunda uygulamanıza ekleyin. Diğer DRM çözümleri ile çelişmemesi için ilk bu kurulur. Uyumluluk modu, sarmalayıcının DRM yetilerini devre dışı bırakır.

Dosyayı uyumluluk modunda ya Steamworks sayfasındaki açılır menüden seçerek ya da otomatik drmtool üzerinden uygun bayraklar kullanılarak gönderin.

Sıkça Sorulan Sorular

S. C# / .Net oyunum Steam sarmalayıcısı uygulandıktan sonra başlamıyor
C. Steam sarmalayıcı .Net uygulamalarını desteklemez. DRM sarmalayıcısı kullanmak yerine SteamAPI_RestartAppIfNecessary kullanın.

S. Oyunum Steam sarmalayıcısı uygulandıktan sonra başlamıyor
C. Steam sarmalayıcı diğer DRM araçlarını bozabilir. Bir uyuşmazlık olabileceğinden ötürü Diğer DRM Çözümleri ile Steam Sarmalayıcısını Kullanmak yazısına bir göz atın.

S. Her yeni derleme yaptığım zaman dosyalara DRM uygulamama gerekli mi?
C. Evet, yayınlamak istediğiniz bütün derlemelerin Steam sarmalayıcısı ile sarmalanmış olması gerekli. Yukarıda belirtilen Otomatik Steam Sarmalayıcısı ile birlikte bu işlemi otomatikleştirmeyi deneyebilirsiniz.

S. Steam DRM sarmalayıcısını uyguladıktan sonra bir antivirüs programı ikilimde virüs olduğunu söylüyor. Ne yapabilirim?
C. DRM ekleme süreci ikililerinizi tıpkı bir virüsün yaptığı gibi değiştirdiğinden, bu tür hatalı pozitiflikler meydana gelebilir. Anti virüs programı şirketiyle iletişime geçebilir veya Steam DRM sarmalayıcısı yerine API'ı kullanabilirsiniz.