Steamworks Belgeleri
Steam Topluluğu
Her gün milyonlarca oyuncu Steam Topluluğu'nu arkadaşlarıyla içerik üretmek ve gezinmek için kullanır. Ekibinizin, bu oyuncuların topluluğunuzdan keyif almasını kolaylaştırırken aynı zamanda ürününüzü tanıtmak için kullanabileceği birçok özellik bulunmaktadır.

Bu özellikleri nasıl kullanacağınız hakkında herhangi bir sorunuz varsa, lütfen Steamworks Destek ile iletişime geçin.

communityhub_header_1.JPG

Topluluk Merkezleri

Steam'deki her ürünün kendine özel bir merkezi vardır. Varsayılan ayar olarak topluluk merkeziniz, ürününüzün yayınlanma durumu "Pek Yakında" olarak ayarlandığı andan itibaren açılacaktır.

Bir merkezin içinde neler var?

Community hubs are organized into different tabs based on the type of content they contain.

Varsayılan olarak bu sekmeler, geçen hafta boyunca yayınlanmış en popüler içerikleri gösterecektir.

 • Tümü - Merkezinizin ön sayfası. İlginç şeyler gösterebilmek adına, çeşitli ve farklı içerik türlerini öne çıkarır. Bunun iki istisnası vardır; yakın zamanda yapılan resmî duyurular merkezin üstüne sabitlenir ve haber gönderileri tarihlerine göre eklenir.
 • Tartışmalar - Ürününüzün bütün forumları burada yer alır. Oyuncular, ayarlamış olduğunuz şekilde, konu açarlar ve birbirlerine yanıt verirler.
  Tartışmaları Ayarlamak.
 • Ekran Görüntüleri - Steam'in entegre edilmiş ekran görüntüsü özelliğini kullanarak, oyuncular en sevdikleri oyun içi anlarını topluluk ile paylaşabilirler.
  Ekran Görüntülerini Yönetmek.
 • Çizimler - Oyuncular buraya çeşitli içerikler yükleyebilir. Bu içeriklere detaylı çizim çalışmaları, ayrıntıyla donatılmış cosplay çalışmaları ve hatta espri yüklü internet şakaları dahildir. Buradaki tek gereksinim, gönderilen içeriklerin ürününüzle ilgili olmasıdır.
 • Yayınlar - Oyuncular oyununuzu oynarken kendilerini yayınlayabilirler. Sizler de aynı zamanda mağazanızda gösterilmek üzere kendi yayınınızı sunabilir veya başkalarının yayınını paylaşabilirsiniz.
  Yayıncılığa Başlarken
 • Videolar - Video sekmesi kullanıcıların kendi YouTube kanallarına yükledikleri içeriklerin bağlantılarını paylaşmalarına izin verir.
 • Atölye - Oyuncularınızın oluşturacağı oyun modifikasyonları burada görünecektir. Diğer oyuncular bunlara abone olabilir ve içeriği Steam'in içerik dağıtım ağı aracılığıyla otomatik olarak alabilirler.
  Steam Atölyenizi Ayarlamak
 • Haberler - Bu sekme sizin özel açıklamalarınızın yanı sıra ürününüz hakkındaki toplanan haberleri de içerir. Duyurular oyuncularınız ile resmî olarak iletişime geçmek için çok iyi bir yoldur. Eğer topluluğunuzda bir duyuru yayınlamaya hazırsanız daha fazla bilgi için aşağıdaki yazıya bir göz atın:
  Steam Duyuruları Oluşturmak
 • Rehberler - Oyuncular başka oyuncuların oyunu oynayabilmelerine yardımcı olmak için rehber oluştururlar.
  Rehber Oluşturmak
 • İncelemeler - Ürününüzün mağaza sayfasındaki incelemeler bu sekmede daha detaylı ve arama özelliği ile birlikte listelenir.
  Kullanıcı İncelemelerini Yönetmek

Merkezinizi kim kullanıyor?

Oyuncular merkezleri çeşitli kanallar aracılığıyla bulurlar. Birincil yöntem ürün sayfasındaki bağlantı aracılığıyladır. Ancak oyuncular farklı arama sonuçları, arkadaşları tarafından yüklenmiş ve oluşturulmuş içeriklerde yer alan bağlantılar ve sizin diğer topluluklarınızda bulunan herhangi bir pazarlama bağlantısı aracılığıyla da bulabilirler.

 • Google Analytics
  Eğer oyuncuların merkezinize nasıl ulaştıklarına detaylıca bakmak istiyorsanız bir Google Analytics Tracking ID entegre ederek ziyaretçi trafiğiniz için gerçek zamanlı veriler görebilirsiniz.

  Detaylı kurulum bilgisi burada bulunabilir.

Steam Tartışmaları

Steam Tartışmaları merkeziniz, oyuncularınızın ürününüz hakkında geri bildirimlerini paylaşmalarına ve tartışmalarına izin verir. Bu merkezi aynı zamanda oyuncularınızla iletişime girmenin bir yolu olarak da kullanabilirsiniz.

Alt forumları özelleştirmek


Topluluk merkeziniz yayınlandığında üç forum varsayılan olarak oluşturulur: Genel Tartışmalar: Tartışma merkezinizin açılış sayfası ve birincil forumu; Takas: Oyuncuların takas tekliflerini ve isteklerini ana forumunuzu kirletmeden tartışabilecekleri adanmış bir forum; Bildirilen İletiler: Topluluğunuzdan gelen bildirilmiş içeriklerin geliştiricileriniz ve moderatörleriniz tarafından incelenebileceği gizli bir forum.

Merkezinizde yer alan tartışmalardan bazılarını gözlemledikten sonra özelleştirme gereksinimleri konusunda bir fikre sahip olabilirsiniz. Alt forumları ekleyebilir, kaldırabilir veya mevcut forumları aşağıdaki seçeneklerle özelleştirebilirsiniz:
 • İsim - Alt forumun ismi
 • Görünürlük - Her bir alt forumu ve içeriğini kimlerin görebileceğini kontrol eder.
 • İleti gönderme hakları - Var olan ve yeni başlıklarda kimlerin mesaj yazabileceğini ve oluşturabileceğini kontrol eder.

Note Bu kısımda düzenleme yapabilmek için hesabın "Uygulama Üstverisini Düzenle" yetkisine sahip olması gerekmektedir.

It's also a good idea to browse other product hubs to get an idea of what customization options you might want to take advantage of. Some more commonly created options include specific forums for bug reports, players looking for friends to play with, or even language specific forums.

Topluluğunuzun Moderasyonu

Valve moderation staff will automatically review and resolve all content in your hub that is reported by other users. Beyond this however, you'll want to keep a close eye on your hub. This allows you to get feedback on your product, curate specific content and have positive interactions with your community.

Accounts that have the Steamworks permission "Edit App Marketing Data" for a given game will display the Steam persona name followed by "developer" in the Community Hub for that game, so the account can be recognized by users. You can also moderate the discussions by locking threads, deleting threads, and banning users, etc.

 • İzinleri ayarlamak
  İlk olarak grubunuzdaki izin ayarlarını kontrol etmelisiniz. Bu ayarlar, farklı grup üyelerinin kullanabileceği özellikleri kontrol eder. Bu ayarlara erişmek için Grup İzinlerini Düzenle'ye tıklayın ve "Merkez Yöneticisi" paneline gidin.
 • Moderatör eklemek
  Hangi özelliklere hangi grup üyelerinin erişebileceğini belirledikten sonra ekibinizin diğer üyelerinin rütbelerini yükseltmelisiniz. Bu araca yönetici panelinde yer alan Grup Kullanıcılarını Yönet aracından erişebilirsiniz.
  Topluluk Moderatörleri Eklemek
 • En iyi yöntemlerimizi okuyun
  Ekibinizin, topluluk merkezinizde gireceği etkileşimlerle ilgili ve bu merkezi yönetirken farkında olması gereken pek çok konu var. Bunlar için bütün bu bilgilerin yer aldığı şu özel sayfayı oluşturduk:
  Topluluk Moderasyonu Rehberi
 • Valve moderasyonunu iptal etmek
  Steam Tartışmalarınızın Valve tarafından yönetilmesini istemiyorsanız, Steamworks'teki uygulama ayarlarınıza giderek bu özelliği iptal edebilirsiniz.
  https://partner.steamgames.com/apps/community/Your_APPID

SSS

Q: When does my community hub go live?
A: As soon as your app release state is set to 'Coming Soon'.

Q: When can users begin to post content in my hub?
A: This depends on the type of content:
 • Ürününüzün yayınlanma durumu "Pek Yakında" olarak ayarlandığı andan itibaren kullanıcılar çizim, rehber, tartışma ve video göndermeye başlayabilir.
 • Yayınlar ve ekran görüntüleri için oyununuzun oynanabilir vaziyette olması gerekmektedir. Anında erişim anahtarları dağıttıysanız, bu anahtarlara sahip oyuncular kendi tecrübelerini gösteren içerik paylaşabileceklerdir.
 • Atölye öğeleri ancak Steam Atölyesi'ni ürününüze entegre ettiyseniz yüklenebilirdir. Bu süreçle ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
 • Ürününüzün yayınlanma durumu "Pek Yakında" olarak ayarlandığı andan itibaren toplanan haberler, haber akışınızda görünmeye başlar. İstediğiniz zaman kendi duyurularınızı gönderebilirsiniz.

Q: Can I upload content to my own hub?
A: Yes! If your hub is feeling barren, you can upload things like concept art, guides or anything else that you think the community would appreciate. You should also be considering the use of Announcements in the Steam Events tool and Broadcasts to really help generate interest in your product.

Q: Someone from the community offered to help moderate my hub - should I appoint them?
A: You'll want to make sure that your team is comfortable with this player representing your product and community. A good way to measure this is by reviewing their contributions to your community as a player. If they have a history of being helpful, informative, and polite, they'll be much more likely of having a positive impact on your community.

You should also review and update the permissions that your moderators have to control the amount of features they have access to. You can read more about adding moderators here

Q: Can I use the Steam community to let customers know of non-Steam versions of my game?
A: In the game you ship via Steam, and in communications on Steam, you may only promote the Steam version and its availability via Steam, and not other distribution outlets. This applies both to full versions of your game and to content patches that change the existing version.