Steamworks Belgeleri
Steam Topluluğu
Her gün milyonlarca oyuncu Steam Topluluğu'nu arkadaşlarıyla içerik üretmek ve gezinmek için kullanır. Ekibinizin, bu oyuncuların topluluğunuzdan keyif almasını kolaylaştırırken aynı zamanda ürününüzü tanıtmak için kullanabileceği birçok özellik bulunmaktadır.

Bu özellikleri nasıl kullanacağınız hakkında herhangi bir sorunuz varsa, lütfen Steamworks Destek ile iletişime geçin.

communityhub_header_1.JPG

Topluluk Merkezleri

Steam'deki her ürünün kendine özel bir merkezi vardır. Varsayılan ayar olarak topluluk merkeziniz, ürününüzün yayınlanma durumu "Pek Yakında" olarak ayarlandığı andan itibaren açılacaktır.

Bir merkezin içinde neler var?

Topluluk merkezleri içerdikleri içerik türlerine göre farklı sekmelerle organize edilmiştir.

Varsayılan olarak bu sekmeler, geçen hafta boyunca yayınlanmış en popüler içerikleri gösterecektir.

 • Tümü - Merkezinizin ön sayfası. İlginç şeyler gösterebilmek adına, çeşitli ve farklı içerik türlerini öne çıkarır. Bunun iki istisnası vardır; yakın zamanda yapılan resmî duyurular merkezin üstüne sabitlenir ve haber gönderileri tarihlerine göre eklenir.
 • Tartışmalar - Ürününüzün bütün forumları burada yer alır. Oyuncular, ayarlamış olduğunuz şekilde, konu açarlar ve birbirlerine yanıt verirler.
  Tartışmaları Ayarlamak.
 • Ekran Görüntüleri - Steam'in entegre edilmiş ekran görüntüsü özelliğini kullanarak, oyuncular en sevdikleri oyun içi anlarını topluluk ile paylaşabilirler.
  Ekran Görüntülerini Yönetmek.
 • Çizimler - Oyuncular buraya çeşitli içerikler yükleyebilir. Bu içeriklere detaylı çizim çalışmaları, ayrıntıyla donatılmış cosplay çalışmaları ve hatta espri yüklü internet şakaları dahildir. Buradaki tek gereksinim, gönderilen içeriklerin ürününüzle ilgili olmasıdır.
 • Yayınlar - Oyuncular oyununuzu oynarken kendilerini yayınlayabilirler. Sizler de aynı zamanda mağazanızda gösterilmek üzere kendi yayınınızı sunabilir veya başkalarının yayınını paylaşabilirsiniz.
  Yayıncılığa Başlarken
 • Videolar - Video sekmesi kullanıcıların kendi YouTube kanallarına yükledikleri içeriklerin bağlantılarını paylaşmalarına izin verir.
 • Atölye - Oyuncularınızın oluşturacağı oyun modifikasyonları burada görünecektir. Diğer oyuncular bunlara abone olabilir ve içeriği Steam'in içerik dağıtım ağı aracılığıyla otomatik olarak alabilirler.
  Steam Atölyenizi Ayarlamak
 • Haberler - Bu sekme sizin özel açıklamalarınızın yanı sıra ürününüz hakkındaki toplanan haberleri de içerir. Duyurular oyuncularınız ile resmî olarak iletişime geçmek için çok iyi bir yoldur. Eğer topluluğunuzda bir duyuru yayınlamaya hazırsanız daha fazla bilgi için aşağıdaki yazıya bir göz atın:
  Steam Duyuruları Oluşturmak
 • Rehberler - Oyuncular başka oyuncuların oyunu oynayabilmelerine yardımcı olmak için rehber oluştururlar.
  Rehber Oluşturmak
 • İncelemeler - Ürününüzün mağaza sayfasındaki incelemeler bu sekmede daha detaylı ve arama özelliği ile birlikte listelenir.
  Kullanıcı İncelemelerini Yönetmek

Merkezinizi kim kullanıyor?

Oyuncular merkezleri çeşitli kanallar aracılığıyla bulurlar. Birincil yöntem ürün sayfasındaki bağlantı aracılığıyladır. Ancak oyuncular farklı arama sonuçları, arkadaşları tarafından yüklenmiş ve oluşturulmuş içeriklerde yer alan bağlantılar ve sizin diğer topluluklarınızda bulunan herhangi bir pazarlama bağlantısı aracılığıyla da bulabilirler.

 • Google Analytics
  Eğer oyuncuların merkezinize nasıl ulaştıklarına detaylıca bakmak istiyorsanız bir Google Analytics Tracking ID entegre ederek ziyaretçi trafiğiniz için gerçek zamanlı veriler görebilirsiniz.

  Detaylı kurulum bilgisi burada bulunabilir.

Steam Tartışmaları

Steam Tartışmaları merkeziniz, oyuncularınızın ürününüz hakkında geri bildirimlerini paylaşmalarına ve tartışmalarına izin verir. Bu merkezi aynı zamanda oyuncularınızla iletişime girmenin bir yolu olarak da kullanabilirsiniz.

Alt forumları özelleştirmek


Topluluk merkeziniz yayınlandığında üç forum varsayılan olarak oluşturulur: Genel Tartışmalar: Tartışma merkezinizin açılış sayfası ve birincil forumu; Takas: Oyuncuların takas tekliflerini ve isteklerini ana forumunuzu kirletmeden tartışabilecekleri adanmış bir forum; Bildirilen İletiler: Topluluğunuzdan gelen bildirilmiş içeriklerin geliştiricileriniz ve moderatörleriniz tarafından incelenebileceği gizli bir forum.

Merkezinizde yer alan tartışmalardan bazılarını gözlemledikten sonra özelleştirme gereksinimleri konusunda bir fikre sahip olabilirsiniz. Alt forumları ekleyebilir, kaldırabilir veya mevcut forumları aşağıdaki seçeneklerle özelleştirebilirsiniz:
 • İsim - Alt forumun ismi
 • Görünürlük - Her bir alt forumu ve içeriğini kimlerin görebileceğini kontrol eder.
 • İleti gönderme hakları - Var olan ve yeni başlıklarda kimlerin mesaj yazabileceğini ve oluşturabileceğini kontrol eder.

Not Bu kısımda düzenleme yapabilmek için hesabın "Uygulama Üstverisini Düzenle" yetkisine sahip olması gerekmektedir.

Hangi özelleştirme seçeneklerinden yararlanmak isteyeceğiniz konusunda fikir edinmek için diğer ürün merkezlerine göz atmak da iyi fikirdir. Yaygın olarak oluşturulan seçeneklerden bazıları arasında hata raporlarına yönelik forumlar, oynayacak arkadaş arayan oyuncuların forumları hatta dile özel forumlar bulunur.

Topluluğunuzun Moderasyonu

Valve moderasyon ekibi, diğer kullanıcılar tarafından merkeziniz içerisindeki içeriklerle ilgili bildirilmiş bütün içerikleri otomatik olarak inceler ve çözer. Ancak bunun dışında mutlaka merkezinizi yakından da takip etmelisiniz. Bu, size ürününüz hakkında geri bildirim toplamanız, özel içerikleri öne çıkarmanız ve topluluğunuz ile olumlu bir etkileşim için olanak sağlar.

Belirli bir oyun için "Uygulama Pazarlama Verilerini Düzenleme" Steamworks iznine sahip olan hesapların, o oyunun topluluk merkezinde Steam adının ardından "geliştirici" sözcüğü yer alır, böylece hesap kullanıcılar tarafından tanınır. Başlıkları kilitlemek, silmek ve kullanıcıları yasaklamak gibi eylemlerde bulunarak tartışmaları yönetebilirsiniz.

 • İzinleri ayarlamak
  İlk olarak grubunuzdaki izin ayarlarını kontrol etmelisiniz. Bu ayarlar, farklı grup üyelerinin kullanabileceği özellikleri kontrol eder. Bu ayarlara erişmek için Grup İzinlerini Düzenle'ye tıklayın ve "Merkez Yöneticisi" paneline gidin.
 • Moderatör eklemek
  Hangi özelliklere hangi grup üyelerinin erişebileceğini belirledikten sonra ekibinizin diğer üyelerinin rütbelerini yükseltmelisiniz. Bu araca yönetici panelinde yer alan Grup Kullanıcılarını Yönet aracından erişebilirsiniz.
  Topluluk Moderatörleri Eklemek
 • En iyi yöntemlerimizi okuyun
  Ekibinizin, topluluk merkezinizde gireceği etkileşimlerle ilgili ve bu merkezi yönetirken farkında olması gereken pek çok konu var. Bunlar için bütün bu bilgilerin yer aldığı şu özel sayfayı oluşturduk:
  Topluluk Moderasyonu Rehberi
 • Valve moderasyonunu iptal etmek
  Steam Tartışmalarınızın Valve tarafından yönetilmesini istemiyorsanız, Steamworks'teki uygulama ayarlarınıza giderek bu özelliği iptal edebilirsiniz.
  https://partner.steamgames.com/apps/community/Your_APPID

SSS

S: Topluluk merkezim ne zaman yayınlanacak?
C: Uygulama yayınlama durumunuz "Pek Yakında" olarak ayarlanır ayarlanmaz.

S: Kullanıcılar, merkezime ne zaman içerik göndermeye başlayabilir?
C: Bu tamamen gönderilecek içeriğe bağlıdır:
 • Ürününüzün yayınlanma durumu "Pek Yakında" olarak ayarlandığı andan itibaren kullanıcılar çizim, rehber, tartışma ve video göndermeye başlayabilir.
 • Yayınlar ve ekran görüntüleri için oyununuzun oynanabilir vaziyette olması gerekmektedir. Anında erişim anahtarları dağıttıysanız, bu anahtarlara sahip oyuncular kendi tecrübelerini gösteren içerik paylaşabileceklerdir.
 • Atölye öğeleri ancak Steam Atölyesi'ni ürününüze entegre ettiyseniz yüklenebilirdir. Bu süreçle ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
 • Ürününüzün yayınlanma durumu "Pek Yakında" olarak ayarlandığı andan itibaren toplanan haberler, haber akışınızda görünmeye başlar. İstediğiniz zaman kendi duyurularınızı gönderebilirsiniz.

S: Kendi merkezime içerik yükleyebilir miyim?
C: Evet! Topluluk merkeziniz boş görünüyorsa konsept çizimler, kılavuzlar veya topluluğun beğeneceğini düşündüğünüz diğer şeyleri yükleyebilirsiniz. Oyununuza karşı ilgi uyandırmak için Steam Etkinlikleri aracındaki Duyuruları ve Yayınları kullanmayı göz önünde bulundurun.

S: Topluluktan biri merkezimi yönetmeye yardımcı olmak istiyor. Bu kişiye yetki vermeli miyim?
C: Ekibiniz, bu oyuncunun ürününüzü ve topluluğunuzu iyi temsil edeceğinden emin olmalıdır. Bunu test etmenin en iyi yolu, bu kullanıcının topluluğunuza bir oyuncu olarak yaptığı katkıları incelemektir. Yardımsever, bilgilendirici ve kibar bir geçmişe sahipse bu oyuncunun topluluğunuz üzerinde iyi etkisi olur.

Erişebilecekleri özellikleri kontrol edebilmek adına moderatörlerinizin sahip olduğu izinleri incelemeli ve güncellemelisiniz. Moderatör eklemekle ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

S: Müşterileri oyunumun Steam dışı sürümlerinden haberdar etmek için Steam Topluluğu'nu kullanabilir miyim?
C: Steam aracılığıyla çıkardığınız oyunda ve Steam'deki iletişim kanallarında, oyunun sadece Steam sürümünü pazarlayabilir ve Steam'deki erişilebilirlik durumundan bahsedebilirsiniz. Oyununuzun diğer dağıtım kanallarındaki sürümünü pazarlayamaz ve bunun erişilebilirlik durumundan bahsedemezsiniz. Bu, oyununuzun hem tam sürümü hem de mevcut sürümüne uygulanan içerik yamaları için geçerlidir.