Każdego dnia miliony użytkowników korzystają ze Społeczności Steam, aby wraz ze swoimi znajomymi przeglądać i tworzyć treści. Istnieje wiele funkcji, którymi może posłużyć się twój zespół, aby ci użytkownicy mogli czerpać jak największą przyjemność ze społeczności i jednocześnie promować twój produkt.
Jeśli masz jakieś pytania związane z korzystaniem z tych funkcji, skontaktuj się z
Pomocą techniczną Steamworks.
Centra społeczności
Każdy produkt na Steam ma swoje własne centrum. Domyślnie centrum społeczności będzie dostępne, gdy tylko status wydania produktu zostanie ustawiony na „Wkrótce dostępne”.
Co zawiera centrum społeczności?
Centra społeczności są podzielone na różne zakładki w zależności od rodzaju treści.
Domyślnie w tych zakładkach wyświetlane są najpopularniejsze treści opublikowane w poprzednim tygodniu.
- Wszystko – strona domowa twojego centrum. Będą tu wyświetlane różnego typu treści, którymi użytkownicy mogą być zainteresowani. Istnieją dwa wyjątki od tej reguły: najnowsze oficjalne ogłoszenia będą przypięte na samej górze centrum, a posty z aktualnościami będą dodawane według daty.
- Dyskusje – to miejsce, w którym znajduje się całe forum związane z twoim produktem. Użytkownicy tworzą wątki i dyskutują w nich, kierując się ustanowionymi przez ciebie działami i tematami.
Przygotowanie twoich dyskusji.
- Zrzuty ekranu – używając zintegrowanej z klientem Steam funkcji wykonywania zrzutów ekranu, użytkownicy mogą dzielić się ze społecznością swoimi ulubionymi momentami z gry.
Zarządzanie zrzutami ekranu.
- Prace graficzne – użytkownicy mogą przesyłać tu różnego rodzaje treści, włączając w to szczegółowe szkice koncepcyjne, rozbudowane cosplaye, a nawet humorystyczne memy. Jedynym wymogiem jest to, by publikowane treści były powiązane z twoim produktem.
- Transmisje – użytkownicy mogą transmitować swoje rozgrywki z twojej gry. Możesz także organizować lub promować własne transmisje, które będą wyświetlane na stronie twojego produktu w sklepie.
Wprowadzenie do transmisji.
- Wideo – w tej zakładce użytkownicy mogą udostępniać treści, które zamieścili na swoim kanale w serwisie YouTube.
- Warsztat – tutaj pojawią się wszelkie modyfikacje gry stworzone przez twoich graczy. Inni gracze mogą subskrybować te modyfikacje i otrzymywać je automatycznie poprzez sieć dostarczania treści Steam.
Konfiguracja twojego Warsztatu Steam.
- Aktualności – ta zakładka zawiera twoje ogłoszenia oraz wiadomości o twoim produkcie z innych witryn. Aktualności to świetny sposób na oficjalną komunikację z twoimi graczami. Jeśli jesteś gotów na zamieszczenie ogłoszenia dla swojej społeczności i chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do poniższego artykułu.
Tworzenie ogłoszeń Steam.
- Poradniki – użytkownicy tworzą poradniki, aby pomóc innym graczom w grze.
Tworzenie poradników.
- Recenzje – w tym dziale znajdują się uporządkowane recenzje pochodzące ze strony twojego produktu w sklepie, które zostały wzbogacone o dodatkowe szczegóły i możliwość wyszukiwania.
Zarządzanie recenzjami użytkowników.
Kto korzysta z twojego centrum społeczności?
Gracze odkrywają centra na różne sposoby. Najczęściej gracze docierają do centrum za pomocą linku znajdującego się na stronie twojego produktu. Mogą je również znaleźć za pomocą wyników wyszukiwania, linków z treści utworzonych i przesłanych przez ich znajomych, a także wszelkich działań marketingowych z twoich innych społeczności.
Dyskusje Steam
Dyskusje Steam pozwalają graczom na wymianę opinii i dzielenie się wrażeniami na temat twojego produktu. To miejsce może ci również służyć jako narzędzie komunikacji z nimi.
Dostosowywanie twoich podforów
Kiedy centrum społeczności stanie się dostępne, domyślnie zostaną stworzone trzy fora:
Dyskusje ogólne – strona docelowa i główne forum w centrum dyskusji;
Wymiana – forum przeznaczone dla graczy, którzy chcą wysyłać oferty i prośby wymiany, jednocześnie nie zalewając głównego forum;
Zgłoszone posty – ukryte forum, na którym moderatorzy i producenci mogą przeglądać treści zgłaszane przez twoją społeczność.
Gdy zapoznasz się już z dyskusjami użytkowników odbywającymi się w twoim centrum, będziesz mieć dobre rozeznanie w kwestii najlepszego dostosowania forum do potrzeb graczy. Możesz dodawać i usuwać poszczególne podfora lub dostosowywać istniejące przy użyciu następujących opcji:
- Nazwa – nazwa podforum.
- Widoczność – określa, kto może odwiedzić każde podforum oraz uzyskać dostęp do jego zawartości.
- Uprawnienia do zamieszczania treści – określa, kto może zamieszczać posty w istniejących wątkach oraz tworzyć nowe.
Uwaga: konto musi posiadać uprawnienie do edycji metadanych aplikacji dla danego produktu, by edytować tę sekcję.
Warto również przejrzeć inne centra produktów, aby zobaczyć, w jaki sposób są one dostosowane i jakie rozwiązania przydadzą ci się najbardziej. Popularnymi rozwiązaniami są podfora dedykowane zgłaszaniu błędów, graczom szukającym znajomych do wspólnej rozgrywki, a nawet konkretnym językom.
Moderowanie twojej społeczności
Moderatorzy Valve będą przeglądać i rozpatrywać wszystkie treści w centrum, które zostały zgłoszone przez innych użytkowników. Mimo tego warto jednak monitorować swoje centrum. Dzięki temu poznasz opinie graczy na temat swojego produktu, będziesz mógł nadzorować określone treści i nawiązać przyjazne stosunki ze społecznością.
Przy nazwie Steam tych kont, które mają uprawnienie Steamworks „Edycja danych marketingowych aplikacji” dla danej gry, będzie wyświetlany napis „[producent]” w centrum społeczności dla tej gry, aby konto mogło być rozpoznawane przez innych. Możesz także moderować dyskusje poprzez zamykanie i usuwanie wątków, banowanie użytkowników itd.
Najczęściej zadawane pytania
P: Kiedy moje centrum społeczności będzie dostępne?O: Centrum zostaje uruchomione w momencie, gdy status wydania produktu zostaje ustawiony na „Wkrótce dostępne”.
P: Kiedy użytkownicy mogą zacząć publikować treści w moim centrum?O: To zależy od rodzaju publikowanych treści:
- Prace graficzne, poradniki, dyskusje i wideo można przesyłać natychmiast po ustawieniu stanu wydania na „Wkrótce dostępne”.
- Transmisje i zrzuty ekranu wymagają, by w twój produkt faktycznie dało się grać. Jeśli udostępniłeś wcześniej klucze obejścia stanu wydania, to gracze posiadający taki klucz będą mogli przesyłać treści ze swoich rozgrywek.
- Przedmioty warsztatu można przesłać jedynie po tym, gdy zintegrujesz Warsztat Steam w swoim produkcie. Więcej informacji o tym procesie możesz znaleźć tutaj.
- Materiały prasowe zaczną pojawiać się w twoich aktualnościach, gdy tylko stan wydania zostanie ustawiony na „Wkrótce dostępne”. Z kolei własne ogłoszenia możesz publikować w dowolnym momencie.
P: Czy mogę dodawać treści do mojego centrum?O: Tak! Jeśli twoje centrum wydaje się mało interesujące, możesz zacząć dodawać do niego treści takie jak grafiki koncepcyjne, poradniki lub innego rodzaju materiały, które według ciebie mogą zostać docenione przez społeczność. Rozważ również używanie funkcji
ogłoszeń i
transmisji, aby zwiększyć zainteresowanie swoim produktem.
P: Ktoś ze społeczności zaoferował pomoc w moderowaniu mojego centrum – czy należy mu na to pozwolić?O: Upewnij się najpierw, że twój zespół nie ma problemu z reprezentowaniem twojego produktu i społeczności przez tego gracza. Pomocne w takim wypadku może okazać się sprawdzenie, jaki wkład miał dla społeczności dany gracz. Jeśli w przeszłości wykazał się chęcią niesienia pomocy, był uprzejmy i dzielił się swoją wiedzą, prawdopodobnie będzie mieć dobry wpływ na twoją społeczność.
Powinieneś także przejrzeć i zaktualizować uprawnienia przydzielone moderatorom, by kontrolować liczbę funkcji, do których ochotnik ma dostęp. Możesz dowiedzieć się więcej o dodawaniu moderatorów
tutaj.
P: Czy mogę wykorzystać Społeczność Steam do przekazywania użytkownikom informacji na temat wersji mojej gry innej niż na Steam? O: W obrębie gry zamieszczanej na Steam oraz w środkach komunikacji na Steam możesz tylko promować wersję Steam gry i jej dostępność na Steam, a nie w innych punktach sprzedaży. Ma to zastosowanie zarówno do pełnych wersji twojej gry, jak i aktualizacji zawartości, które zmieniają istniejącą wersję.