Steamworks dokumentáció
Steam Közösség
Játékosok milliói használják minden nap a Steam Közösséget tartalom böngészésére és létrehozására barátaikkal. Számos olyan funkció van, amelyek használatával csapatod megkönnyítheti e játékosoknak, hogy élvezhessék a közösségedet, közben egyidejűleg termékedet is népszerűsítve.

Ha bármilyen kérdésed van e funkciók bármelyikének használatáról, lépj kapcsolatba a Steamworks Támogatással.

communityhub_header_1.JPG

Közösségközpontok

A Steamen minden terméknek saját egyedi központja van. Alapesetben a közösségközpontod élőre lesz állítva, amint „Hamarosan” értékre állítod terméked kiadási állapotát.

Mi van egy központban?

A közösségközpontok a tartalom típusától függően különböző fülekbe vannak rendszerezve.

Alapesetben ezek a fülek az előző héten közzétett legnépszerűbb tartalmakat mutatják.

  • Összes – A központod címlapja. Különféle tartalomtípusokat mutat be, hogy érdekes maradjon. Ez alól két kivétel van: a legutóbbi hivatalos bejelentések ki vannak tűzve a központ tetejére, a hírbejegyzések pedig dátum alapján vannak hozzáadva.
  • Témák – Itt található terméked összes fóruma. A játékosok témákat hoznak létre, és válaszolnak egymásnak az alapján, ahogyan te beállítottad a dolgokat.
    Témáid beállítása.
  • Képernyőmentések – A Steam beépített képernyőmentés-funkcióját használva a játékosok meg tudják osztani kedvenc játékbeli pillanataikat a közösséggel.
    Képernyőmentések kezelése.
  • Alkotások – A játékosok szabadon feltölthetnek ide különféle tartalmakat, köztük részletes koncepciórajzokat, kidolgozott jelmezeket vagy akár humoros közösségi mémeket is. Az egyetlen követelmény az, hogy a tartalomnak köze legyen a termékedhez.
  • Közvetítések – A játékosok közvetíthetik, ahogyan a játékoddal játszanak. Te is tarthatsz közvetítéseket, és népszerűsítheted ezeket, kiemelve az áruházi oldaladon.
    Első lépések közvetítéshez.
  • Videók – A Videók fül egyszerűen azt teszi lehetővé a felhasználóknak, hogy hivatkozzanak a YouTube-csatornájukra feltöltött tartalmakra.
  • Műhely – Itt a játékosaid által létrehozott játékmódosítások jelennek meg. A többi játékos fel tud iratkozni rájuk, és automatikusan megkapja a tartalmat a Steam tartalomtovábbító hálózatán keresztül.
    Steam Műhelyed beállítása.
  • Hírek – Ez a fül tartalmazza az egyedi bejelentéseidet, valamint bármely, a termékeddel kapcsolatos gyűjtött hírt. A bejelentés nagyszerű módja a hivatalos kommunikációnak a játékosaiddal. Ha készen állsz egy bejelentés közzétételére a közösségednek, további információkért nézd meg a következő cikket:
    Steam bejelentések létrehozása.
  • Útmutatók – A játékosok útmutatókat készítenek, hogy segítsenek más játékosoknak megtapasztalni a játékot.
    Útmutatók létrehozása.
  • Értékelések – Itt vannak elrendezve a terméked áruházi oldaláról való értékelések, további részletekkel és keresési lehetőséggel.
    Felhasználói értékelések kezelése.

Ki használja a központodat?

A játékosok különféle csatornákon keresztül találják meg a központokat. Az elsődleges módszer a termékoldaladról ide mutató hivatkozás, de a játékosok keresési eredmények, a barátaik által létrehozott és feltöltött tartalmak hivatkozásai, valamint más közösségeid bármely marketingje alapján is megtalálják központodat.

Steam Témák

A Steam Témaközpontod lehetővé teszi a játékosoknak a beszélgetést és visszajelzés megosztását a termékedről. Használhatod ezt a központot a játékosokkal való kommunikáció módjaként is.

Alfórumaid testreszabása


Amikor a közösségközpontod élővé válik, három fórum alapértelmezetten létrejön: Általános témák: a témaközpontod kezdőoldala és elsődleges fóruma. Csere: dedikált fórum, ahol a játékosok csereajánlatokat és -kéréseket tehetnek közzé a fő fórumod spammelése nélkül. Jelentett hozzászólások: rejtett fórum, ahol moderátoraid és fejlesztőid felülvizsgálhatják a közösséged által jelentett tartalmakat.

Miután lehetőséged volt figyelemmel kísérni a központodban zajló beszélgetéseket, jó elképzelésed lesz az esetleg szükséges bármilyen testreszabásról. Alfórumokat tudsz hozzáadni és eltávolítani, vagy testre szabhatsz létezőket a következő beállításokkal:
  • Név – Az alfórum neve.
  • Láthatóság – Szabályozza, hogy ki nézheti meg az egyes alfórumokat és a bennük levő tartalmat.
  • Hozzászólási jogok – Ki tud írni a létező témaszálakba és újakat létrehozni.

Megjegyzés: e szakasz szerkesztéséhez a fióknak rendelkeznie kell „Alkalmazás-metaadat szerkesztése” jogosultsággal.

Jó ötlet más termékközpontok böngészése is, hogy ötleteket adjon, milyen testreszabási lehetőségeket akarsz esetleg használni. A gyakrabban létrehozott lehetőségek közé tartozik egy konkrét fórum a hibajelentéseknek, a játékhoz barátokat kereső játékosoknak, vagy akár nyelvspecifikus fórumok.

Közösséged moderálása

A Valve moderátorai automatikusan felülvizsgálnak és megoldanak minden tartalmat a központodban, amit felhasználók jelentettek. Ezen túlmenően azonban érdemes szorosan figyelemmel kísérned a központodat. Ez lehetővé teszi, hogy visszajelzést kapj a termékedről, megválogass konkrét tartalmakat és pozitív interakcióid legyenek a közösségeddel.

Az egy adott játékhoz „Alkalmazás-marketingadatok szerkesztése” Steamworks engedéllyel rendelkező fiókok a Steames profilnév mellett megjelenítik a „Fejlesztő” szöveget a közösségközpontban ahhoz a játékhoz, hogy a felhasználók felismerhessék a fiókot. Moderálni tudod a témákat szálak zárolásával, törlésével, felhasználók kitiltásával és egyebekkel is.

  • Állítsd be az engedélyeidet
    Az első dolog, amit javasolt megtenned, az a csoportod engedélybeállításainak ellenőrzése. Ezek a beállítások szabályozzák azokat a funkciókat, amelyeket a különböző csoporttagtípusok használni tudnak. Ezekhez az engedélyekhez a központ adminisztrációs paneljéről, a Csoportengedélyek szerkesztése lehetőséget választva tudsz hozzáférni.
  • Adj hozzá moderátorokat
    Mikor már jó elképzelésed van arról, hogy mely funkciók mely tagtípusoknak érhetők el, érdemes előléptetni csapatod más tagjait. Ezt az eszközt az adminisztrációs panel Csoporttagok kezelése eszközből tudod elérni.
    Moderátorok hozzáadása
  • Olvasd el bevált módszereinket
    Rengeteg olyan szempont van, amelyekkel csapatodnak tisztában kell lennie a közösségközponttal való interakció, és annak moderálása során. Mindezen információkhoz létrehoztuk az alábbi oldalt:
    Közösségi moderálási útmutató
  • A Valve moderálásának kikapcsolása
    Ha nem szeretnéd, hogy a Valve moderálja a Steam Témáidat, leiratkozhatsz róla az alkalmazásbeállításaidnál a Steamworksben.
    https://partner.steamgames.com/apps/community/a_te_AppID-d

GYIK

K.: Mikor válik élővé a közösségközpontom?
V.: Amint „Hamarosan” állapotúra állítod az alkalmazásod kiadási állapotát.

K.: Mikor kezdhetnek el a felhasználók tartalmat közzétenni a központomban?
V.: Ez a tartalom fajtájától függ:
  • Alkotások, útmutatók, témák és videók azonnal feltölthetők, amint „Hamarosan” állapotúra állítod a kiadási állapotodat.
  • A közvetítések és képernyőképek megkövetelik, hogy a terméked ténylegesen játszható legyen. Ha osztottál ki Kiadás-felülbíráló kulcsokat, akkor azok a játékosok tudnak majd tartalmat feltölteni saját élményeikről.
  • Műhelyelemek csak azután tölthetők fel, hogy integráltad termékedbe a Steam Műhelyt. Erről az eljárásról itt találsz több információt.
  • A gyűjtött hírek azonnal elkezdenek megjelenni a hírfolyamodban, amint „Hamarosan” állapotra állítottad a kiadási állapotodat. A saját bejelentéseidet bármikor közzé tudod tenni.

K.: Fel tudok tölteni tartalmat a saját központomba?
V.: Igen! Ha a központod üresnek érződik, fel tudsz tölteni koncepciórajzokat, útmutatókat, vagy bármi mást, amiről úgy gondolod, hogy a közösség értékelné. Érdemes volna fontolóra venned a Bejelentések használatát is a Steam Események eszközben, és a Közvetítéseket, segítségül igazi érdeklődést kelteni terméked iránt.

K.: Valaki a közösségből segítséget ajánlott a központom moderálásához. Megbízzam vele?
V.: Győződj meg arról, hogy csapatodat nem zavarja, ha ez a játékos képviseli a termékedet és közösségedet. Jó módszer ennek felmérésére annak áttekintése, hogyan járul hozzá a közösségedhez ez az illető játékosként. Ha korábban segítőkész, informatív és udvarias volt, akkor sokkal valószínűbb, hogy pozitív hatással lesz a közösségedre.

Javasolt átnézni és frissíteni az engedélyeket is, amelyekkel moderátoraid rendelkeznek, annak szabályzására, hogy mely funkciókhoz van hozzáférésük. Moderátorok hozzáadásáról itt olvashatsz többet.

K.: Használhatom a Steam közösséget vásárlóim figyelmének felhívására a játékom nem Steames változataira?
V.: A Steamen keresztül kiadott játékban, és a Steamen folytatott kommunikációban csak a Steames változatot és annak Steames elérhetőségét reklámozhatod, más terjesztési helyeket nem. Ez mind a játék teljes verzióira, mind a meglévő verziót megváltoztató tartalomjavításokra vonatkozik.