Dokumentacja Steamworks
Valve Anti-Cheat (VAC) i blokady na gry

Wprowadzenie

Steam oferuje kilka narzędzi, które pomagają zarządzać oszustwami w grach online. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na integrację naszych API do przeciwdziałania oszustwom, czy skorzystasz z własnego rozwiązania, pamiętaj, aby ostrzec klientów, że taki system jest wbudowany w grze i posiadasz w grze interfejs użytkownika, który jasno wyjaśnia przyczynę nałożenia blokady.

Aby zapoznać się z ogólnymi informacjami i najlepszymi praktykami dotyczącymi systemów anti-cheat, zobacz prezentację ze Steam Dev Days o nazwie „Zabezpieczenia przed oszustami w grach wieloosobowych” (slajdy dostępne tutaj).

https://www.youtube.com/watch?v=hI7V60r7Jco

VAC


Valve Anti-Cheat (VAC) to zautomatyzowany system przeznaczony do wykrywania programów do oszukiwania zainstalowanych na komputerach użytkowników. Jeśli użytkownik łączy się z serwerem zabezpieczonym przez VAC z komputera, na którym zainstalowane są rozpoznawalne programy do oszukiwania, to zostanie zablokowany przez system i nie będzie już mógł grać w tę grę w przyszłości na serwerach zabezpieczonych przez VAC.

System VAC próbuje wykrywać tylko oszustwa zgłoszone przez producenta. Valve nie podejmuje się wyszukiwania oszustw z własnej inicjatywy – ani automatycznie, ani ręcznie.

Zobacz dokumentację integracji systemu VAC, by poznać szczegóły.

Blokady na gry


System blokad na gry pozwala ci na wykorzystanie infrastruktury stworzonej przez Valve do nakładania blokad, dzięki czemu nie jest potrzebne tworzenie osobnego systemu śledzącego. Jeśli zablokujesz gracza za pomocą API webowego ICheatReportingService/RequestPlayerGameBan, blokada będzie widoczna dla wszystkich użytkowników na profilu Steam zablokowanego gracza.

Najlepsze praktyki

Poniżej znajduje się lista najlepszych praktyk podczas korzystania z usług anti-cheat na Steamworks. Aby poznać więcej najlepszych praktyk w tym temacie, zapoznaj się z filmem powyżej.
  1. Uruchomienie serwerów dla twojej gry jest stanowczo zalecane. Posiadanie serwera kontrolującego stan gry i wysyłanie stanu gry do użytkownika tylko w razie potrzeby może pomóc w zapobieganiu oszustwom. Przykładem jest transfer danych pozycji gracza tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Serwer może również wpływać na pozycję gracza lub innych stanów gry, aby zapobiegać manipulacjom związanym z szybkością (tzw. speed hacking) lub nietykalnością.
  2. Jeśli twoja gra korzysta z sieci peer-to-peer, każdy gracz powinien potwierdzać wszystkich pozostałych, aby uniemożliwić hostowi przejęcie pełnej kontroli nad stanem gry, co może prowadzić do oszustwa lub obejścia ograniczeń.
  3. Kiedy wywołanie z API uwierzytelniania o nazwie ISteamGameServer::BeginAuthSession zwraca k_EAuthSessionResponseVACCheckTimedOut, gracz powinien zostać usunięty z serwera, gdyż system VAC nie jest w stanie zweryfikować użytkownika lub użytkownik jest w stanie wskazującym na możliwość korzystania z programów do oszukiwania.
  4. Jeśli użytkownik otrzyma blokadę lub zostanie wyrzucony z gry, powinien otrzymać w grze jasną wiadomość wyjaśniającą przyczynę niemożliwości uczestnictwa w grze.
  5. System blokad na grę w zamyśle panuje tylko nad oszukującymi graczami. Blokady powinny być stosowane tylko wobec graczy, którzy zyskali nieuczciwą przewagę w rywalizacji podczas korzystania z wieloosobowych wersji treści i usług.

Uprawnienia wymagane do edycji reguł zapobiegających oszustwom

Kto może ustanawiać lub edytować reguły przeciwdziałające oszustwom dotyczące mojego produktu?
Tylko niektóre konta wydawców mają uprawnienia wymagane do włączania lub zmieniania tych reguł dla swoich produktów na Steam. W przypadku braku uprawnień wyszczególnionych poniżej najlepiej skontaktować się z jednym z administratorów Steamworks — są to użytkownicy w twojej organizacji odpowiedzialni za nadawanie uprawnień. Lista administratorów Steamworks znajduje się w prawej kolumnie strony głównej Steamworks (chyba że to ty jesteś administratorem).

Dane konto musi posiadać następujące uprawnienia, by ustanawiać lub zmieniać reguły zapobiegania oszustwom dla produktu:

Ograniczenia dla prezentów

Aktywacja dostępu do API Anti-Cheat ma wpływ na kopie twojej gry w formie prezentu!
Gry zarówno z aktywnym systemem VAC, jak i systemem blokad na gry można albo kupić na własne konto, albo natychmiastowo przesłać jako prezent. Jeżeli taką grę podarujesz komuś, kto później otrzyma trwałą blokadę, utracisz możliwość ponownego wysłania tej gry w prezencie.

Najczęściej zadawane pytania

P: Jak blokada VAC lub blokada na grę wpływa na użytkownika?
O: Jeśli konto użytkownika otrzymało blokadę przy użyciu jednego z naszych systemów anti-cheat, dojdzie do następujących rzeczy:
  • Konto nie może połączyć się z zabezpieczonymi serwerami aplikacji, w których uzyskało blokadę.
  • Blokada będzie publicznie wyświetlana na jego profilu w Społeczności Steam.
  • Jego konto nie będzie mogło udostępniać gier z włączonym systemem VAC.
  • Jeśli użytkownik korzysta z gry w ramach udostępniania gier, właściciel gry również otrzyma blokadę.

Dodatkowe informacje można znaleźć w poniższych artykułach przeznaczonych dla klientów: System Valve Anti-Cheat, Moje konto otrzymało blokadę VAC i Zablokowano przez twórcę gry (blokada na grę).

P: Czy mogę wykorzystać blokady w innych grach, by uniemożliwiać użytkownikom rozgrywkę w mojej grze?
O: Nie. System VAC i blokady na gry powinny uniemożliwiać użytkownikowi rozgrywkę na serwerach zabezpieczonych przez VAC tylko w grze, w której otrzymał blokadę. Trwałe blokady w twojej grze powinny być nakładane tylko w przypadku, gdy użytkownika przyłapano na oszukiwaniu w twojej grze.